Żółte skarby Nowego Jorku

27

Żółte taksówki już od wielu lat są symbolem Nowego Jorku, nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Od ilu dokładnie, przekonamy się podczas zbliżającej się wystawy Checker Car Show, prezentującej pierwsze modele najbardziej charakterystycznego dla naszego miasta środka transportu.

Jednym z najsłynniejszych chyba checkerów jest ten z kultowego filmu „Taksówkarz” z Robertem De Niro w roli tytułowej. Samochód stał się, obok  aktora, równorzędnym bohaterem filmu.

Firma Checker uruchomiła produkcję taksówek już w 1920 roku. Wtedy konstruktorom się nie śniło, że ich samochód stanie się symbolem amerykańskiej metropolii i samych Stanów Zjednoczonych. 5 lat później była to największa fabryka wytwarzająca tylko taksówki w USA.

Chociaż niemożliwe jest podanie dokładnej liczby zachowanych checkerów, wiadomo, że na całym świecie nie ma ich więcej niż 1000 sztuk. Poszczególne modele przy odrobinie szczęścia można sporadycznie zobaczyć na weselach czy podczas kręcenia w mieście filmu.

Checker Car Club daje nowojorczykom rzadką możliwość obejrzenia aż 50 z nich.

Checkery kursowały po ulicach Nowego Jorku jeszcze do początku lat 90. XX wieku. Obecnie z tak wielu egzemplarzy pozostało niewiele, są bardziej atrakcją turystyczną miasta. Na aukcjach samochody te osiągają bajońskie kwoty.

Eksponaty, które zostaną zgromadzone na wystawie, a które kiedyś kursowały po ulicach Nowego Jorku, przyjadą z wielu stanów Ameryki, z Florydy, Michigan, Pensylwanii, Ohio, Kentucky, Indiany, czy New Jersey i Connecticut.

„Jesteśmy nie tylko podekscytowani, ale i zaszczyceni, że możemy przywieźć te samochody z powrotem do Nowego Jorku, miasta, które było żywym dowodem sukcesu Checker Motors Corporation i wzrostu amerykańskiego przemysłu taksówek” – powiedział Jim Garrison, prezes The Checker Car Club of America, który jest organizatorem wystawy.

Checker Car Show
Piątek, 20 czerwca, godz. 3 ppoł.-do zachodu słońca
Box St., Greenpoint, NY
Udział jest bezpłatny
Inf. http://www.checker2014.com

Autor: AT