Zjazd Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej

113
Przy tablicy pamiątkowej poświęconej Herbertowi Hooverowi: Debbie Majka – była prezes ACPC, oraz nowo wybrani: Mark Dillon – II wiceprezes, Raymond Glembocki – prezes - foto: www.polishcultureacpc.org

W zjeździe Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej, który odbył się w tym roku w hotelu Bristol na Starym Mieście w Warszawie – wzięło udział 21 uczestników. Nie zabrakło wśród nich Cecilii i Raya Glembockich, Teda Mireckiego, Matta i Carolyn Meleskich, Barbary Lemechy i Toma Payne'a.

Obrady otworzyła Debbie Majka. Odśpiewano hymny Polski i USA, a następnie przekazano raporty, w tym jeden autorstwa Cecilii Glembockiej na temat kolejnego krajowego zjazdu dla nauczycieli nauk społecznych (NCSS), który odbędzie się w Austin w Teksasie w dniach 22-24 listopada br. Dr Adolf Juzwenko wygłosił ciekawy wykład na temat Biblioteki Ossolineum i Archiwum we Wrocławiu oraz plany jego rozwoju. Podczas lunchu dołączył do nas nasz stary przyjaciel Bogusław Winid, który obecnie jest doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Cecilia Glembocki prezentuje raport na temat zjazdu dla nauczycieli nauk społecznych (NCSS), który odbędzie się w Austin w Teksasie – foto: www.polishcultureacpc.org

Podczas pierwszego dnia zjazdu wręczono również wyróżnienia, które otrzymali: Jolanta Kessler-Chojecka – Nagroda im. Jana DeRosena, prof. Marta Ptaszyńska – nagroda za osiągnięcia kulturalne, i Marianna Eckel – nagroda założycieli.

Następnego dnia, w sobotę, Mark Dillon przedstawił program o „Szarych Samarytanach: Jak kobiety YWCA pomagały Polsce po I wojnie światowej”, a Hanna Bondarewska opowiedziała o swojej sztuce o Helenie Modrzejewskiej pt. „Lady” (na podstawie sztuki Szekspira „Makbet”).

Odbyły się też wybory na główne stanowiska Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej (ACPC). Nowym prezesem został Raymond Glembocki, pierwszym wiceprezesem – Jarosław Golembiowski, a drugim – Mark Dillon. Toma Payne’a wybrano na skarbnika, zaś Marcia Lewandowski pozostała sekretarzem.

Uczestnicy zjazdu udali się na skwer Herberta Hoovera, gdzie złożyli wieniec pamiątkowy. Hoover, zanim został prezydentem Stanów Zjednoczonych, kierował wielką akcją, która w latach 20. uratowała Polskę przed głodem po pierwszej wojnie światowej i wojnie bolszewickiej. Zwrócono uwagę, że napis na kamieniu pamiątkowym, który wspomniał o tym szczególnym wydarzeniu, był ciemny, uznano więc, że należy podjąć wysiłki, aby go oczyścić. Tydzień później jeden z uczestników zjazdu, który był w okolicy, zauważył, że kamień rzeczywiście został oczyszczony! Biorący udział w warszawskim spotkaniu odwiedzili także Powązki, gdzie złożyli hołd polskim bohaterom, którzy walczyli o wolność ojczyzny, w tym Ryszardowi Kuklińskiemu.

Od lewej: Peter J. Obst, Ray Glembocki, Carolyn i Matt Meleski – foto: www.polishcultureacpc.org

Wydarzeniem, które zakończyło Zjazd ACPC 2019, był koncert fortepianowy przy pomniku Chopina w Łazienkach Królewskich. Chociaż powietrze było nieco chłodne z pierwszymi zwiastunami jesieni, to wydarzenie muzyczne było niezwykle przyjemnym doświadczeniem.

Wizyta w Warszawie była doskonałą okazją do ponownego połączenia się z naszymi polskimi korzeniami i przywitania się z naszymi przyjaciółmi w Polsce. Ci, którzy mieli trochę czasu, odwiedzili także Dom Spotkań z Historią, gdzie obejrzeli wystawę poświęconą amerykańskiemu programowi kosmicznemu, z wieloma doskonałymi zdjęciami historycznymi, a także wystawę o polsko-amerykańskich stosunkach dyplomatycznych, których setną rocznicę obchodzimy w tym roku. Na tej wystawie można było dowiedzieć się o Anthonym Josephie Drexelu Biddle’u jr., który był ambasadorem USA w Polsce przy rządzie na uchodźstwie podczas II wojny światowej, oraz o wspomnianej już akcji pomocy humanitarnej, prowadzonej przez Herberta Hoovera.

Ci, którzy skorzystali z okazji, aby połączyć aktywność w ACPC z wizytą w Polsce, docenili tę szansę podróżowania i uzyskali nowe spojrzenie na kraj naszego dziedzictwa, który nigdy (pozytywnie) nie zawodzi!