Wspieramy „Wiedeńczyka”

6

Zwracam się do redakcji "Nowego Dziennika" z niecodzienną prośbą. Zbliżają się moje dwa jubileusze: 50. przebiegnięty maraton w ogóle i 10. Maraton Nowojorski. Z tego powodu radośnie złamię moją żelazną zasadę, bo pragnę zaznaczyć te ważne dla mnie wydarzenia czymś niezapomnianym – wspomożeniem Fundacji "Wiedeńczyk An-2". Zbieram pieniądze i proszę o dotacje na samolot-symbol.


Tak, ten samolot nie jest wcale takim sobie tuzinkowym egzemplarzem… Jest jedynym w swoim rodzaju latającym eksponatem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W chwili wolnego czasu bardzo proszę wrzucić na Google.com hasło „Wiedeńczyk”, a sami Państwo zobaczycie, że mamy do czynienia z niezwykłym egzemplarzem w zbiorach fantastycznego muzeum krakowskiego. Nie może tam zabraknąć w przyszłości właśnie tego, bliskiemu mojemu sercu  „SMOKA” wawelskiego. Najważniejszym zadaniem fundacji jest utrzymanie w stanie lotnym samolotu An-2 o numerze bocznym 7447, zwanego „Wiedeńczykiem” od lat 80., gdy kilku żołnierzy 13. Pułku Lotnictwa Transportowego wykorzystało go do spektakularnej ucieczki do stolicy Austrii.
Symboliczny „Smok” zmusza każdego do głębszej refleksji nad sztucznym podziałem Europy po II wojnie światowej, ale i do dyskusji na aktualne tematy emigracji, uchodźstwa, ale też i życia w ogóle. Tych tematów nie można unikać, ani udawać, że nie istnieją. Pamiętajmy, że tylko nieobecni nie mają głosu! Ileż razy w historii zapadały kluczowe dla nas decyzje przy stolach, gdzie nie było dla naszej delegacji miejsca? Niechaj więc „Wiedeńczyk” w dalszym ciągu robi to, co nie udało się pokoleniu naszych ojców!
Proszę o wsparcie sprawy „Smoka”. Proszę o doping w tym moim jubileuszowym, niecodziennym maratonie dla „Smoka”, którego do 1989 roku nazwano „Freedom Flyer”! Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać i dokonać wpłaty na stronie: https://www.crowdrise.com/freedomflyer.
Można dokonać wpłaty także bezpośrednio na konto fundacji:
Fundacja Wiedeńczyk An-2
Muzeum Lotnictwa Polskiego 
Al. Jana Pawła II 39
31-864 Kraków
e-mail: [email protected]
http://www.wiedenczyk.pl
Konto Fundacji:
PKO BP 54 1020 2906 0000 1102 0313 7700

Autor: KRZYSZTOF WASIELEWSKI