Zaburzeń miesiączki nie można lekceważyć

0
12

Brak miesiączki, bolesne lub jej nieregularne występowanie świadczą o nieprawidłowościach, które wymagają konsultacji lekarskiej.
Cykl miesiączkowy to powtarzające się co miesiąc zmiany zachodzące w organizmie kobiety pod wpływem hormonów wydzielanych przez jajniki, przysadkę mózgową i podwzgórze.
Prawidłowo pierwsza miesiączka u polskich kobiet występuje w okresie pomiędzy 12 a 14 rokiem życia i powtarza się co 28-30 dni przez cały okres dojrzałości płciowej do około 47 roku życia. Wystąpienie pierwszej miesiączki przed 9 i dopiero po 16 roku życia wymaga konsultacji lekarskiej.
Niekiedy między pierwszą miesiączką a następną może nastąpić kilkumiesięczna przerwa. Jeżeli trwa dłużej albo miesiączka nie unormuje się w ciągu jednego roku, również należy zgłosić się do lekarza.
Niepokojący powinien być również brak miesiączki, oczywiście poza okresem ciąży, który może nastąpić z powodu schorzeń ogólnych, chorób gruczołów dokrewnych oraz schorzeń narządu rodnego – we wszystkich tych przypadkach należy zgłosić się do lekarza.
Natomiast pojawienie się krwawienia po okresie przekwitania wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

JAK WYLICZYĆ SWÓJ CYKL?
Pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Długość cyklu to liczba dni do następnego krwawienia. Długość i stopień nasilenia krwawienia to ważne informacje, które warto zapamiętać.

KIEDY MÓWIMY O NIEPRAWIDŁOWYCH MIESIĄCZKACH?
O nieprawidłowościach mówimy, gdy krwawienia są bardzo obfite i powodują dużą utratę krwi lub gdy są zbyt skąpe i krótko trwają (prawidłowa długość krwawienia miesiączkowego to 3-5 dni). Niepokojące jest również, gdy miesiączki występują w odstępach powyżej 32 dni lub gdy cykle są krótsze niż 21 dni.
Po konsultację lekarską powinnyśmy się również zwrócić, gdy cierpimy na zbyt bolesne miesiączki, dające się we znaki w dole brzucha i pleców.

PLAMIENIA I KRWAWIENIA POZA MIESIĄCZKĄ
Występują u kobiet, które są w okresie rozrodczym i mogą stanowić powikłania związane z ciążą. Częste są również u kobiet przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne.
Jeżeli krwawienie lub plamienie występuje po stosunku, to może być spowodowane m.in. nadżerką, polipem lub rakiem szyjki macicy.
Przyczyną nieprawidłowych krwawień mogą być też schorzenia ginekologiczne, m.in. mięśniaki macicy.

KIEDY NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA?
– Jeśli odczuwasz ból w dolnej części brzucha: przed miesiączką, w trakcie miesiączki oraz podczas stosunków
– Jeśli masz nieregularne miesiączki i trudności z zajściem w ciążę
– Jeśli masz bardzo skąpe lub obfite, przedłużające się krwawienia miesiączkowe
– Jeśli bolą cię piersi i obserwujesz wydzielinę z nich (wykluczyć należy okres karmienia)

Wykryte przez lekarza w badaniu ginekologicznym lub USG choroby, takie jak: mięśniaki macicy, torbiele jajników lub guzki w piersiach, mogą świadczyć o istnieniu zaburzeń hormonalnych.

OBJAWY ZABURZEŃ HORMONALNYCH
Najbardziej ewidentnym objawem braku równowagi hormonalnej są zaburzenia miesiączkowania: brak miesiączki, zbyt częste, nadmiernie obfite lub skąpe.
Aby określić poziom hormonów płciowych u kobiety, należy wykonać badanie cytohormonalne, które polega na pobraniu przez lekarza podczas badania ginekologicznego wymazu z pochwy. Po kilku dniach otrzymujemy wynik analizy z laboratorium.
JANINA PODSKARBI

Janina Podskarbi jest dyplomowaną położną, nauczycielem akademickim oraz założycielką Polish American Maternity Assistance Inc. (PAMA) – Stowarzyszenia na rzecz Macierzyństwa.
Głównym celem tej organizacji PAMA jest szerzenie oświaty zdrowotnej skierowanej na zapobieganie powikłaniom ciążowym i występowaniom wad wrodzonych u dzieci.
PAMA: www.pamamama.org

Autor: Janina Podskarbi