Wręczono stypendia dla zdolnych młodych Polek

11

Anna Malinowski-Fleischer, Kamila Orzechowska i Agnieszka Rybak to tegoroczne stypendystki Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association. Wyróżnienia zostały im wręczone podczas dorocznego bankietu tej organizacji.

W piątkowy wieczór, 9 listopada, w Princess Manor na Greenpoincie odbył się 23. Dinner Dance and Scholarship Awards, podczas którego polonijne profesjonalistki wręczyły stypendia najbardziej zdolnym, ambitnym i aktywnym wśród naszej grupy etnicznej studentkom. Każda z nagród wynosiła 2 tys. dolarów i została ufundowana przez Fundację Stypendialną działającą przy Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association.

DOROCZNY BANKIET
Imprezę tradycyjnie prowadziła Maria Bielska, reprezentująca jednocześnie Radę Dyrektorów Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association. Z kolei Izabella Kobus-Salkin, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego tegorocznego bankietu, wygłosiła słowo powitanie skierowane zarówno do gości, jak i stypendystek, którym życzyła zdobycia w przyszłości – podobnie jak Maria Skłodowska-Curie – Nagrody Nobla. Wspominała również o tym, że należy do organizacji zrzeszającej polskie profesjonalistki od samego początku jej istnienia, z czego jest bardzo dumna.

Podczas uroczystego rozpoczęcia bankietu głos zabrała także Danuta Siemińska, prezes Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association, która powitała wszystkich gości biorących udział w imprezie. Wśród nich byli m.in.: Richard Zawisny – przewodniczący Komitetu Głównego Parady Pułaskiego, Danuta Bronchard – reprezentująca Polish National Alliance oraz Centrum Polsko-Słowiańskie, Agnieszka Poślednik z Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, druhna Grażyna Mościcka – reprezentująca ZHP, dr Eugenia Babiak z Polskiej Fundacji Kulturalnej w Cark, a także przedstawicielki Polish American Teachers Association. Danuta Siemińska złożyła również podziękowania wszystkim sponsorom i donatorom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie imprezy, a przede wszystkim sfinansowanie stypendiów dla zdolnych, młodych Polek. W sumie udało im się zebrać prawie 17 tys. dolarów.

Swoją przemowę wygłosiła również Bernadette O'Keefe, przewodnicząca Komisji Stypendialnej, która przedstawiła jej skład oraz poinformowała o warunkach, jakie muszą spełnić kandydatki ubiegające się o wsparcie finansowe. Przybliżyła także sylwetki tegorocznych laureatek konkursu stypendialnego.

W części powitalnej okolicznościową modlitwę odmówił ks. Józef Szpilski, z parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który także wyraził słowa pochwały dla polonijnych profesjonalistek, wspierających od wielu lat zdolne studentki w ich dalszej edukacji.

Na początku bankietu zostały również odśpiewane hymny narodowe, które wykonała Patrycja Posłuszna.

Zaprezentowano też program artystyczny w wykonaniu zespołu tanecznego Krakowianki i Górale. Maluchy, przy pomocy osób biorących udział w imprezie, zaśpiewały kilka piosenek, m.in.: „Morze, nasze morze”, „Szła dzieweczka do laseczka” oraz „Tam nad Wisłą”, a także zatańczyły krakowiaka, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce prezentowanej przez DJ Stefana oraz zespół złożony z jego przyjaciół.

STYPENDYSTKI
Komisja Stypendialna Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association przyznając swoje wyróżnienia finansowe dla młodych Polek zwraca uwagę na kilka aspektów, m.in.: na wyniki w nauce oraz na rekomendacje. Bardzo ważne są dwie opinie: list polecający z uczelni od jednego z profesorów, z którym dana kandydatka współpracuje naukowo, a także od organizacji polonijnej, ponieważ aktywność wśród naszej grupy etnicznej jest również bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ogólną ocenę stypendystek. W tym roku w skład Komisji Stypendialnej, którą przewodziła Bernadette O'Keefe, weszły: Barbara Blyskal, dr Jolanta Kulpa-Gubernat, Helena Lesnik-Mistak, Maria Woźniak oraz Irena Kurlewski, założycielka Fundacji Stypendialnej, upamiętniającej jej zmarłych rodziców Józefinę i Antoniego Chmurów. W tym roku stypendia otrzymały: Anna Malinowski-Fleischer, Kamila Orzechowska i Agnieszka Rybak.

„Mamy trzy wspaniałe kobiety, które wybraliśmy na podstawie ich wyników, referencji, osiągnięć życiowych oraz ich zaangażowania na rzecz Polonii – powiedziała w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Bernadette O'Keefe. – Gratuluję tym wspaniałym kobietom wielkiego wkładu w naszą społeczność i jestem dumna, że jako Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association możemy im pomóc zrealizować zawodowe cele”.

Podczas piątkowego bankietu obecne były tylko dwie stypendystki, Anna Malinowski-Fleischer i Agnieszka Rybak. Niestety Kamila Orzechowska nie mogła się pojawić, by odebrać wyróżnienie osobiście, ale przesłała list, który odczytała Bernadette O'Keefe. Wszystkie wyróżnione studentki były bardzo wdzięczne za przyznane stypendia, za co serdecznie dziękowały organizacji zarówno podczas uroczystości, jak i podczas późniejszej rozmowy z „Nowym Dziennikiem”.

Anna Malinowski-Fleischer mieszka w New Jersey i studiuje akupunkturę na Eastern School of Acupuncture and Traditional Medicine w Bloomfield, NJ. Jest członkiem Fundacji Kościuszkowskiej, Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association i wielu innych organizacji.

„To stypendium oznacza wsparcie społeczności polskiej dla młodszego pokolenia. Dziękuję Marie Skłodowska Curie Professional Woman's Association za przyznanie mi tej nagrody. Jestem za to bardzo wdzięczna, i dzięki temu będę mogła dalej  przyczyniać się rozwoju naszej społeczności w przyszłości” – stwierdziła Anna Malinowski-Fleischer.

Kamila Orzechowska uczy się na wydziale farmacji na University of Saint Joseph w West Hartford, CT. Należy do ZHP oraz Polish National Home of Hartford, CT. Była nieobecna na ceremonii wręczenia stypendiów, ale w przesłanym liście podziękowała za otrzymaną nagrodę, która – jak zapewniła – będzie dla niej motywacją do jeszcze bardziej wytężonej pracy naukowej oraz dalszej edukacji.

Agnieszka Rybak studiuje w New School w Nowym Jorku, gdzie również mieszka. Jest członkiem Instytutu Józefa Piłsudskiego oraz Marie Curie Professional Woman's Association, gdzie prowadzi stronę internetową oraz profil na Facebooku. Stypendystka również wyraziła słowa wdzięczności oraz opowiedziała o swoich studiach i pracy naukowej, a także zachęciła wszystkie kobiety obecne na bankiecie do wstąpienia do organizacji skupiającej polonijne profesjonalistki. Jak powiedziała „Nowemu Dziennikowi”, stypendium to przybliża ją do realizacji zamierzonych celów oraz daje zapewnienie, że może liczyć na wsparcie płynące z polonijnej społeczności.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA