Z ciemności do światła

86

Światło i ciemność, transformacja, muzyka – to elementy artystycznego performance'u, który 4 i 5 kwietnia zaptrezentuje nowojorski architekt i artysta Bolesław Ryziński we współpracy z kompozytorem tajwańskiego pochodzenia Shiuanem Changiem.

W centrum tego artystycznego wydarzenia jest Wayward Cube – stworzona przez Bolesława Ryzińskiego instalacja składająca się z 12 ruchomych paneli: z jednej strony kolorowych, z drugiej pokrytych lustrem. „Jedna strona każdego panelu jest gorąca i dynamiczna, druga jest jej przeciwieństwem” – mówi artysta.

Podświetlona konstrukcja stoi na środku zaciemnionej sali (przedstawienia rozpoczynają się po zachodzie słońca). „Wayward Cube to centrum światła i energii, która rozprzestrzenia się na ciemność” – opowiada artysta dodając, iż w projekcie tym chce pokazać „cykl natury opierający się na zmianie, transformacji i metamorfozie”. „To tak naprawdę opowieść o życiu” – twierdzi Ryziński.

Z Wayward Cube nie tylko wydobywa się światło i energia, ale również głosy sześcioosobowego chóru. W tej roli 4 i 5 kwietnia wystąpi znany Ekmeles Ensemble, który na współczesnej scenie muzycznej Nowego Jorku zajmuje miejsce na pograniczu muzyki i lingwistyki. Nazwa tej grupy odnosi się do greckiego terminu oznaczającego nieokreślony ton i przerwy, które destabilizują proporcje harmonii, co w starożytnej Grecji uważane było za niestosowne w muzyce. Nazwa po części odzwierciedla rodzaj muzyki, w której ta grupa się specjalizuje, skupiając się głównie na kompozycjach kompozytorów współczesnych.

Ekmeles Ensemble wykona utwory trzech kompozytorów: Erin Gee, Liza'y Lim oraz Shiuana Changa. Ten ostatni to młody twórca o pokaźnym dorobku artystycznym. Jego utwory wykonywane były w różnych miejscach na świecie, w tym m.in. w Carnegie Hall, Merkin Hall, Suntory Hall, Jordan Hall, Taiwan National Concert Hall i wielu innych. Specjalnie na to wydarzenie Shiuan Chang skomponował utwór pt. „Ding Guawn – Wedge”. „Dung Guawn to imię starożytnego Buddy. Gdy się urodził, świat okryło światło” – mówi kompozytor.

Ten artystyczno-muzyczny performance wystawiany będzie 4 i 5 kwietnia po zmroku, ok godz. 7:30 wiecz., w zaprojektowanym przez Renzo Piano i niedawno otwartym Jerome Greene Science Center, znajdującym się na nowym kampusie Columbia University, przy 3227 Broadway w Nowym Jorku.

Pomysłodawca i autor tego niecodziennego przedstawienia Bolesław Ryziński jest architektem oraz artystą polskiego pochodzenia, działającym m.in. w mieście Nowy Jork. Swoje prace malarskie i rzeźby w drewnie wystawiał kilkakrotnie na grupowych i indywidualnych ekspozycjach w Art 345 Gallery na Wschodnim Harlemie, oraz w innych miejscach w Nowym Jorku. Podczas ostatniego Festiwalu Chopin i Przyjaciele współorganizował z Marianem Żakiem finałowy koncert „Nature, Technology & Latin Flare”, który odbył się w Centrum Polsko-Słowiańskim. Jego obrazy i rzeźby oraz stojąca na scenie Wayward Cube stanowiły plastyczne tło tego wydarzenia.

Autor: Aleksandra Słabisz