Wigilia z Janem Pawłem II

11

Muzeum Polskie w Ameryce serdecznie zaprasza w niedzielę, 14 grudnia na niezwykłą Wigilię ze Świętym Janem Pawłem II. Spotkanie poświęcone książce autorstwa Jana Pawla II "Bóg się rodzi, moc truchleje. Refleksje i życzenia dla Rodaków" będzie wspaniałą okazją do chwili zadumy przed Świętami Bożego Narodzenia.


Jan Paweł II, w czasie 27 lat pontyfikatu, „chociaż nieobecny” pragnął zasiadać z nami do niezwykłej Wigilii i przeżywać tajemnicę Bożego Narodzenia tak, jak weszła ona w chrześcijańką tradycję naszej Ojczyzny. Pragnął też połamać się z nami opłatkiem, składając wszystkim życzenia wynikające z wielkiej tajemnicy naszej wiary i z tysiącletnich doświadczeń Polaków, Kościoła i narodu. W atmosferę tej niezwykłej Wigilii wprowadzą nas słowa przesłania i życzenia bożonarodzeniowe kierowane do wszystkich Polaków, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Wszystkie wigilijne rozważania zostały zebrane i wydane w książce „Bóg się rodzi, moc truchleje. Refleksje i życzenia dla Rodaków”. W książce tej znajdziemy bardzo głębokie refleksje Ojca Świętego na temat tajemnicy wcielenia Słowa Bożego, symboli związanych z dniem wigilijnym, między innymi stołu, pustego przy nim miejsca, opłatka; także teologicznej głębi kolęd oraz powiązania naszej polskości, kultury i tradycji z przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa.
O tym wszystkim krótko opowie Teresa Makowska. Fragmenty niezwykłych przemówień Ojca Świętego do rodaków zaprezentuje Krzysztof Arsenowicz. W programie wieczoru: poezja bożonarodzeniowa Karola Wojtyły w wykonaniu Marii Pawlik, kolędy zaśpiewa Agnieszka Wojnicka, a towarzyszyć jej będą wszyscy uczestnicy spotkania. Przy fortepianie wystąpi Daniel Szefer.
Prezentacji przesłań Jana Pawla II do Polaków towarzyszyć będzie mała wystawa zdjęć z wigilijnych spotkań w Watykanie oraz rysunki przedstawiające Jana Pawła II autorstwa Kazimierza Burzyńskiego.
Goście zebrani w MPA będą mieli okazję do nabycia książki, a co za tym idzie – do zrobienia sobie lub bliskim cennego świątecznego prezentu.
Spotkanie wigilijne odbędzie się w niedzielę, 14 grudnia 2014 roku o godz. 15 w Sali Głównej im. Sabiny F. Logisz w Muzeum Polskim w Ameryce, 984 N. Milwaukee Avenue, Chicago IL 60642. Wstęp – sugerowany datek $10, członkowie MPA z ważną kartą członkowską – $5. Więcej informacji: email – [email protected], www.polishmuseumofamerica.org

Autor: JMS