New York
72°
Partly Cloudy
6:47 am6:46 pm EDT
10mph
48%
29.69
TueWedThu
73°F
72°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Warto przeczytać
Polonia

Pomnik Katyń w Jersey City w przebudowie

19.08.2022

Jak poinformowali nas przedstawiciele Polskiej Fundacji Kulturalnej z Clark, NJ, w tym roku nie można było zorganizować przy pomniku Katyń 1940 w Jersey City, NJ, uroczystości na cześć bohaterów polskiego sierpnia.

Przedstawiciele Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark złożyli wieniec pod pomnikiem Katyń,
do którego dostęp jest teraz tylko od strony rzeki     ZDJĘCIA: PK

Przyczyną tego są prace budowlane wokół pomnika, które utrudniają do niego dostęp. Nie udało się więc – tak jak w roku ubiegłym – oświetlić pomnika na biało-czerwono, zaprezentować wystawy plenerowej, przedstawić części artystycznej z muzyczną z oprawą.

Rekonstruktor historyczny Krzysztof Czuj na warcie przed pomnikiem podczas
skromnej uroczystości fundacji z Clark

„Wobec zaistniałej sytuacji zdecydowaliśmy się na zorganizowanie w niedzielę, 14 sierpnia, symbolicznego upamiętnienia bohaterów polskiego sierpnia: walczących w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, świętego Maksymiliana Kolbe oraz żołnierzy Wojska Polskiego” – mówi wiceprezes fundacji Tomasz Szybowski.

Pomnik Katyń na tle maszyn budowlanych

Pod pomnikiem złożony został biało-czerwony wieniec, a Krzysztof Czuj, polonijny rekonstruktor historyczny, pełnił wartę honorową. Nagrana też została relacja wideo – tinyurl.com/55ttryem

„Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo oraz zdjęć – zachęca Tomasz Szybowski – pokazują one przebudowę placu wokół pomnika i sam pomnik. Mam nadzieję, że staną się one przyczyną nie tylko do refleksji”. 

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY