Zajęcia integracyjne na Maspeth

52

Wspólne lekcje młodzieży polskiej i polonijnej, msza święta, rekolekcje oraz spotkanie towarzyskie - były elementami zajęć integracyjnych, które odbyły się w Szkole Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth.

W sobotnie popołudnie polonijną placówkę edukacyjną działającą przy kościele św. Krzyża na Maspeth po raz kolejny odwiedzili uczniowie z Polski. Były to delegacje dwóch najlepszych częstochowskich szkół charakteryzujących się najwyższymi wskaźnikami zdawalności matur oraz egzaminów wstępnych na studia – II LO im. Romualda Traugutta oraz IV LO im. Henryka Sienkiewicza.

Celem wizyty była integracja młodzieży oraz wspólne zajęcia. Goście z Polski – około 50 licealistów – spotkali się z uczniami 10, 11 i 12 klasy Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II. Podczas wspólnych lekcji dyskutowano na różne tematy związane z naszym krajem. Wcześniej wszyscy razem uczestniczyli w rekolekcjach oraz mszy św. odprawionej w kościele św. Krzyża na Maspeth. Po nabożeństwie uczniowie 6 klasy przedstawili krótki program artystyczny, natomiast uczennica 12 klasy, Paulina Nowakowska – Miss Polonia 2014 tej dzielnicy – zaśpiewała, w dwóch wersjach językowych, znany przebój Leonarda Cohena „Hallelujah”.

Po wspólnych zajęciach w szkolnym audytorium odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego młodzież poznała historię swoich szkół oraz ich uczestnictwo w różnych wydarzeniach kulturalno-patriotycznych. Podczas tego spotkania miała także miejsce część artystyczna związana m.in. z występami Pauliny Nowakowskiej oraz Karoliny Kamińskiej z II LO im. Romualda Traugutta.

Spotkanie miało bardzo duże znaczenie dla młodzieży zarówno polskiej, jak i polonijnej. Dzięki niemu wszyscy mogli podszlifować języki polski i angielski, bowiem podczas zajęć w szkole rozmawiano po polsku, natomiast podczas spotkania integracyjnego umówiono się, że rozmowy będą prowadzone w języku angielskim. Poza tym polska młodzież była niesamowicie zaskoczona faktem, że jej amerykańscy rówieśnicy poświęcają sobotę – dzień wolny od nauki – na to, by uczyć się języka polskiego oraz historii naszego kraju.

Zadowoleni byli także nauczyciele, którzy również zauważyli wiele zalet związanych z tego typu zajęciami, w dodatku dla wszystkich był to swoisty sprawdzian posiadanej wiedzy.

„Uczniowie z Częstochowy są z wiadomych powodów lepsi w mowie oraz posługiwaniu się językiem polskim, mają zdecydowanie bogatsze słownictwo, natomiast nasi wychowankowie z Maspeth niejednokrotnie górują nad nimi wiedzą historyczną” – podkreślił z dumą Waldemar Rakowicz, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth. „Wynika to z prostego faktu, że na obczyźnie większą wagę przywiązuje się do patriotyzmu, z którym związana jest historia kraju”. Jednak – jak dodał dyrektor polonijnej placówki – zalet jest zdecydowanie więcej.

„Nawiązują się przyjaźnie i osobiste kontakty pomiędzy młodzieżą, która nawet później odwiedza się wzajemnie podczas wakacji. Dzięki temu wszyscy korzystają, np. nasze dzieci dzięki temu lepiej poznają język polski, a młodzież z Polski szlifuje swój angielski” – podkreślił Rakowicz. Z kolei dla uczniów z Polski wyjazd do Ameryki – który finansują ich rodzice – to także możliwość poznania tego kraju oraz zwyczajów w nim panujących.

„Chcemy zobaczyć Stany Zjednoczone, poznać ich kulturę, ale staramy się także dotrzeć do polskości obecnej w Nowym Jorku oraz innych miastach, jakie zamierzamy odwiedzić” – zdradził Aleksander Cieślak, pedagog obu częstochowskich liceów, który dodał, że tego typu wycieczki organizuje w tych szkołach od 1988 roku. Wizyta w Szkole Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth była tylko jednym z elementów tegorocznej podróży.

Wcześniej w sobotę rano polscy uczniowie odwiedzili placówkę SWAP na Manhattanie. Podczas tygodniowego pobytu w Ameryce zobaczą także Waszyngton oraz Toronto i Ottawę w Kanadzie. W Toronto spotkają się z Polonią, a w Ottawie odwiedzą kanadyjski parlament i spotkają się z parlamentarzystą mającym polskie korzenie.

Z kolei polonijni uczniowie – jak zdradził Waldemar Rakowicz – odwiedzą oba częstochowskie licea w przyszłym roku, podczas wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Autor: WueM