zurawicz

9

Nowy rok, nowe wyzwania
W zeszłym tygodniu rozpoczął się kolejny rok nauki w szkole św. Stanisława Kostki na Greenpoincie. W ostatni poniedziałek odbyło się tam spotkanie rodziców z dyrektorką Christiną Cieloszczyk i nauczycielami.
Dzięki firmie prowadzonej przez Dariusza Knapika uczniowie rozpoczęli naukę w częściowo odnowionym budynku. Także w czasie wakacji szkoła wzbogaciła się o dwie SmartBoard, czyli interaktywne tablice połączone z internetem. Jak podkreśla dyrektorka Christina Cieloszczyk, dla której jest to pierwszy rok na tym stanowisku, szkoła zakupiła nowe podręczniki do wszystkich klas. Działająca od lat strona internetowa szkoły wzbogaciła się o dodatkowe funkcje. Od tego roku rodzice będą mogli kontaktować się z nauczycielami również poprzez internet. Także prace domowe i materiał przerabiany w klasie będą na bieżąco podawane przez nauczycieli przedmiotów.
Nowością w tym roku są, przyjęte z dużą aprobatą, alternatywne letnie mundurki dla dziewcząt.
Szkoła św. Stanisława Kostki planuje rozszerzenie i tak już bogatego programu zajęć pozalekcyjnych (karate, kółka plastyczne i dramatyczne, chór, nauka gry na gitarze, orkiestra dęta, szachy, scrabble, gimnastyka korekcyjna i balet klasyczny). W tym roku szkolnym otwarte zostaną nowe programy, tj. nauka tańca, język francuski, kursy dobrego wychowania. Aby jeszcze bardziej zintegrować rodziny, w szkole raz w miesiącu będzie wyświetlany film i w każdym miesiącu będzie zorganizowana dyskoteka.
Biorąc pod uwagę zapotrzebowania utalentowanej młodzieży, w tym roku dodatkowo, oprócz trzech musicali, planuje się przygotowanie dwóch dużych imprez – Talent Show i International Night.
To wszystko tak ładnie się rozwija dzięki zaangażowaniu dyrektorek, byłej i obecnej, nauczycieli i rodziców. Społeczność szkolna wdzięczna jest za finansowe wsparcie organizacji, tj. Elite Learning of Brooklyn i Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa.
Szkoła św. Stanisława Kostki nie tylko rozwija uczniów intelektualnie, ale także duchowo. Mogą oni uczęszczać na religię, przygotować się do pierwszej komunii, bierzmowania. Tradycją szkolną są wspólne msze święte. W szkole uczy się dzieci szacunku dla innych, kultury i wrażliwości – tak niezbędnych w dorosłym życiu.

Na zdjęciu (archiwum szkoły): Pierwszy dzwonek w szkole św. Stanisława Kostki na Greenpoincie

Rekolekcje dla AA w Amerykańskiej Częstochowie
W dniach 18-20 września 2009 r. w duchowej stolicy Polonii – Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown w Pensylwanii – zostały przeprowadzone rekolekcje dla Anonimowych Alkoholików, które poprowadził o. Ryszard Bortkiewicz, OSPPE.
Inicjatorami spotkania rekolekcyjnego dla AA byli ojcowie paulini posługujący w Amerykańskiej Częstochowie. To oni zaprosili o. Ryszarda Bortkiewicza do przewodnictwa duchowego w tych dniach. Było to pierwsze spotkanie rekolekcyjne przeznaczone dla tej grupy na Becon Hill w Pensylwanii.
O. Ryszard Bortkiewicz jest proboszczem w parafii św. Barbary w Częstochowie, a także od 1989 roku organizatorem jasnogórskich spotkań AA. Pełni też funkcję prezesa Stowarzyszenia Pomocy Ludziom Uzależnionym i ich Rodzinom "Jest Nadzieja", a także wchodzi w skład Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.
Podczas pierwszego spotkania o. Marek Łęcki, sekretarz prowincji, w imieniu ojców i braci paulinów przywitał rekolekcjonistę i zgromadzone osoby w sali Domu Pielgrzyma "Ave Maria". W rekolekcjach uczestniczyło 35 osób za stanów Nowy Jork, New Jersey i Pensylwania.
"Program AA próbuje zmienić mnie na trzech płaszczyznach: fizycznie, umysłowo i duchowo – mówi Darek z Nowego Jorku, od 8 lat trzeźwiejący alkoholik, który był odpowiedzialny za organizację spotkań przy parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. – Jestem wdzięczny Bogu, że obsesja picia alkoholu odeszła. Muszę oczywiście cały czas uważać. Nie reklamujemy, a propagujemy swoją postawą trzeźwe życie".
Rekolekcje pt. "Kim ja jestem? Kim ty jesteś, Panie?" miały na celu postawienie sobie podstawowych pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Poruszane były również tematy związane z modlitwą, powołaniem, mądrością i odkrywaniem prawdy o sobie. Każdego dnia program rekolekcji obejmował m.in. konferencję, adorację Najświętszego Sakramentu, mszę świętą i spowiedź, była też możliwość rozmowy z kapłanami. Sprzyjająca słoneczna pogoda pozwoliła również na indywidualne spacery, podczas który można było przemyśleć treści konferencji, zastanowić się nad swym życiem, znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania czy też dostrzec po prostu zbliżającą się jesień.
"Uczestniczę w spotkaniach AA codziennie – mówi Maria z New Jersey. – Na początku byłam skarbnikiem, teraz prowadzę grupę podczas spotkań. Nie wstydzę się, że należę do AA. Zupełnie inaczej teraz żyję. Mam więcej czasu na czytanie książek religijnych. Wracam do Boga. Na rekolekcje jechałam bez żadnego nastawienia. Boję się sztywnych przemówień, a konferencje prowadzane przez o. Ryszarda docierają do mnie, czuję się wyluzowana".
Maria, która jest od dwóch lat w AA, podkreśla: "To jest moje drugie narodzenie, zaczęłam zwracać uwagę na niebo i chmury; to wszystko sprawia mi radość". Zapytana o swe marzenia, mówi: "Chcę być zawsze trzeźwa".
"Nigdy wcześniej nie byłam tutaj z grupą AA – twierdzi z kolei Grażyna z New Jersey. – Przyjechałam do Amerykańskiej Częstochowy, bo chciałam zobaczyć, co mają do powiedzenia inni ludzie, chciałam usłyszeć ich świadectwa. Zawsze brzydziłam się alkoholem, pewnego dnia załamałam się. W alkoholu zaczęłam szukać ukojenia po moich problemach rodzinnych. Wszystko rozpoczęło się od jednego piwa. Przyjechałam tutaj z przyjacielem, który też ma problem z alkoholem. Był daleko od wiary, Boga. Zaczęłam czytać Biblię i z nim rozmawiać; na początku wszystko negował, teraz jest inaczej. Dzięki Bogu wychodzimy na prostą. O. Ryszard, który prowadzi rekolekcje, niczego nie owija w bawełnę. Przekazał prawdę naszym językiem, swoim świadectwem zachęca do czujności".
Na zakończenie rekolekcji o. Bartłomiej Marciniak, odpowiedzialny za grupę "Zawierzenie", podziękował za świadectwo wiary, wygłoszone konferencje i posługę sakramentalną o. Ryszarda. Przypomniał, że grupa Anonimowych Alkoholików "Zawierzenie" spotyka się w każdą niedzielę w godzinach 11:00-12:00 w Amerykańskiej Częstochowie.
Każda osoba przywiozła za sobą bagaż codzienności, swoją historię życia, problemy związane z alkoholem. Przyjechali też spragnieni Boga i jego miłości. Życie w trzeźwości jest możliwe, świadkami tego są m.in. osoby uczestniczące w rekolekcjach w Amerykańskiej Częstochowie. Wzmocnieni wrócili do swoich domów, miejsc pracy i wspólnot AA. Pozostaje tylko życzyć, aby żyli w trzeźwości, doświadczając piękna i radości każdego dnia.
O. MICHAŁ CZYŻEWSKI, MŻ

Foto. o. Michał Czyżewski

"Błyskawica" w Fundacji Kościuszkowskiej
19 września, w sobotę, w Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie wystąpiła grupa teatralna z Polish Theatre Institute in the USA, Inc.
Z okazji 65. rocznicy powstania warszawskiego zaprezentowano działalność legendarnej radiostacji powstańczej "Błyskawica". Przedstawienie oparto na oryginalnych audycjach radiostacji i wspomnieniach jej kierownika Stanisława Zadrożnego.
Przedstawienie było bardzo interesujące i ciekawie zaprezentowane. Szkoda jedynie, że tak mało młodzieży było na widowni. Przybyli tylko uczniowie z Polskiej Szkoły Dokształcającej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego z Brooklynu. Młodzież przyjechała z Jerzym Mokosem, zastępcą dyrektora, oraz Elżbietą Serdak, która cierpliwie tłumaczyła uczniom zawiłe dzieje drugiej wojny światowej i powstania warszawskiego.
W przedstawieniu wystąpili Nina Polan – aktorka, reżyserka i dyrektorka, Anna Podolak – aktorka, Grzegorz Heromiński – aktor, Pablo Zinger – dyrektor muzyczny, oraz Józef Kutrzeba – tłumacz, pisarz.
EP, MŻ

Uczniowie z polskiej szkoły, Jerzy Mokos, Elżbieta Serdak
 

Autor: