Głos polskiej aktorki podbija świat audiobooków

253

Mieszkająca w Los Angeles polska aktorka i Beata Poźniak otrzymała trzy nominacje do prestiżowej Voice Arts Awards 2020, odpowiednika Oskarów dla aktorów pracujących głosem. – To rzecz niespotykana nawet wśród Amerykanów, więc czuję się bardzo wyróżniona – mówi artystka.

Beata Poźniak została nominowana za najlepszy głos w najnowszej edycji bijącej popularność na całym świecie grze wideo “Mortal Kombat 11”, gdzie wciela się w postać Skarlet. Głos Beaty Poźniak słychać w tej grze od czterech lat, a w tej edycji u boku głosu Arnolda Schwarzeneggera. Drugą nominację otrzymała za audiobooka “The Light in the Hidden Places” autorstwa Sharon Cameron o siostrach Helenie i Stefanii Podgórskich, które w czasie II wojny światowej ukrywały w swoim domu 13 Żydów i w ten sposób uratowały im życie.

Trzecią nominację w Voice Arts Awards Poźniak uzyskała za interpretację utworów polskiej noblistki w projekcie “Tribute to Nobel Prize Winning Poet. Wisława Szymborska”. Zwycięzcy tej prestiżowej nagrody zostaną ogłoszeni 20 grudnia w Nowym Jorku.

Beata Poźniak to polska aktorka, która od 1985 r. mieszka w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się też reżyserią filmową i teatralną, produkcją filmową, ale też i malarstwem. Widz w Polsce Beatę Poźniak zna m.in. z takich ról jak Heleny w “Złotopolskich”, Ewy Pol w “Ojcu Mateuszu” czy Betty w “Klasie na obcasach”, ale grała też w “Blaszanym bębenku”, “Życiu Kamila Kuranta”, “Kronice wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy i “Ferdydurke” Jerzego Skolimowskiego. Nie gorzej aktorka radzi sobie w Stanach Zjednoczonych. Zasłynęła tu dzięki roli w nominowanym do ośmiu Oskarów filmie Olivera Stone’a “JFK”, gdzie zagrała żonę zabójcy prezydenta Kennedy’ego. Występowała też w słynnych amerykańskich serialach takich jak “Melrose Place”, “Kroniki młodego Indiany Jones’a” i “JAG – Wojskowe Biuro Śledcze”. Można ją też zobaczyć w thrillerze historycznym Agnieszki Holland “Mr Jones”, którego akcja dzieje się w okresie wielkiego głodu na Ukrainie. 

Audiobooki to duża część jej artystycznej działalności. Debiutowa w tej dziedzinie angielskojęzycznym audiobookiem o Katarzynie Wielkiej “The Winter Palace” autorstwa Ewy Stachniak, pisarki polskiego pochodzenia mieszkającej w Kanadzie.  Potem nagrała drugą część tej powieści “Empress of the Night”. Poźniak wcieliła się tam w 78 postaci i nazwano ją mistrzynią akcentów. Jej talent zauważył najbardziej znany na całym świecie wydawca Penguin Random House i zaprosił ją do nagrania książki “The Tsar of Love and Techno”. W 2015 r. “Washington Post” uznał tę produkcję za jeden z najlepszych audiobooków roku.

W czerwcu br. wydawnictwo Blackstone Publishing wydało audiobook w języku polskim pt. “Droga do nieba” z wierszami Sony Van, ormiańskiej poetki mieszkającej w Kalifornii, spod której pióra wyszedł zbiór wierszy w hołdzie ofiarom ludobójstwa (1915-17) i wojen. “Poezja Sony Van to nie tylko świadectwo historycznego doświadczenia, ale i nieustanne zmierzanie się rzeczywistością, pełne nieoczekiwanych zestawień czasu, rytmu i obrazów. Głębokie, egzystencjalne pokłady tkwią w tej poezji, autorka zmierza się z problemem emigracji, destrukcją życia oraz budowaniem przyszłości mimo wieloletnich traum narodowych” – czytamy w recenzji tomiku na portalu Cultureave.com.

“Droga do nieba” to kolejny audiobook z poezją Sony Van, który nagrała Beata Poźniak. Rok temu nagrała angielskojęzyczną wersję tomiku “Libretto for the Desert”, również poświęconego ludobójstwu Ormian, z powodu którego rodzicie i dziadkowie poetki musieli opuścić ojczyznę.

Kilka dni temu wyszła najnowsza książka mówiona nagrana przez aktorkę, tym razem dla dzieci „Wolf for a Spell”, a po Nowym Roku na rynku ukaże się nowy audiobook, w języku polskim, pt. „Chwile zamyślenia” z wierszami zmarłej krewnej Beaty Poźniak.

Voice Arts Awards 2020 to nie pierwsza nagroda, do której została nominowana. W 2019 r. Beata Poźniak otrzymała nagrodę Earphones Award za interpretację w języku angielskim książki polskiej noblistki – Olgi Tokarczuk “Prowadź swój pług przez kości umarłych”, a w tym roku Earphones Award za “The Light in Hidden Places”. Parę miesięcy temu natomiast Poźniak została wyróżniona nagrodą ekspresjonistyczną Feniksa im. Tadeusza Micińskiego za interpretację wierzy Sony Van.

Beata Poźniak nie stroni też od aktywizmu. Jako założycielka organizacji non-profit Women’s Day USA, była inicjatorką projektu ustawy ustanawiającej 8 marca, Dzień Kobiet jako święto w Stanach Zjednoczonych, a jej inicjatywę wsparła kongresmenka Maxine Waters w 1994 r., która przedstawiła projekt w Kongresie. Za swoją działalność na rzecz kobiet została wyróżniona przez burmistrza Los Angeles i  Kongres.

Więcej o Beacie Poźniak: https://www.beata.com/