New York
57°
Cloudy
6:56 am6:31 pm EDT
7mph
90%
29.93
ThuFriSat
73°F
75°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Prezydent Biden ogłosił porozumienie mające zapobiec paraliżującemu strajkowi kolejarzy

15.09.2022

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek wstępne porozumienie w rozmowach między firmami kolejowymi i związkami zawodowymi, które ma zapobiec ogólnokrajowemu strajkowi kolejarzy. Eksperci ostrzegali, że strajk mógł sparaliżować dużą część amerykańskiej gospodarki i potencjalnie zakłócić dostawy broni na Ukrainę.

“Razem doszliśmy do porozumienia, które pozwoli na dalszą pracę kluczowego systemu kolejowego i uniknie zakłóceń naszej gospodarki” – powiedział Biden przed Białym Domem, podsumowując wynik ponad 20-godzinnych rozmów między firmami kolejowymi i związkami zawodowymi oraz przedstawicielami administracji.

Jak stwierdził prezydent, w ramach porozumienia pracownicy otrzymają 24-procentową podwyżkę w ciągu najbliższych pięciu lat oraz lepsze warunki pracy jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, w tym jeden dodatkowy dzień zwolnienia lekarskiego. Ta ostatnia kwestia była jednym z punktów spornych, przez który związkowcy grozili strajkiem.

“Oni zasłużyli na te korzyści” – zaznaczył Biden, który często nazywa siebie “najbardziej prozwiązkowym prezydentem w historii”.

Jak pisze “New York Times”, strajk groził paraliżem znacznej części amerykańskiej gospodarki, blokując dostawy podstawowych produktów i surowców, od ropy naftowej po zboże. W związku z możliwymi blokadami już wcześniej zmiany wprowadziły także koleje pasażerskie jak Amtrak, który anulował wszystkie kursy dalekobieżne.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY