Zakończenie szkoły na Ridgewood • Życzę wam niezapomnianych i pięknych wakacji

75

Uroczystą akademią oraz okolicznościową mszą św. zakończył się rok szkolny 2017/18 w Polskiej Szkole im. św. Jadwigi Królowej, działającej przy parafii św. Macieja na Ridgewood. W tym roku – wraz z maturzystami – cenzurki odebrało 338 uczniów.

“Mimo dużych zmian kadrowych miniony rok szkolny był dla nas bardzo udany. Nasi uczniowie brali udział w wielu konkursach, festiwalach i uroczystościach, i na pewno bardzo dużo się nauczyli. Wielu z nich otrzymało nagrody za wyniki w nauce” – stwierdziła w rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Małgorzata Starzec, dyrektorka szkoły im. św. Jadwigi Królowej, podkreślając, że uczniowie uczęszczający do placówki, którą kieruje, są bardzo zdolni i ambitni. 

POŻEGNALNA AKADEMIA
Ceremonia zakończenia roku szkolnego odbyła się w sobotę, 9 czerwca, i miała miejsce w szkolnym audytorium. Rozpoczęła się od wprowadzenia na salę pocztu sztandarowego oraz odśpiewania polskiego hymnu narodowego. Uroczystość prowadziła dyrektorka Małgorzata Starzec, która również wygłosiła okolicznościowe przemówienie.

“Kolejny rok zamyka naszą 10-miesięczną wędrówkę przez krainy literatury, gramatyki i ortografii języka polskiego, wydarzeń kulturalnych, spotkań kultywujących polską tradycję, obyczaje i historyczne zdarzenia, podróże w czasie zgłębiające tajniki historyczne oraz podróże po krainach geograficznych” – mówiła, zwracając również uwagę na wartość, jaką niesie ze sobą nauka w polonijnej szkole mimo dodatkowego obciążenia dla dzieci.

“Szósty szkolny dzień jest dużym wyzwaniem i poświęceniem, ale wielce pożytecznym, ponieważ dzięki temu umiecie porozumiewać się w dodatkowym języku – podkreślała zwracając się do uczniów. Zapewniała ich, że dzięki temu mają “to coś”, czego mogą im pozazdrościć amerykańscy rówieśnicy.

“Pilną nauką, wspaniałym wypełnianiem obowiązków szkolnych i podejmowaniem dodatkowych zadań pokazujecie o ile bardziej jesteście zdolniejsi, ambitniejsi i bardziej pracowici. A to na pewno zaowocuje w waszej dalszej edukacyjnej karierze i przyszłości” – stwierdziła Małgorzata Starzec. Podziękowała również wszystkim nauczycielom i osobom zaangażowanym w działalność placówki, którą kieruje, a także życzyła im oraz dzieciom udanych wakacji.

W trakcie uroczystości zakończenia roku szkolnego Małgorzata Starzec wręczyła także nagrody najbardziej zasłużonym uczniom. Wśród nich były zarówno dyplomy ambasadora RP w Waszyngtonie oraz prezesa Centrali Polskich Szkół Dokształcających, Perły św. Jadwigi, Nagrody Dyrektora Szkoły i wyróżnienia dla wzorowych uczniów, a także grona pedagogicznego. Nie zabrakło okolicznościowych zdjęć i gratulacji.

W części artystycznej wystąpiły dzieci z klasy 2B oraz 4A i 4B pod kierunkiem swoich wychowawców – Marioli Dudek, Marty Danielewicz i Krzysztofa Majewskiego. Podczas występów ze sceny zostały wypowiedziane podziękowania skierowane do nauczycieli oraz dyrekcji i pracowników administracyjnych szkoły, a także wakacyjne życzenia dla wszystkich osób obecnych na uroczystości. Nie zabrakło letnich i wakacyjnych piosenek, a niektóre z nich, jak np. “Lato, lato, lato czeka”, śpiewała cała sala, bo któż nie zna słów:
“Już za parę dni, za dni parę,
Weźmiesz plecak swój i gitarę,
Pożegnania kilka słów
Pitagoras, bądźże zdrów
Do widzenia wam canto, cantare”.

Jednak największe zainteresowanie i podziw wzbudził pokaz taneczny zespołu Zumba Kids, prowadzonego przez instruktorkę Katarzynę Stolarczyk. Po zaprezentowaniu bardzo ciekawego i trudnego układu choreograficznego jej podopieczne otrzymały gromkie brawa.

Po zakończeniu części artystycznej uczniowie po raz ostatni w tym roku szkolnym rozeszli się do swoich klas, gdzie otrzymali świadectwa ukończenia kolejnego roku szkolnego. W sumie – wraz z maturzystami, którzy pożegnali się ze szkołą tydzień wcześniej – cenzurki otrzymało 338 uczniów.

MSZA ŚWIĘTA
Uroczystą akademię kończącą rok szkolny poprzedziła okolicznościowa msza św. odprawiona w kościele św. Macieja przez ks. Dariusza Blicharza. Wzięli w niej udział nauczyciele i uczniowie oraz ich rodzice. Podczas nabożeństwa zostało wygłoszone kazanie poświęcone nauce, wakacjom i wierze, o której – jak podkreślał kapłan – nie można zapominać nawet podczas czasu wolnego od szkoły. Na zakończenie mszy św. ks. Dariusz Blicharz złożył wszystkim życzenia związane ze zbliżającymi się wakacjami. Zaczął od nauczycieli, wychowawców i katechetów: “Życzę wam, żebyście byli dumni, z tego, że usłyszycie w wakacje, że wasi wychowankowie zrobili takie niespotykane rzeczy, oczywiście w dobrym znaczeniu tego słowa”.

Z kolei rodzicom kapłan życzył, aby nadal byli przepięknym przykładem życia zarówno duchowego, jak i codziennego niezależnie od tego, gdzie będą spędzać wakacje. “Jeżeli wy będziecie dobrym przykładem, to potem dzieci z tym dobrem powrócą do nas” – podkreślał ks. Dariusz, który na zakończenie zwrócił się do wszystkich dzieci.

Duchowny życzył im tego, czego chyba najbardziej pragną pod koniec roku szkolnego – niezapomnianych wakacji. “Każde są piękne, a te żeby były jeszcze piękniejsze, żeby były pełni radości, dobra i szczęścia” – podkreślał ks. Dariusz Blicharz dodając, żeby w tym czasie pamiętać także o innych ludziach.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA