Abakany na Manhattanie

19

Jej nazwisko znajduje się we wszystkich leksykonach sztuki. Magdalena Abakanowicz to jedna z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich artystek.

Abakanowicz skończyła warszawską ASP. Brała udział w ponad 100 światowych wystawach. Na początku lat 60. stworzyła przestrzenne tkaniny, a właściwie miękkie wiszące rzeźby, które od jej nazwiska otrzymały miano abakanów. W latach 70. stworzyła cykle „Alteracje” i „Embriologia”. Składające się na nie prace oscylują pomiędzy tradycyjną rzeźbą a tradycyjną tkaniną – zostały wykonane z lin konopnych i płótna z juty nasyconych i utwardzonych żywicą syntetyczną.

W latach 80. artystka zaczęła pracować w tradycyjnych materiałach rzeźbiarskich, takich jak brąz, kamień i drewno. Podobnie jak w przypadku tkanin, wyraźnie zaznaczała ich właściwości, w tym organiczność; tak było np. w cyklu „Gry wojenne”, gdzie wykorzystywała pnie i konary starych drzew ściętych przez drogowców.

Choć elementarną jednostką i miarą jej sztuki jest przede wszystkim człowiek, jej prace to często przedstawienia zbiorowe. W ten sposób artystka zwraca uwagę na jego kondycję i pozycję we współczesnym świecie – zagubienie w nadmiarze, anonimowość w tłumie.

Od wielu lat Abakanowicz należy do grona twórców, którymi opiekuje się słynna Marlborough Gallery. W latach 1965-1990 prowadziła zajęcia ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (dzisiaj Akademia Sztuk Pięknych) w Poznaniu. Wykładała gościnnie w Los Angeles, w Berkeley, Bostonie, Nowym Jorku, San Diego, Sydney i Tokio.

W uznaniu za jej wyróżniającą się działalność artystyczną została odznaczona w Polsce i na świecie licznymi odznaczeniami, w tym: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1998), Krzyżem Oficerskim Orderu Sztuki i Literatury (1999, Francja), Orderem Zasługi Republiki Włoskiej (2000), Krzyżem Komandorskim Orderu Sztuki i Literatury (2004, Francja), Złotym Medalem Zasłużonych Kulturze Gloria Artis (2005), Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2010).

Na środkowym Manhattanie wystawiono artystyczny projekt Abakanowicz „Walking Figures”. Praca ta jest częścią większej grupy figur powstałych w latach 2004-2006. Prezentowane w Nowym Jorku zostały odlane w olbrzymiej pracowni pod Poznaniem. Postaci są niemal identycznych kształtów. Różnią je detale. Pokrywa je faktura podobna do kory drzewa. Każda z figur ma blisko ponad 2 metry wysokości i waży 650 kg.

Magdalena Abakanowicz „Walking Figures”
Dag Hammarskjöld Plaza, Second Ave. i 47 St., Manhattan
Do 30 września

Autor: AT