Zgodnie pilnujemy Polski

0
FOTO: Aneta Antoniak

"Pilnujmy Polski" – pod takim hasłem 4 października 2020 r. członkowie Klubów "Gazety Polskiej" ze Stanów Zjednoczonych i Kanady spotkali się po raz siódmy na corocznym zjeździe.

Mając na względzie sytuację spowodowaną ogólnoświatową pandemią, spotkania dyskusyjne miały formę on-line, na przygotowanej specjalnie do tego celu internetowej platformie. Delegaci ze wschodniego wybrzeża Ameryki, zgodnie z obowiązującymi stanowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, spotkali się w domu przewodniczącego KGP w Stanford (Connecticut) Jerzego Polaka, skąd gremialnie brali udział w zjeździe.

Wszyscy uczestnicy mieli możliwość wymiany poglądów z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się marszałek senior Antoni Macierewicz, Ryszard Kapuściński, prezes Klubów „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, Paweł Piekarczyk koordynator Klubów poza granicami Polski oraz bard środowisk patriotycznych, Maciej Rusiński, koordynator KGP na Stany Zjednoczone i Kanadę oraz założyciele Stowarzyszenia Pilnujmy Polski Piotr Walentynowicz, Marian Kowalski oraz Piotr Dziadul.

Organizatorzy Zjazdu, tj. Klub w Filadelfii (Aneta i Tadeusz Antoniak), zaprosili również do dyskusji konsula generalnego RP w NY Adriana Kubickiego, a także Grzegorza Strzemeckiego.

W wirtualnej formie Zjazdu wzięli udział członkowie czynnie działających klubów na obszarze Stanów Zjednoczonych, m.in. z Filadelfii, Connecticut, Chicago, Nowego Jorku, New Jersey, Florydy, Bostonu, Michigan, Los Angeles, Waszyngtonu oraz Kanady: Toronto, Winnipeg, Ottawy i Hamilton a także gościnnie – z Londynu, Paryża i Polski.

Głównymi tematami rozmów była sytuacja polityczna w Polsce, zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych oraz ideologiczny lobbing grup LGBT w Polsce.

W części dyskusyjnej poświęconej relacjom wewnątrzkoalicyjnym w Zjednoczonej Prawicy, redaktor Tomasz Sakiewicz wyjaśniał: „Sytuacja się stabilizuje. Obóz, który wygrał w 2015 roku, wykazał się ogromną siłą. To, że przetrwał taką ilość ataków, nie dał się rozbić i wygrał 8 razy z rzędu wybory, oznacza, że dysponuje wewnętrznie dużą dynamiką a przede wszystkim siłą…”. Wskazał na rosnące zagrożenie ze strony budowanych formacji prorosyjskich po prawej stronie. Podkreślił, że przekaz kierowany do społeczeństwa ze strony obozu Konfederacji stoi w konflikcie z działaniami, jakie ten obóz podejmuje względem interesów Polski.

Marszałek senior Antoni Macierewicz wspomniał, że wysiłek śp. mec. Jana Olszewskiego właśnie teraz zaczął się ugruntowywać. Jeśli nie utrzymamy jedności poglądu na silną Polskę, nasza suwerenność zostanie podważona tak jak po 1989 roku, kiedy powstał ogrom małych partyjek nie wnoszących nic dobrego do interesu niepodległości Polski.
Marian Kowalski, jako przedstawiciel Stowarzyszenia Pilnujmy Polski, odniósł się do obecnej sytuacji: „(…)Polska nie jest mocarstwem, wobec tego musimy szukać sobie sojuszników, żeby nasza państwowość przetrwała, a demokratyczna wola Polaków miała szansę być wprowadzana w życie”.

Należy tutaj wspomnieć, że Stowarzyszenie Pilnujmy Polski powstało ze środowisk prawdziwie narodowych, które jako pierwsze organizowały Marsze Niepodległości, a także poparły kandydaturę Andrzeja Dudy w jego reelekcji na prezydenta Polski. Inicjatywie patronuje Antoni Macierewicz, a celem jest szeroko pojęta obrona Polski przed atakami ze strony aktywistów zagrażających wartościom chrześcijańskim, ochrona rodziny, a także bezpieczeństwo militarne Polski.

Wybory prezydenckie w Ameryce zajęły ogromną część w jednym z paneli Zjazdu. Wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że tak jak w poprzednich, na wynik rozstrzygający najbliższych wyborów może mieć wpływ Polonia w Ameryce. Maciej Rusiński podkreślił historyczne znaczenie tych wyborów ponieważ ich rezultat może wpłynąć na całą przyszłą politykę światową i w tym właśnie momencie polonijne organizacje społeczne będą miały swoją ogromną rolę do spełnienia.

Tomasz Sakiewicz podsumował tę część panelu, mówiąc: „Sprawy geopolityczne, bezpieczeństwa, będą odgrywały w najbliższym czasie kluczową rolę. Na świecie robi się gorąco i dla nas jest ważne, kto będzie rządził w Stanach Zjednoczonych. To kwestia jak będzie wyglądał rynek polityczny, jakie będą relacje z polskim rządem, jaka będzie współpraca w kwestii obrony. Dla nas te wybory też mają bardzo duże znaczenie”.
Wiele emocji wzbudził temat ideologii LGBT, który codziennie przenika do każdej sfery życia publicznego Polaków, a aktywiści spod tęczowej flagi próbują rujnować reputację Polski, reputację wszystkich Polaków, znanych przecież na całym świecie z otwartości, tolerancji i gościnności.
Trzy istotne tematy nadające ton dyskusjom zjazdowiczów skłaniają do refleksji, że wszyscy powinniśmy i możemy wpływać na politykę światową, szczególnie poprzez przywilej głosowania w Stanach Zjednoczonych, a w ten sposób zapewniać również Polsce bezpieczeństwo w każdym sensie tego znaczenia. Nawet nie mieszkając w Polsce na stałe, my Polacy mamy obowiązek „pilnować Polski”.