New York
61°
Cloudy
6:53 am6:36 pm EDT
19mph
61%
30.01
MonTueWed
59°F
57°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Prawo i Finanse
Wiadomości
Polska

Prezes ZUS: trzynastki i czternastki to wsparcie dla gospodarstw domowych, koszt 22 mld zł

28.07.2022

Trzynaste i czternaste emerytury to wsparcie dla gospodarstw domowych, ich łączny koszt w tym roku to ponad 22 mld zł- powiedziała w czwartek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podała na antenie TVP Info, że koszt “czternastek” to 11 mld 400 mln, zaś “trzynastek” – w granicach 11 mld 100 mln. Łącznie to ponad 22 mld zł.

Dopytywana o wypowiedź polityka PO Tomasza Lenza, że gdyby tych środków nie przekazano emerytom, nie byłoby takiej inflacji, prof. Uścińska zaznaczyła, że trzeba patrzeć na strukturę osób, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe i w jakiej wysokości.

“W Polsce 94 proc. osób pobierających emeryturę mieści się w przedziale do 2500 zł. (…) Aż 98 proc. rencistów pobiera świadczenie do 2500 zł” – powiedziała szefowa ZUS.

“Cała ta idea – całe założenie jednorazowych świadczeń, które mają wesprzeć budżety gospodarstw domowych – pomyślana jeszcze w czasach niższej inflacji, w czasach bardziej sprzyjających, jeśli chodzi o wskaźniki gospodarcze – ona się realizuje w tej chwili bardziej skutecznie” – zaznaczyła.

Tomasz Lenz w TVP Info wypowiadając się na temat inflacji powiedział: “Zastanówmy się, czy okresowo nie ograniczyć wypływ pieniądza na rynek”. “Czyli może jednak zawiesić czternastkę, piętnastkę” – dodał. “Jeżeli obiecujemy czternastkę, piętnastkę, ludzie te pieniądze otrzymują, biegną do sklepu te pieniądze wydają i znowu nakręcają inflację” – stwierdził poseł. Nagranie z wypowiedzią Lenza zamieścił w mediach społecznościowych sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mir/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY