Jak przeżyć szczęśliwie nadchodzący rok

6

Wielu z nas na początku roku podejmuje różne postanowienia na przyszłość. Jednak większość osób rezygnuje z dotrzymania tych deklaracji już po pierwszych kilku tygodniach. Co zrobić, aby nadchodzący rok okazał się dla nas pomyślny – radzą specjaliści.

Peter Walsh, który zawodowo zajmuje się wprowadzaniem dobrej organizacji w życiu ludzi, twierdzi, że są sposoby, by postanowienia stały się rutynowo przestrzeganą regułą w naszym życiu. Oto one:

1. Na początku należy postarać się wymyślić tylko jedno, ale poważne przyrzeczenie. Planowanie kilku spowoduje, że szybko zostaną one porzucone.
2. Postanowienie należy bardzo jasno określić. Powiedzenie sobie: „Chcę schudnąć” to o wiele za mało. Lepiej będzie, gdy postanowienie będzie brzmiało: „Chcę zrzucić trzy funty w ciągu miesiąca, co da mi szansę na znakomity wygląd w letnim kostiumie kąpielowym”.
3. Przyrzeczenie sobie spełnienia postanowienia musi być traktowane bardzo serio. Nie ma sensu, jeśli postanowienie będzie brane pod uwagę jedynie w formie żartu.
4. Postanowienie należy napisać i pozostawić w widocznym miejscu. Karteczka powinna być ustawiona tam, gdzie może być odczytywana kilka razy dziennie. Każde zdanie przeczytane choć raz na dzień zagnieździ się w pamięci.
5. Dobrym pomysłem jest poinformowanie najbliższych o takim postanowieniu. Grupa wsparcia może zdziałać cuda.
6. Nie należy pozwalać sobie na odejście od spełnienia postanowienia. Nawet jeśli mogą pojawić się chwile zwątpienia, to po krótkiej przerwie należy do realizacji zamierzeń powrócić.

2014 ROKIEM RADOŚCI
Każdy rok powinien być radosny. Spróbujmy pokolorować nasze życie cieplejszymi barwami. By do tego doprowadzić – radzi Martha Beck, socjolog, autorka kilku książek, specjalizująca się w pomocy w osiąganiu życiowych celów – trzeba zrealizować następujące cztery punkty.

1. Należy sobie uświadomić, co nas rzeczywiście cieszy, co powoduje, że czujemy się bardziej wolni i szczęśliwi. Lepiej zastanowić się nad swoim, indywidualnym sposobem osiągania radości i spokoju, niż na spełnieniu oczekiwań innych na temat naszej radości. By to osiągnąć, można poszukać w czasopismach, w internecie lub w książkach zdjęć, reprodukcji, rysunków przedstawiających to, co sprawia nam radość. Odbitki tych prac należy przyklejać do dużej kartki papieru. Taka wizualizacja bardzo pomaga. Ten kolaż, który będzie powstawał wiele dni, nie zastąpi życia i na niego nie wpłynie, ale da nam sporo informacji o nas samych, co nas cieszy, kiedy rzeczywiście czujemy spełnienie, co siedzi głęboko w nas i wskaże drogę do osiągnięcia spokoju i radości.
2. Należy sobie powtarzać do znudzenia: „Niech odejdzie od nas to, co dla nas nie jest dobre” – ci wszyscy, którzy nie wywierają na nas dobrego wpływu, te wydarzenia, które nie były dla nas szczęśliwe, te znajomości, które przyniosły nam tylko przykrość. Należy pozwalać sobie rozstać się z tymi wszystkimi źle wpływającymi na nas osobami, zdarzeniami, wspomnieniami, refleksjami. Należy usunąć je z naszego życia. Niech trauma i dramaty odejdą.
3. Nie należy bać się upadków. Ci, którzy boją się popełniać pomyłki, stoją jak sparaliżowani. Ci natomiast zrelaksowani uczą się szybciej wyjść z opresji. Rozluźnienie da szansę na znalezienie prawdziwej miłości. Spokojne znalezienie odpowiedzi na pytania, pokonywanie trudności ubarwi życie.
4. Należy zwracać baczniejszą uwagę na to, co naprawdę ma znaczenie w naszym życiu. Jeśli często dokładamy do naszych priorytetów cudze priorytety – szybko stracimy rozeznanie, co dla nas jest rzeczywiście ważne. Nie będzie to łatwe zadanie na samym początku. Ale szybko zrozumiemy, że nasze życie czekało na ten moment, kiedy będziemy rzeczywiście chcieli poznać nasze rzeczywiste potrzeby.

2014 ROKIEM PRAWDZIWYCH SŁÓW
Dr Phil – psycholog, autor wielu książek i prowadzący swój program telewizyjny – zapytany, co powinno być dla nas najważniejsze, podkreśla, że powinny być słowa-klucze do naszego dobrego samopoczucia. Prowadzą do nich następujące kroki.

1. Przy poznawaniu naszej najlepszej strony:
– każdy z nas ma swoją osobistą prawdę. Osobista prawda jest opinią o nas samych, jak siebie oceniamy, kiedy nikt nas nie widzi i nikt nas nie słucha,
– silne poczucie własnego sensu jest podstawą osobistej siły. Jeśli oceniamy siebie na podstawie tego, co o nas sądzą inni, to już na samym początku przegraliśmy. Bądź tą osobą, którą chcesz być naprawdę,
– nie uda się żadna zmiana, jeśli nie znosimy siebie, jeśli mamy o sobie złe mniemanie. Zmiana może się udać tylko wtedy, kiedy na tyle siebie kochamy, że wierzymy, że jeśli coś będziemy robić lepiej, to zasługujemy na coś lepszego.
2. W czasie procesu zmiany na lepsze:
– świat wynagradza działanie. Ludzie sukcesu podejmują działanie bez względu na cenę. Nie można tylko myśleć, trzeba działać. Przejście od myślenia do działania zabiera wiele czasu. Czasami są to dni, czasami miesiące. Nie zastanawiaj się, ile czasu potrzebujesz. Czekaj na chwilę, w której zaczniesz działać. I gdy ona przyjdzie, podejmij wyzwanie,
– najważniejsza różnica pomiędzy marzeniem a zadaniem to czas, w jakim marzenie zamieni się w czyn pomnożony przez odpowiedzialność
– często stwarzamy rezultaty, gdy wierzymy, że na nie zasłużyliśmy.
3. W znalezieniu radości i znalezieniu celu:
– szczęście nie jest wcale jedną wielkością, tą samą dla wszystkich. Należy określić, jak ma wyglądać te dla ciebie i znaleźć drogę do odnalezienia radości w czystej postaci,
– jeśli nie ma niczego w twoim życiu, co powoduje, że z radością i ekscytacją rozpoczynasz nowy dzień, nigdy nie będziesz prawdziwie silną osobą, pasja jest tą energią, która napędza twoje życie,
– ty decydujesz o życiu, jakie masz, lub życie twoje będzie jakby z przydziału. Lepiej żyć życiem wybranym przez siebie samego.

2014 ROKIEM ZDROWIA
Dr Oz – chirurg, autor książek, osobowość telewizyjna – podaje pięć kroków, które pozwolą nam na dłużej zachować zdrowie.

1. Staraj się zdrowo jeść.
Tłuszcze nienasycone – które można znaleźć w oliwie z oliwek, awokado i orzechach – mogą zapobiec powstawaniu tkanki tłuszczowej na poziomie brzucha oraz zaniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę i na choroby nowotworowe.
2. Spaceruj.
Nie potrzeba ostrej gimnastyki w klubach sportowych. Prosty spacer pomaga podnieść nastrój i samoocenę.
3. Jedz na czerwonym.
Jeśli już masz dość wsłuchiwania się w swój wewnętrzny głos, który mówi „nie mogę uwierzyć, że jem takie rzeczy”, postaraj się je jeść na czerwonym talerzu. Bardzo możliwe, że czerwony kolor zawsze nam się kojarzy z zatrzymaniem, momentem refleksji, więc nie jemy wszystkiego, tylko małą część lub wcale.
4. Przesypiaj odpowiednią liczbę godzin.
Mniej niż pięć godzin snu każdej nocy i więcej niż dziewięć może być przyczyną kłopotów z sercem. Krótki sen podnosi poziom greliny, hormonu głodu, który łączy się z chęcią jedzenia nadmiernej ilości kalorii. Spanie za długie może spowodować mniejsze zainteresowanie ćwiczeniami, a co za tym idzie – chorobami serca.
5. Seksualne przyjemności zawsze w cenie.
Badania opublikowane w „Journal of Sex & Marital Therapy” wskazują, że ludzie, którzy noc przeznaczają na spotkania intymne średnio 12 razy w miesiącu, rzadziej chorują na serce.

2014 ROKIEM FINANSOWEJ ROZWAGI
Suze Orman – doradca finansowy – podpowiada, co należy zrobić w każdym miesiącu, by ustrzec się kłopotów finansowych.
Styczeń: podpisz wszystkie dokumenty podane przez twojego pracodawcę dotyczące planów emerytalnych.
Luty: skrupulatnie zbieraj to wszystko, co będzie potrzebne w czasie rozliczeń podatkowych: druk W-2, 1098 (jeśli spłacasz pożyczkę) oraz druk 1099. Wypełnij i wyślij wcześniej niż inni.
Marzec: przygotuj do przechowania wszystkie dokumenty finansowe. Sprawdź, jak długo należy trzymać jakie rodzaje dokumentów i dostosuj się do tych wskazówek.
Kwiecień: jeśli otrzymałeś zwrot podatkowy, staraj się go dobrze zagospodarować.
Maj: posprawdzaj, czy masz utrzymane w porządku dokumenty związane z pożyczką na dom, ubezpieczeniem za dom. Bardzo możliwe, że płacisz niewłaściwą kwotę.
Czerwiec: w czasie tego miesiąca, kiedy kończy się rok szkolny i wielu młodych wchodzi w nowe życie, sprawdź swoją sytuację finansową, nie wydawaj za dużo, jeśli nie masz pieniędzy.
Lipiec: sprawdź, czy twoi rodzice mają utrzymane w porządku wszystkie dokumenty dotyczące spadku, listę osób, które będą reprezentować ich, gdy oni sami nie będą już mogli tego robić.
Sierpień: jeśli dzieci są już przygotowane do powrotu do szkoły, postaraj się nauczyć je nowych sposobów oszczędzania.
Wrzesień: odwiedź AnnualCreditReport.com, gdzie za darmo sam będziesz mógł uporządkować wiedzę na temat pożyczek.
Październik: zacznij przygotowywać siebie i najbliższych na wypadek, gdyby coś tragicznego wydarzyło się w twoim domu. Pomyśl o ubezpieczeniu na życie.
Listopad: zacznij zastanawiać się na temat wysokości twojej emerytury. Jeśli jesteś dobrego zdrowia, postaraj się zwiększyć oszczędności na wielu planach.
Grudzień: postaraj się spłacić wszystkie długi na kartach kredytowych właśnie w grudniu. Nie przenoś starych długów do następnego roku.

NA PODST. MAGAZYNU „O” ORAZ INTERNETU OPRAC. EK

Autor: BcK