Wspomnienie o Andrzeju Wasilewiczu

308

Wspomnienia, przestawienie muzyczno-poetyckie, słuchanie oryginalnych protest songów oraz modlitwa za duszę zmarłego Andrzeja Wasilewicza wypełniły spotkanie poświęcone jego pamięci.

W niedzielę, 18 grudnia, w galerii Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie podczas wernisażu wystawy związanej z 35. rocznicą stanu wojennego w Polsce odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Andrzeja Wasilewicza. Wzięli w nim udział znajomi i przyjaciele artysty, a także najbliższa rodzina. Pojawili się m.in. Nicole “Nisia” Wasilewicz, córka artysty, oraz jego była żona Kasia Kulenty, Janusz Sporek, prezes Polonijnego Ruchu Obrony Polski i zarazem pomysłodawca spontanicznego spotkania, Hanna Hartowicz, dyrektorka Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku, Grzegorz Worwa, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydział Long Island, oraz Izabella Laskowska, dyrektorka Polskiego Instytutu Teatralnego.

Młodzi aktorzy teatralni ze wspomnianego Instytutu – Anna Rak, Ewa Szewczyk i Maksymilian Kubiś – stworzyli muzyczno-poetyckie przedstawienie z wierszami Andrzeja Wasilewicza, do których Kubiś w ciągu jednego wieczoru skomponował muzykę. Całość wywarła na widzach niesamowite wrażenie, co świadczy o umiejętnościach młodych aktorów oraz przekazie zawartym w twórczości zmarłego artysty. Poza tym w trakcie spotkania odtwarzano również jego oryginalne pieśni i protest songi, Jacek Kochanowski zaśpiewał “Kolędę nowojorską” napisaną przez Wasilewicza, a Janusz Sporek odczytał wspomnienia o zmarłym artyście nadesłane przez Basię Moore, znaną wokalistkę jazzowo-bluesową, oraz Lecha Majewskiego. Na zakończenie ks. Ryszard Koper odmówił modlitwę za duszę śp. Andrzeja Wasilewicza.

Spotkanie poświęcone pamięci zmarłego 13 grudnia artysty towarzyszyło wernisażowi wystawy związanej z 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wspomnienie dotyczące dramatycznych wydarzeń z 1981 roku zrobił Edward Janus, który wsławił się m.in. zorganizowaniem olbrzymiej manifestacji w tamtym czasie w Gdańsku. Wystawa trafiła na Greenpoint z Filadelfii, gdzie zorganizowało ją Stowarzyszenie Rodzin Polonijnych.

Autor: WueM