k-dron dąży do nieskończoności

116

Wkrótce rozpocznie się kolejna wystawa prezentująca K-dron, 11-ścienną figurę przestrzenną odkrytą przez Janusza Kapustę, "In Search of Infinity". Tym razem bryłę będziemy mogli oglądać we wnętrzach meksykańskiej restauracji na Williamsburgu.

“Są to kolejne prace k-dronowe, które pokazywałem na 40-lecie Centrum Polsko-Słowiańskiego i w Gershwin Hotel oraz parę nowych, w innych konfiguracjach. W zależności od zestawień k-drony wywołują inne emocje” – podkreśla Janusz Kapusta.

“Restauracja Vera Cruz ma bardzo ciekawą przestrzeń – mówi na temat miejsca wystawy Kapusta. – Chociaż byłem tam już parę razy, dopiero przychodząc z myślą o wystawie zauważyłem, że XIX-wieczne płytki na podłodze to kształt połączonych ze sobą K-dronów, które czekają na swoich kolegów” – wyjaśnia.

“Zorganizowanie wystawy w restauracji to inne wejście w przestrzeń, które przyniesie nowy zamysł. Przecież sprzeczność, różnica potencjałów tworzy energię. Ponadto, nie jest to duże wnętrze, w jakich zazwyczaj oglądamy wystawy. Widz zostanie więc włożony do pomieszczenie wypełnionego K-dronem. Myślę, że to wszystko zakończy się ciekawą wibracją” – dodaje Janusz.

“K-dron powstał z medytacji nad nieskończonością. 4 białe i 4 czarne K-drony tworzą 38 tys. 416 kombinacji – wyjaśnia Kapusta. – Ciągi, które uruchamiam, mają nieskończone możliwości, nanizane na inne nici dają nowe formy. Każda z prac to jedna z tysięcy możliwości. Jednak ograniczam kolor, żeby się nie zagmatwać. Dlatego na wystawie będą dominować barwy monochromatyczne. Na poprzedniej wystawie pokazywałem wyłącznie białe prace, wtedy sens budowały światło i cień”.

W rozmowie Janusz Kapusta wspomina także o międzynarodowej karierze odkrytej przez niego figury. Była ona prezentowana na uniwersytetach w Polsce i w Europie, w tym w Irlandii i w Czechach. Niedługo potężna, ponad 2-metrowa rzeźba jego autorstwa, przedstawiająca konfigurację dwóch białych i dwóch czarnych K-dronów, stanie w Elblągu.
Kształt K-dronu jest także wybierany przez studentów jako temat prac magisterskich.

Ci, którzy nie wiedzą jeszcze, czym jest K-dron, będą mieli szanse to wkrótce zmienić. Dwa dni po otwarciu wystawy zaprezentowana zostanie pełna opowieść o powstaniu, sensie, znaczeniu i przyszłości K-dronu, wzbogacona prezentacją zdjęć, animacji i filmów.

“Oglądając wystawę nie trzeba znać istoty K-dronu, ale kiedy człowiek jest świadom, odbiór zyskuje drugi sens – mówi artysta. – Można żyć nie znając K-dronu. Było tak przecież aż do jego odkrycia w 1985 r. Okazuje się jednak, że świat jest bogatszy niż ludzie myśleli” – podsumowuje Janusz Kapusta.

Wernisaż wystawy “In Search of Infinity”
Środa, 23 stycznia, godz. 6-8 wiecz.
Restauracja Vera Cruz, 195 Bedford Ave., Williamsburg
Wystawę będzie można oglądać przez miesiąc

Opowieść “K-dron, przeoczony kształt”
Piątek 25 stycznia godz. 7 wiecz. 
Siedziba “Kuriera Plus”, 145 Java St., Greenpoint

Autor: ANNA TARNAWSKA