Witajcie wakacje!

174
Absolwenci gimnazjum z wychowawczynią Magdaleną Organiściak i kierownik szkoły Elżbietą Serdak - ZDJĘCIA: MARIA BILL

Szkoła konsularna to jedna z trzech szkół w USA działających według prawa polskiego i realizujących polski program nauczania. Uczniowie zatem mają tutaj 45-minutowe lekcje, 5-minutowe zazwyczaj przerwy, otrzymują darmowe podręczniki, również nauka jest tutaj bezpłatna. Praca i uczniów, i nauczycieli w tej placówce różni się nieco od pracy w szkołach polonijnych, niemniej grono pedagogiczne stara się, by czas spędzony w szkole nie kojarzył się uczniom jedynie z nauczaniem.

Rok szkolny 2018/2019 był wyjątkowo ciekawy pod tym względem. Wśród wydarzeń ważnych z pewnością należy wymienić spotkanie z panią prezydentową Agatą Kornahauser-Dudą w nowojorskim konsulacie w ramach akcji Narodowego Czytania, niezmiernie ciekawe lekcje z projektu „Przystanek Historia IPN”, uroczyste obchody 100-lecia niepodległości Polski, zdobycie przez szkołę tytułu Szkoła Młodych Patriotów, z sympatią uczniów na pewno spotkało się topienie marzanny czy bal karnawałowy. Na uwagę zasługuje również wyjątkowo prężnie działający samorząd uczniowski – organizator kiermaszów i akademii szkolnych. Jest to o tyle istotne, że w szkole konsularnej przywiązuje się dużą wagę do wychowania młodych ludzi również w duchu przedsiębiorczości. Dlatego też w tym roku szkolnym to właśnie uczniowie prowadzili wszystkie szkolne uroczystości, a nauczyciele i rodzice uczniów byli jedynie gośćmi. 

Uroczystość zakończenia roku szkolnego również przebiegała według scenariusza, którego bohaterami byli uczniowie. Część oficjalna rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski w asyście pocztu sztandarowego szkoły: w tym roku na bycie członkiem pocztu zasłużyli sobie: Oscar Szutkowski, Aleksandra Nasiukiewicz i Karolina Wałczyk (wszyscy są uczniami liceum). Następnie powitania wszystkich gości dokonało dwoje prowadzących: Julia Chicheł z klasy I liceum i Jana Bierowiec z klasy II liceum. Gośćmi honorowymi byli: wicekonsul Mateusz Gmura i ksiądz Andrzej Waśko z brooklyńskiej parafii Our Lady Consolation oraz kierownik szkoły Elżbieta Serdak. Wychowawczynie i pani kierownik wręczyły nagrody za bardzo dobre wyniki, a nagród było dużo. Przyznano również nagrody za 100-procentową frekwencję, co jest niebywałe, zważywszy, że szkoła konsularna jest również szkołą sobotnią. Na zakończenie części oficjalnej wręczono nagrody książkowe absolwentom szkoły.

Ten rok jest wyjątkowy ze względu na reformę oświaty, która ma obecnie miejsce w Polsce. W związku z tym w tym roku trzy klasy kończyły kolejny etap edukacyjny. Klasę VIII żegnała p. Aneta Prejsnar, klasę III gimnazjum – p. Magdalena Organiściak, a klasę III liceum – p. Barbara Kania-Dziedzic. Oprócz licealistów, którzy nie mają szansy przedłużenia edukacji, większość uczniów wyraziła chęć kontynuacji nauki w szkole.

Nagrodzeni uczniowie z klasy VIII z wychowawczynią (z lewej) Anetą Prejsnar i kierownik Elżbietą Serdak

Część artystyczna natomiast zaskoczyła wszystkich. Jej autorami byli uczniowie klas kończących poszczególny etap edukacyjny. Podziękowali oni swoim rodzicom za wychowanie pięknym różami, nauczycielom za edukację, młodszym kolegom za współpracę, a wszystkim tym zdarzeniom towarzyszyło piękne wykonanie klasycznych przebojów: Julia Konopski zaśpiewała „Dziwny jest ten świat”, Anna Kamieński – „Małomiasteczkowy”, a Monika Niebrzydowski – „Cudownych rodziców mam”. Finałem imprezy było wspólne brawurowe wykonanie przez wszystkich absolwentów oraz uczniów młodszych klas piosenki „Mamma mia” z repertuaru Abby, który zachęcił do zabawy i uczniów, i rodziców. Trzeba dodać, że choreografię przygotowała Aleksandra Stolarczyk, zaś opiekunkami i organizatorkami uroczystości były Aneta Prejsnar i Barbara Kania-Dziedzic.