Zmarł dr Albert Juszczak

12

Nie żyje były prezes Fundacji Kościuszkowskiej, dr Albert Juszczak. Znany działacz polonijny zmarł w wieku 70 lat.

Dr Albert Juszczak zmarł nagle w środę, 4 października, w Pittsburghu, PA, gdzie niedawno przeprowadził się wraz z żoną. Msza pogrzebowa została odprawiona w sobotę, 14 października, w kościele św. Wojciecha na nowojorskim Queensie w dzielnicy Elmhurst. Po uroczystościach pogrzebowych ciało zmarłego zostało skremowane, a urna z jego prochami spocznie w rodzinnym grobie w Polsce.

Zmarły pozostawił w żałobie żonę Janinę oraz dwoje dorosłych dzieci z małżonkami: Teresę z mężem Erickiem i Marka z żoną Kati. Jego córka jest nauczycielką, a syn profesorem na St. John's University.

Dr Albert Juszczak współpracował z wieloma polonijnymi organizacjami. Najbardziej znany był z działalności w Fundacji Kościuszkowskiej, w której w latach 1980-1989 pełnił funkcję prezesa. Mimo trudności związanych z panującym na początku tej dekady stanem wojennym w naszym kraju udało mu się utrzymać ścisłe kontakty pomiędzy Fundacją Kościuszkowską i polskimi ośrodkami studenckimi, m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jako wykładowca języka polskiego skupiał się głównie na sprawach akademickich oraz na stypendiach studenckich, przez co starał się zintensyfikować polskie życie intelektualne w Fundacji Kościuszkowskiej.

Albert Juszczak był pierwszą osobą, która zrobiła doktorat z historii polskiej literatury na University of Chicago. Poza tym przez ponad 30 lat był związany z New York University jako wykładowca języka polskiego oraz jako egzaminator Language Proficiency. Uczył także języka polskiego oraz wykładał literaturę polską w Hunter College.

Był również tłumaczem angielsko-polskim i polsko-angielskim, a także aktywnym członkiem wielu organizacji polsko-amerykańskich. Ostatnim jego tłumaczeniem, które zrobił w tym roku dla Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, był „Czyn zbrojny”, dzieło poświęcone utworzeniu Błękitnej Armii.

Pełnił także funkcję dyrektora wykonawczego Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie oraz dyrektora Glenridge Cenior Center na Ridgewood. W pracy zawodowej zawsze kierował się głębokim poczuciem obowiązku pomocy innym ludziom, a prywatnie był lojalnym przyjacielem oraz ukochanym i oddanym ojcem i mężem.

Dr Albert Juszczak pochodził z bardzo patriotycznej rodziny. Urodził się 24 września w 1947 roku w niemieckim Heidelbergu, a wychował w Chicago, gdzie jako dziecko trafił wraz z rodzicami i rodzeństwem. Zostali tam przemieszczeni jako tzw. dipisi, czyli osoby, które w wyniku wojny znalazły się poza granicami swojego kraju. Jego rodzice, Stefania i Stanisław Juszczakowie, byli bardzo aktywnymi działaczami w organizacji AK oraz wśród chicagowskiej Polonii, co także miało duży wpływ na patriotyczną i społeczną postawę Alberta i jego dwóch braci.

Autor: WueM