Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego

66
Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

“To jest kontynuacja dialogu, który prowadzimy na rożnych forach” – powiedział w poniedziałek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów rolnictwa Polski, USA i Ukrainy.

Wojciechowski dodał, że w piątek i sobotę sprawą pomocy Ukrainie zajmowała się grupa G7, gromadząca najbogatsze państwa świata i UE.

“Ukraina ma do wyeksportowania duże ilości zbóż, powinna eksportować 5 mln ton zbóż miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział Wojciechowski.

Dodał, że brak dostaw z Ukrainy może być dotkliwy dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. “Możemy się spodziewać poważnych problemów w związku z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział unijny komisarz.

Przypomniał, że niedawno Komisja Europejska wydała komunikat, który wprowadza na poziomie europejskim koordynację pomocy Ukrainie, polegającą m.in. na udostępnieniu koniecznego sprzętu do transportu, czyli wagonów i barek, oraz ograniczeniu formalności przy kontrolach granicznych. Ta koordynacja – jak powiedział Wojciechowski – ma na celu, aby “jak najwięcej z tych 5 mln ton (zbóż) miesięcznie trafiło do miejsc przeznaczenia”.

“Podzielamy pogląd, że zboże kradzione z Ukrainy przez Rosję nie może być sprzedawane. Trzeba zrobić wszystko, żeby Rosja nie była beneficjentem agresji na Ukrainę i żeby ta część eksportu, którą Ukraina utraci – bo jakąś część utraci – nie było zastępowana przez Rosję” – powiedział Janusz Wojciechowski. (PAP)

autor: Marek Siudaj