Wybuch wojny, Katyń i zamachy na WTC pamiętamy!

41
Krzysztof Nowak wita gości i wszystkie osoby, które przybyły na uroczystość ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

W niedzielę, 19 września, przy Pomniku Katyńskim stojącym na Exchange Place w Jersey City, odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego Polonia uczciła ważne historyczne wydarzenia: 82. rocznicę napaści Niemiec na Polskę i wybuchu Il wojny światowej, 82. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, 81. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 20. rocznicę zamachów terrorystycznych na Amerykę, w tym na wieże World Trade Center w Nowym Jorku, które miały miejsce 11 września 2001 roku.

Na to specjalne spotkanie przy Pomniku Katyńskim przybyło ponad 200 osob. Uroczystość prowadzili: Krzysztof Nowak – prezes Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej oraz Bożena Urbankowska – członkini Komitetu, działaczka KPA. Powitali wszystkich uczestników uroczystości, wśród których byli: Adrian Kubicki – konsul generalny RP w Nowym Jorku, Jan Iwanicki – działacz Solidarności, więzień polityczny, Jack Ciattarelli – republikanin, kandydat na gubernatora stanu New Jersey w zbliżających się wyborach, Rik Mehta – kandydat Partii Republikańskiej w New Jersey do Kongresu USA, Natalia Rivera – kandydatka do Rady Miasta Gloucester Township w New Jersey i Heather J. Darling – przedstawicielka władz powiatowych Morris County.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnów polskiego i amerykańskiego. Osobą prowadzącą był  Wojciech Bonarowski. Następnie ksiądz dr Tadeusz Mierzwa z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, NJ wygłosił inwokację.

– Wierzę, że święta miłość do naszej Ojczyzny jest w naszych sercach. Pomódlmy się za tych, którzy są dumni z tego, iż są Polakami. Pomódlmy się też za tych, którzy oddali życie za Polskę – powiedział. Potem wszyscy wspólnie odmówili modlitwę “Ojcze nasz” i “Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”

Apel Poległych – który przypomniał, jak wielu naszych rodaków oddało życie w obronie Ojczyzny – poprowadził Stanisław Jarząbek, komendant 99. Placówki SWAP.

Apel Poległych poprowadził Stanisław Jarząbek. Towarzyszyli mu członkowie SWAP
i Korpusu Pomocniczego Pań

Po apelu nastąpił uroczysty moment składania kwiatów i  wieńców pod Pomnikiem Katyńskim, który jest dziełem  Andrzeja Pityńskiego. Złożyli je: konsul generalny Adrian Kubicki; Bożena Urbankowska, Teofil Lachowicz i Bożena Jaworska – w imieniu Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej i Kongresu Polonii Amerykańskiej; Ludwik Wnękowicz, Andrzej Burghardt i Stanisław Śliwowski – w imieniu KPA NJ; Główna Marszałek Parady Pułaskiego 2021 Jadwiga Kopala i przewodniczący Komietu Głównego Parady Ryszard Zawisny; uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington, NJ; uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, NY; harcerze z Hufca Podhale ZHP w Ameryce na Brooklynie oraz Adam Stępień i Franciszek Gardiasz z Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku niesie wieniec pod Pomnik Katyński

Po złożeniu wieńców Wojciech Bonarowski zaśpiewał “Czerwone maki na Monte Cassino”. Autorem słów jest Feliks Konarski. Pierwsze zwrotki zrodziły się jeszcze w trakcie trwania bitwy, w dniach 17-18 maja 1944 roku. Muzykę skomponował Alfred Schütz. Obaj byli żołnierzami II Korpusu Polskiego, który walczył pod Monte Cassino. 

Bożena Jaworska (pierwsza z lewej), Teofil Lachowicz i Bożena Urbankowska za chwilę złożą wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w imieniu Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej i Kongresu Polonii Amerykańskiej

Przed Pomnikiem Katyńskim stanęła grupa uczniów z Polskiej Szkoły w Wallington i zaprezentowała program artystyczny przygotowany specjalnie na to wydarzenie. Usłyszeliśmy wzruszające wiersze i piosenki.

Uczniowie z Polskiej Szkoły Dokształcającej w Wallington, NJ, zaprezentowali wzruszający program artystyczny, nawiązujący do historycznych wydarzeń

Potem był czas dla gości. Najpierw wystąpił konsul generalny Adrian Kubicki.

– Dziękuję za to, że jesteście dzisiaj w tym miejscu, że pamiętacie  jak dla nas ważne jest to miejsce. 1 września 1939 roku, kiedy Niemcy napadły na Polskę, Polacy stanęli przed koniecznością obrony swojej niepodległości. 17 września Polska została zaatakowana z drugiej strony, co było konsekwencją paktu Ribbentrop – Mołotow. W ten sposób zniknęła z mapy świata. Na rozkaz Stalina, Polacy byli mordowani przez NKWD. Jako naród, mimo że walczyliśmy na różnych frotnach, zostaliśmy wielkimi przegranymi tej wojny – podkreślił konsul. Przypomniał o przemianach politycznych w Polsce po roku 1989. Zaznaczył, że Polacy żyjący na emigracji w USA swoim wsparciem wywarli wielki wpływa na te zmiany i na wsparcie tych zmian przez rząd amerykański. – Żyjemy dzisiaj w czasach, kiedy bezpieczeństwo naszego kraju też jest pod znakiem zapytania. Ten pomnik jest symbolem obrony polskości i naszych wartości. Bardzo się cieszę, że to miejsce przypomina nam o tym i że inspiruje nas do obrony polskich wartości. Moim marzeniem jest, abyśmy częściej spotykali się w tym miejscu. Pomnik Katyński przypomina nam bowiem o Polsce i o tym, co dla nas jest ważne. Jest też symbolem wartości ważnych nie tylko dla Polaków, ale i dla innych nacji, także dla Amerykanów – podkreślił konsul Adrian Kubicki.

Jack Ciattarelli, kandydat na gubernatora stanu New Jersey, podziękował za zaproszenie
oraz życzył, abyśmy kultywowali piękne polskie tradycje

Po konsulu głos zabrał kandydat na gubernatora stanu New Jersey Jack Ciattarelli.

– To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć i przemawiać na corocznym Katyńskim Nabożeństwie Pamięci w Jersey City, które upamiętnia masakrę 22 tysięcy obywateli polskich w Katyniu, na początku II wojny światowej. Chciałbym dodać, że po zakończeniu II wojny światowej ponad 10 tysięcy polskich uchodźców znalazło w New Jersey swoj dom. Życzę wam, aby wciąż był to dla was dobry dom i abyście kultywowali te piękne polskie tradycje oraz wartości. 

Jan Iwanowski powiedział, że o mordzie katyńskim opowiadał mu dziadek. Przypomniał, że za swoją działalność w Solidarności dostał wyrok 15 lat więzienia. Odsiedział dwa lata. Potem udało mu się wyjechać do Ameryki.

Wojciech Bonarowski (w mundurze polskiego oficera) śpiewa „Legiony” („My, Pierwsza Brygada”). Towarzyszą mu: Elżbieta Winnicka – gra na skrzypcach,
Daniel Silva – perkusja, Marcin Pękala – keyboard

Na zakończenie uroczystości Wojciech Bonarowski zaśpiewał trzy pieśni: “Legiony”, “Boże coś Polskę” i “God bless America”. Akompaniowali mu: Marcin Pękala – keyboard, Elżbieta Winnicka – skrzypce i Daniel Silva – perkusja. Należy przypomnieć, że pieśń “My, Pierwsza Brygada“, zwana też „Legiony”, to była pieśń I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Po I wojnie światowej uważana była przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn państwowy. Od 2007 roku jest to oficjalna Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Pod adresem Komitetu Pamięci, o czym poinformowała Bożena Urbankowska, wpłynęły okolicznościowe proklamacje od zarządu oraz rady miasta Jersey City, a także od zarządu Hudson County.

Wspólne zdjęcie przed Pomnikiem Katyńskim uczestników uroczystości –
zaproszonych gości oraz  organizatorów

– W przygotowaniu tej uroczystości bardzo mi pomogła Bożena Urbankowska, działaczka Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej. Zajęło nam to ponad dwa miesiące – powiedział “Nowemu Dziennikowi” Krzysztof Nowak, prezes Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej, główny organizator. – Cieszę się, że w spotkaniu uczestniczył konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, zaproszeni goście i spora grupa rodaków. Oddaliśmy hołd tym, którzy oddali życie za Polskę i przypomnieliśmy o ważnych dla Polski wydarzeniach historycznych – podkreślił. Należy przypomnieć, że po napadzie Związku Radzieckiego na Polskę, wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD – na rozkaz Stalina – strzałami w tył głowy zamordowali w Katyniu, Charkowie, Ostaszkowie i Miednoje co najmniej 21.768 polskich oficerów. Cześć ich pamięci!