Znamy tegorocznych wybitnych Polaków w USA

132

Dr Magdalena Kapuścińska, dr Anna Frajlich-Zając, dr Teofil Lachowicz, Zygmunt Staszewski oraz Robert Bronchard to laureaci nowojorskiej edycji konkursu "Wybitny Polak w USA".

Po raz siódmy w historii wręczono statuetki najwybitniejszym przedstawicielom Polonii wytypowanym w konkursie “Wybitny Polak”, organizowanym przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska”.

W gronie laureatów znalazło się pięć osób reprezentujących różne kategorie, w których były nominowane. Za wybitnych Polaków w USA w tym roku uznano: byłą wieloletnią prezes Instytutu Piłsudskiego, dr Magdalenę Kapuścińską, która otrzymała ten tytuł w kategorii “osobowość”; dr Annę Frajlich-Zając, wieloletnią wykładowczynię języka polskiego na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku wybrano w kategorii “kultura”; dr. Teofila Lachowicza z Placówki Nr 123 SWAP w Nowym Jorku uhonorowano w kategorii “nauka”; Zygmunta Staszewskiego, znanego biznesmena i działacza społecznego, wyłoniono w kategorii “biznes”; a Roberta Broncharda, utalentowanego pianistę oraz tancerza w Polsko-Amerykańskim Zespole Folklorystycznym, w kategorii “młody Polak”.

Statuetki i dyplomy wręczył laureatom konsul generalny Maciej Golubiewski z Elżbietą Gosek, reprezentującą Fundację Polskiego Godła Promocyjnego “Teraz Polska” w USA, natomiast Grzegorz Fryc, koordynator konkursu “Wybitny Polak w USA” i zarazem prezes Pangea Network, prezentował sylwetki laureatów. Większość z nich nie kryła radości, ale także zaskoczenia z powodu określenia ich tytułem “Wybitnego Polaka”.

“Była to dla mnie wielka niespodzianka i byłam tym faktem ogromnie wzruszona” – podkreśliła Anna Frajlich-Zając, która dodała, że jest dumna z tego, że udało się jej upowszechniać polską kulturę m.in. poprzez różne konferencje i seminaria organizowane na Uniwersytecie Columbia, oraz z faktu, że jej starania zostały dostrzeżone przez Polonię. W rozmowie z “Nowym Dziennikiem” wyjaśniła także, że inspiracją dla jej działania była postawa powojennych polskich emigrantów, którzy się szczycili tym, że mimo znajomości wielu języków ciągle potrafili mówić piękną polszczyzną, bez żadnych obcych naleciałości. “Starałam się kontynuować ich etos i tego ducha polskości, którym byłam ogromnie zauroczona” – wyjaśniała laureatka tytułu “Wybitny Polak w USA” w kategorii “kultura”.

“Byłem bardzo miło zaskoczony tym, że otrzymałem to wyróżnienie – podkreślił z kolei Robert Bronchard, który od wielu lat angażuje się w różnego rodzaju działalność polonijną. – Jestem tancerzem i sekretarzem w Polsko-Amerykańskim Zespole Folklorystycznym, często grywam jako pianista na różnych koncertach i staram się dużo promować muzyki Chopina – wyjaśnia młody Polak. – To wyróżnienie jest dla mnie także swego rodzaju motywacją do dalszej aktywności oraz dowodem, że ciężka praca jest dostrzegana przez innych” – zaznaczył Robert Bronchard, obecnie student pierwszego roku pianistyki w Hunter College.

Jednak nie wszyscy laureaci tytułu “Wybitny Polak w USA” zgadzali się z decyzją kapituły tego konkursu. “Dla mnie to określenie kojarzy się z czymś naprawdę wielkim, dlatego przyjąłem go z dużym zakłopotaniem, tym bardziej że ja po prostu znam swoje miejsce w szeregu” – stwierdził skromnie Teofil Lachowicz.

Wszyscy laureaci tegorocznego konkursu “Wybitny Polak w USA” będą brali udział w ogólnoświatowej jego edycji, która wyłoni “Wybitnego Polaka na świecie”.

Uroczyste wręczenie statuetek i dyplomów Wybitnym Polakom miała miejsce w środę, 10 maja, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie i była częścią obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Autor: WueM