Wigilijne spotkanie w Nanuet

326
Od prawej: Jadwiga Kopala – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2020, Aneta Bednarska i Renata Omelańczuk ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Kulturalne w powiecie Rockland, NY (Polish American Cultural Associate of Rockland – PACA) przygotowało w sali parafialnej przy kościele św. Antoniego w Nanuet, NY, spotkanie wigilijne.

W niedzielę, 8 grudnia, pojawili się na kolacji przedstawiciele starej i nowej Polonii. Uroczystość poprowadziła prezes stowarzyszenia Zofia Rębisz, wspierana przez członków zarządu, współodpowiedzialnych za zorganizowanie imprezy. Błogosławieństwa zebranym udzielił ks. Wacław Świerzbołek, przyjaciel organizacji, a Daniel Mastalerz (Junior Marshal) odczytał Ewangelię. Po uroczystym wstępie podzielono się opłatkiem, by następnie przy pięknie udekorowanych stołach, przy akompaniamencie kolęd w wykonaniu rodziny panów Lisieckich, zjeść pyszny obiad w tradycji wigilijnej, czyli bezmięsny.

Opłatkiem dzieli się z wnuczkiem dziadek Aleksander


Od lat przyjął się zwyczaj, niemal tradycja organizacji, iż Julia Vrzesinski czyta swój wiersz, który specjalnie przygotowuje na tę okoliczność po polsku. Tym razem również Fred Rogoish – najdłużej działający członek w organizacji – przeczytał swój wiersz po angielsku, który również specjalnie na tę świąteczną okazję napisał.

Jadwiga Kopala – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2020, i Zofia Rębisz – prezes Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego


Ważnym akcentem wigilijnego spotkanie było przybycie gościa honorowego Jadwigi Kopali – Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2020. Jadwiga Kopala od 30 lat pracuje na rzecz Polonii, zasiadając przez te lata w Głównym Komitecie Parady Pułaskiego, pełniąc ostatnio funkcję wiceprezesa. Jest odpowiedzialna za przygotowanie wielkiego balu przed paradą. Z powodzeniem prowadzi też NJ Heritage League Ball, gdzie odpowiada za zorganizowanie Festiwalu Dziedzictwa Polskiego w New Jersey. Zawodowo pracuje w administracji w archidiecezji Newark. Jest osobą bardzo znaną i szanowaną w Polonii. Pani Jadwiga podkreśliła, że nadchodzący rok będzie wyjątkowy, bo związany z 100. rocznicą urodzin papieża św. Jana Pawła II, a także 100. rocznicą bitwy warszawskiej.

Panowie Lisieccy umilili muzycznie wigilijne spotkanie

Na spotkaniu wigilijnym nie mogło zabraknąć Świętego Mikołaja, którego przybycie było dla dzieci wielką frajdą, ponieważ przyniósł aż dwa wielkie worki prezentów. Wspólne śpiewanie kolęd zakończyło polonijną wigilię w powiecie Rockland.
Warto podkreślić, że Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Kulturalne od wielu lat, poprzez swoje zaangażowanie, stwarza doskonałą atmosferę do wspólnego działania na rzecz Polonii, utrzymania tradycji, kultury i oczywiście języka polskiego. Swoją pracą społeczną jego członkowie potrafili także przekonać młodych ludzi do wolontariatu oraz ich rodziny.