“Wolnoć, Tomku, w swoim domku”

0
6

W tym minispektaklu udział wzięli wszyscy siódmoklasiści. W pierwszej odsłonie rolę spokojnego i zrównoważonego Pawła z wyższego piętra zagrał Michał Grum, a Oscar Kułakowski wcielił się w niesfornego Gawła, lokatora parteru. Natomiast w odsłonie drugiej Jakub Wilk był domatorem Pawłem, a Maximilian Rychlicki zagrał Gawła. Narrację obu przedstawień poprowadziły uczennice: Natalia Jasinski, Olivia Kasprzycki, Olivia Paziewski, Xenia Pelekhach i Claudia Zygmunt. Aktorzy tak przekonująco grali swoje role, że brak kostiumów teatralnych nie zaszkodził występowi.

Przedstawienia były dwa, ponieważ młodsze dzieci jedzą posiłek nieco wcześniej niż licealiści. Wszyscy widzowie zaśmiewali się z przedstawionych postaci. I mimo że sztuka Fredry ma już prawie 200 lat, uczniowie bez problemu rozumieli język, jakim posługiwali się sąsiedzi: dobrotliwy Paweł i krnąbrny Gaweł. Inscenizacja odebrana została przez oglądających z ogromną dozą sympatii do obu bohaterów.

Historyjka była krótka, każdy występ trwał zaledwie 10 minut. Mimo to reżyserka spektaklu Urszula Krzyształowicz ma nadzieję, że morał „jak ty komu, tak on tobie”, wypływający z bajki Fredry, pozostanie w pamięci uczniów dużo dłużej.

Autor: Katarzyna Solarz