Wystawa Pągowskiej i Czapskiego przedłużona do początku lutego

0
3

Wystawa będzie czynna we wszystkie soboty pod koniec grudnia i w styczniu, do soboty 2 lutego 2019 w godzinach 12-6 po południu. Organizatorzy gorąco zapraszają do odwiedzenia tej unikatowej wystawy.

W greenpoinckiej galerii wystawionych jest pięć olejnych obrazów Józefa Czapskiego (1896-1993), które powstały w latach 1968-1983, w tym m.in. „Wystawa w Petit Palais” i „Kawa w galerii” oraz kilkanaście prac malarskich Teresy Pągowskiej (1926-2007), w tym obrazy olejne zatytułowane „Plaża” i „Guliwer”. Wystawa ta jest niepowtarzalną okazją do obejrzenia prac tych dwóch artystów.

Pochodzą one bowiem z prywatnych kolekcji. Zarówno Czapski jak i Pągowska zaliczają się do malarzy figuratywnych. „Używają określonych skrótów do wyrażenia siebie. W przypadku Pągowskiej, która uważana jest za pionierkę sztuki ekspresyjnej i figuratywnej, to wyrażanie emocji przez proste formy, w przypadku Czapskiego – kolor jest formą ekspresji” – powiedział podczas wernisażu kurator wystawy Marek Bartelik.

Wystawa nosi tytuł „Returning to New York: Józef Czapski and Teresa Pągowska” i jest nawiązaniem do wizyt artystów w Nowym Jorku. Czapski gościł tu m.in. w 1950 r., gdy zbierał fundusze na Instytut Literacki Kultury Paryskie. Teresa Pągowska natomiast, wystawiała swoje prace wraz z 14 innymi artystami polskimi w MoMA w 1961 r. Oboje byli laureatami amerykańskiej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego.
***
Galeria Green Point Projects organizuje wystawy polskich artystów nowoczesnych na Greenpoincie od 2017 r. Wcześniej galeria prezentowała dla nowojorskiej publiczności twórczość m.in. Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Krygiera oraz Eugeniusza Markowskiego.

Autor: AS