Amerykańska nagroda dla polskiego kompozytora

175
FOTO: ARCH. JAKUBA POLACZYKA

Jakub Polaczyk – polski kompozytor z Nowego Jorku – został laureatem The Amerykan Prize za utwór „Ojibbeway”.

The American Prize to seria nowych, krajowych konkursów w sztukach widowiskowych zapewniających międzynarodowe uznanie i nagrody pieniężne. Nagrody przyznawane są każdego roku w Stanach Zjednoczonych na poziomie zawodowym, college’u i szkoły średniej. The American Prize została założona w 2009 roku i jest zarządzana przez Hat City Music Theater, Inc., organizację non-profit z siedzibą w Danbury w stanie Connecticut. Konkursy The American Prize są otwarte dla wszystkich obywateli USA, mieszkających w tym kraju lub za granicą, a także dla innych osób mieszkających, pracujących i / lub studiujących w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

We wtorek, 9 czerwca, David Katz – główny sędzia Amerykańskiej Nagrody National Nonprofit Competitions in the Performing Arts – ogłosił kompozytorów zwycięzców i zdobywców wyróżnień amerykańskiej nagrody 2019-20 w grupie instrumentalna muzyka kameralna.

Zdobywcą The Amerykan Prize został Jakub Polaczyk, polski kompozytor z Nowego Jorku za utwór „Ojibbeway (2019)”. Jakub Polaczyk obecnie uczy w Nowojorskim Konserwatorium Muzycznym, a od 2018 roku został również nowym muzycznym dyrektorem Festiwalu Chopina i Przyjaciele w Nowym Jorku, gdzie kieruje “New Vision International Composition Competition”, ponadto od 2018 roku związany z organizacją IMONY jako kompozytor i orkiestrator. Jest też kompozytorem dla Polskiego Instytutu Teatralnego w USA. Jakub jako stypendysta uzyskał dyplom artystyczny z kompozycji na Carnegie Mellon University w roku 2013. Uzyskał też tytuł magistra kompozycji muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego nauczycielami byli: R. Vali, M. Chyrzyński, K. Penderecki, M. Chołoniewski, Jan van Landeghem. W 2009 r. ukończył studia magistersko-muzyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jego kompozycje były wykonywane i miały swoje premiery na wielu nowych festiwalach muzycznych na całym świecie w: 10 krajach w Europie, w Azji: Japonii, Chinach, Korei Południowej, 16 stanach w USA, w tym kilku występach w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Zdobył wiele wyróżnień i stypendiów za swoją muzykę: niedawno, w 2019 r., wygrał IV Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski SIMC na klawesyn w Castello Sforesco w Mediolanie, wygrał też Konkurs Kompozytorski Moniuszkowski w Polsce (2018), otrzymał wyróżnienia na konkursie A. Schnittke w Rosji (2018) i konkursie MAKRO w Madison (2018), trzecią lokatę na Nashville SongDoor Interantional Songwriting Contest (2015). Jego muzyka zdobyła pierwsze nagrody w: Iron Composition Instant Competition w USA (2013), Konkursie Mlodych ZKP im T. Bairda w Polsce (2013), Orion Orchestral Contest w Londynie (2010), Konkursie PWM (2007), Dniach Jana Pawła II (2008) w Polsce i wielu innych. Za swoje osiągnięcia otrzymał stypendium artystyczne ministra kultury (2013), prezydenta Miasta Krakowa (2010) i Fundacji Sapere Auso (2007, 2009). W 2019 r. na ziemi sądeckiej, skąd pochodzi, został nominowany do artystycznej Nagrody im. Danuty Szaflarskiej i zajął czwarte miejsce w rankingu Globalni-Lokalni-Genialni.

Jakub Polaczyk jest pedagogiem muzycznym i partnerem ze Steinway & Sons. Jako pianista współpracował z wieloma instrumentalistami i śpiewakami, takimi jak: legendarna wiolonczelistka Christine Valevska, śpiewaczka Naya Rodriquez – studentka Luciano i Placido Domingo, skrzypek Pei Wen, klarnecista Ivan Ivanov, a także z baletami, operami w Polsce i Nowym Jorku oraz kilkoma współczesnymi zespołami w Nowym Jorku. Kompozycje Jakuba Polaczyka są publikowane przez PWM, Feniks i Euterpe w Polsce, online przez Babel Scores i Aromics i są wydawane na płytach przez Ablaze Records.