Artyści o powrocie do korzeni

0
1

Do pierwszej grupy zaliczają się Meksykanie Carlos Rodal i Carlos Pez oraz Polak Jurek Kubina, do drugiej – znany także Polonii Janusz Kawa i dwie Amerykanki: Keryn Huang pochodzenia chińskiego i mająca portugalskie korzenie Athena Azevedo.

Takie zestawienie artystycznych osobowości tworzy zbiorowe imaginarium, prezentuje spektrum postrzegania tematu, a jednocześnie wyszczególnia odrębne podzbiory znaczeń właściwe poszczególnym twórcom.

Widz znajdzie tu odniesienia bezpośrednie, jak współczesny mit o wodnej bogini Imanji stworzony w cyklu autoportretów Azevedo. Zostanie też zaskoczony błękitem, który wdarł się w charakterystyczne żółto-brunatne jedwabne obrazy Kubiny. Minimalistyczny i uproszczony styl charakteryzuje twórczość Rodala. Temu uproszczeniu poddane zostały motywy i tak prymarne – zarówno w swojej formie, jak i w metaforyce.

Fotografie Huang to dzieła dwuetapowe, pokazujące rzeczywistość wykreowaną. Tu woda fizycznie bierze udział w procesie tworzenia, mieszając się z farbą bywa fotografowanym „przedmiotem” i następnie staje się jednym z podmiotów zdjęcia. Efektem jest walka żywiołów, jaka dokonała się w obecności delikatnych kwiatów, tworząc zamarłą naturę. W cyklu fotografii Janusza Kawy słychać opowieść o bezkresie brzegu Normandii zamkniętym w kadrze czarno-białego kobiecego aktu. Z kolei abstrakcyjne malarstwo Carlosa Peza jest być może wynikiem rozważań artysty na temat tego, jak na kształt dzieła wpływa pierwotna intuicja. Archetypiczne myślenie autora realizuje się w obrazach przypominających naścienne malowidła.

Wystawa przygotowana przez Leonard Codex Art Assemblage wnosi do Centrum Polsko-Słowiańskiego świeże, wielostronne spojrzenie na sztukę. Prace, te spięte tematyczną ramą, intrygują indywidualnością, wskazują odbiorcy drogę do dalszych poszukiwań. Powstaje w ten sposób następny kontekst początku – poznawania szerszej twórczości artystów, którzy tu częstują nas wyimkiem swojej pracy.

Wystawę zatytułowaną „Origins – początek” można oglądać w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie (177 Kent Street) do czwartku 20 grudnia.

Autor: ANNA TARNAWSKA