Wspaniały album Zespołu “Lira” z Chicago

137
Tancerze Zespołu "Lira" (w strojach sądeckich) prezentują suitę tańców sądeckich Zdjęcia: Archiwum Zespołu "Lira"

Znany i wielokrotnie odznaczany wieloma nagrodami Zespół "Lira", specjalizujący się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu, pomimo pandemii, opracował i wydał nową płytę zatytułowaną “Pieśni Chopina”.

“Lira” jest jedynym profesjonalnym zespołem artystycznym w USA specjalizującym się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu. Swoją siedzibę ma w Loyola University Chicago jako “artist-in-residence”. Jezuici gościnnie i nieodpłatnie udostępniają zespołowi biuro i przechowalnię na stroje i nuty.

Panie w zakopiańskich kamizelkach i długich, czarnych spódnicach, śpiewają folkową, polską muzykę. Towarzyszy im Lira Orkiestra

Zespół “Lira” wydał nowy album pieśni najsłynniejszego polskiego kompozytora o międzynarodowej sławie Fryderyka Chopina, co jest rzadkością w Stanach Zjednoczonych. Płyta kompaktowa (CD) zatytułowana “Pieśni Chopina” oferuje i daje unikalną możliwość usłyszenia wszystkich mistrzowskich kompozycji wokalnych w niepowtarzalnym wykonaniu. Album wydany jest jako płyta CD wraz z książeczką z tekstami pieśni w języku polskim i angielskim.

Lucyna Migała – dyrektor artystyczny, menadżer i założycielka zespołu

– Publiczność amerykańska często nie wie o tym, że Fryderyk Chopin napisał genialną muzykę, która jest znana w postaci pieśni wykonywanych w Polsce od wielu pokoleń – stwierdziła Lucyna Migała, założyciela zespołu. – Album ten pozwala zapoznać się z tymi przepięknymi, dotychczas nieznanymi lub zapomnianymi, utworami. Nawet melomani znający twórczość tego światowej sławy kompozytora mogą być zaskoczeni jego niszowymi i nie zawsze powszechnie znanymi dziełami. Słuchacze zadziwieni będą różnorodnością temperamentu, nastroju i ekspresji mistrza. Obok skocznych mazurków znaleźć tam można liryczne, czasem nostalgiczne, historie i opowieści, wśród których nie zabraknie przeszywających serce patriotycznych pieśni, powstałych po upadku powstania listopadowego i ostatecznej utracie wolności przez Polskę, zakończonej dramatycznym rozbiorem kraju – podkreśliła pani Lucyna.

Marta Pasek – pianistka

Pieśni autorstwa Chopina wykonywane są przez znanych i cenionych solistów Zespołu “Lira”: Katarzynę Dorula – sopran, Annę Mazur-Krawczyk – mezzo-sopran i Khary’ego Laurenta – baryton. Solistkom akompaniuje na pianinie Marta Pasek – absolwentka i doktorantka Akademii Muzycznej w Krakowie, uczelni znanej w Polsce i Europie.

Khary Laurent – baryton

Album ten jest najnowszym, czternastym z kolei, nagraniem Zespołu “Lira”. Jego producentem jest Lucyna Migała – dyrektor artystyczny i główny menadżer zespołu, a także jego założycielka.

Anna Mazur-Krawczyk – mezzo-sopran

Pomimo ograniczeń związanych z COVID-19 i limitowaną obecnością do dwóch osób przebywających w studio, CD charakteryzuje się dużą starannością i wysoką jakością. Nagrania “Pieśni Chopina” w wykonaniu “Liry” są historycznym i unikatowym dokumentem, gdyż zawierają one cały Opus 74 w dokładnie takiej kolejności, w jakiej wydane były w słynnej edycji Ignacego Jana Paderewskiego.

Cena CD wynosi 25 dolarów – w cenę włączony jest koszt wysyłki płyty. Zamówienia można dokonać telefonicznie dzwoniąc pod numer: 773-505-8731, a opłaty można dokonać używając karty kredytowej.

Katarzyna Dorula – sopran

Płytę można również zakupić na stronie internetowej www.liraensemble.org  lub pocztą, załączając czek dla Lira Ensemble i wysyłając pod adresem:

The Lira Ensemble of Chicago

6033 North Sheridan #34H

Chicago, IL 60660

Zakup tego unikalnego albumu będzie nie tylko wspaniałym prezentem, który przyniesie piękną polską muzykę wielkiego kompozytora o światowej sławie do waszych domów lub domów Waszych przyjaciół. Będzie również wielką pomocą dla zespołu i jego artystów, którzy – pomimo ograniczeń  związanych z COVID-19 – pragną nadal wykonywać swoją misję i dostarczać Państwu nowych, wspaniałych artystycznych doznań.