Wigilia na wodzie

126
Zarząd PKŻ (od lewej): Elżbieta Ziółkowska, Mirosław Popławski (z tyłu), komandor Tomasz Skrobecki (przy mikrofonie), Adam Orzechowski i Radek Kurek. Komandor złożył wszystkim obecnym, w imieniu zarządu, życzenia świąteczne i noworoczne ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

Żeglarze nie tylko żeglują, ale też lubią się spotykać i kultywują piękne polskie tradycje, także te bożonarodzeniowe. Polski Klub Żeglarski (Polish Sailing Club) w sobotę, 14 grudnia, zaprosił do swojej siedziby – na Barkę w Moonbeam Gateway Marina na Brooklynie – członków, przyjaciół i sympatyków na Żeglarską Wigilię.

Gateway Marina, usytuowana niedaleko lotniska JFK, o tej porze roku jest prawie pusta, panuje tam idealna cisza. Jedynie fale szumiały i mocno kołysały Barką. Można było odnieść wrażenie, że… płyniemy. O godzinie 5 wieczorem, wraz z nadejściem zmierzchu, Barka zaczęła się wypełniać gośćmi. Na końcu sali stała pięknie przystrojona choinka. Okna pokryte były pięknymi, świątecznymi malunkami, które wykonała żeglarka Iwona Wiszniewska.

Barka w świątecznych klimatach. Zadbała o to Iwona Wiszniewska


Przybyło ponad sto osób, między innymi komandorzy dowodzący przed laty klubem: Elżbieta Sawicka i Janusz Kędzierski. Uczestników tego tradycyjnego spotkania powitał zarząd klubu w składzie: komandor Tomasz Skrobecki, wicekomandorzy Radek Kurek i Adam Orzechowski, skarbnik Mirosław Popławski i sekretarz Elżbieta Ziółkowska.
Komandor, w imieniu zarządu, życzył wszystkim członkom PKŻ i ich rodzinom oraz sympatykom klubu zdrowych, magicznych świąt Bożego Narodzenia, a w nowym 2020 roku spełniania marzeń oraz wspaniałych rejsów. Życzył im też, aby znaleźli troszkę czasu dla klubu. Elżbieta Ziółkowska podziękowała tym wszystkim osobom, które ten czas dla klubu znajdują. Podziękowała szczególnie Iwonie Wiszniewskiej za wspaniałe udekorowanie Barki na Wigilię i na Boże Narodzenie.

Katarzyna Zalewska (z lewej) i Renata Jeleniewska łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia


A potem każdy wziął opłatek do ręki i rozpoczęło się łamanie nim oraz składanie sobie życzeń. Trwało to dość długo, bo każdy chciał uściskać bliskich i przyjaciół, okazać swoje serce. Niekiedy trudno było się przecisnąć, bo nagle na Barce zrobiło się ciasnawo. Ale atmosfera była niezwykle ciepła. W pewnym momencie, zupełnie nieoczekiwanie, przybył konsul Kamil Henne, zastępca konsula generalnego w Nowym Jorku. Dołączył się do składania życzeń i łamania się opłatkiem. Konsul Henne wspiera działalność klubu, ponieważ sam jest żeglarzem.

Wspólny posiłek przy świątecznym stole


Kiedy skończyły się życzenia i uściski, wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu. Zarząd przygotował specjalny posiłek: śledzika po polsku, pierogi ruskie i z kapustą, smażoną rybę, krokiety i czerwony barszczyk. Wiele osób przyniosło zakupione lub zrobione przez siebie różne potrawy, m.in. sałatki i ciasta. A zapijano to dobrym, czerwonym winem oraz specjalnymi drinkami.
Kiedy wszyscy pojedli i rozpoczęły się dyskusje przy stole, pojawił się na sali Święty Mikołaj (w tę rolę wcielił się Stanisław Górowski, właściciel jachtu „Halcyon Daze“) z dwoma workami pełnymi prezentów. Witał się ze wszystkimi radośnie, po czym usiadł na krześle obok choinki i zaczął rozdawać dzieciom prezenty. Rozdawał też dorosłym.

Święty Mikołaj rozdaje dzieciom prezenty


Tego wieczoru nie mogło zabraknąć kolęd. Najpierw puszczał je DJ Stefan Stefanowski, a potem rozpoczęło się wspólne śpiewanie. Mietek Paszkiewicz i Elżbieta Ziółkowska byli prowadzącymi. Popłynęły więc z wiatrem polskie kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Jezus malusieńki”, „Cicha noc”…
„Dziękuję serdecznie wszystkim tym, którzy dotarli dzisiaj na Barkę i zechcieli być z nami – powiedział „Nowemu Dziennikowi” wicekomandor Radek Kurek. – Mam nadzieję, że 2020 rok będzie dla nas lepszy niż ten, który się już kończy. Serdecznie tego życzę wszystkim członkom klubu oraz przyjaciołom. No i oczywiście zapraszam do klubu wszystkie osoby, które lubią wiatr i żagle. W 2020 roku nasz klub będzie obchodził 30-lecie działalności” – dodał.

Informacje o Polskim Klubie Żeglarskim – www.zeglarzeny.org.
Adres klubu: Gateway Marina, 3260 Flatbush Ave., Brooklyn, NY 11234