W hołdzie ofiarom 9/11

27

Leokadia Makarska-Cermak w tym roku w lipcu skończyła malować obraz, którym składa hołd ofiarom ataków na World Trade Center. Ten obraz, jak i dwa inne o tej samej tematyce planuje przekazać Muzeum 9/11.

Zaczęłam malować ten obraz zaraz po 11 września 2001, ale nie mogłam go dokończyć, ponieważ w czasie tragedii byłam tam blisko i długo nie mogłam się otrząsnąć z tragicznych obrazów, jakie widziałam” – mówi malarka, która w Nowym Jorku mieszka od 1997 r.

Dzieło ukończyła w lipcu tego roku. “W ostatniej fazie pokryłam złotymi płatkami skrzydła aniołów widocznych przy Twin Towers. W rezultacie obraz nie tylko wygląda dramatycznie, ale również dekoracyjnie” – opowiada. Jej syn Jerzy zarejestrował dzieło kamerą, nakręcając na jego podstawie krótki klip filmowy.

Kompozycja, kolory i pociągnięcia pędzlem mają w sobie wiele dramatyzmu. Mam nadzieję, że muzyka, którą wybrałam do klipu, również dodaje mojej wizji ponadziemskich wymiarów cierpienia i krzywdy” – mówi Makarska-Cermak.

Obraz jest namalowany z perspektywy Brooklynu, gdzie malarka obecnie mieszka. Przedstawia on most Brooklyński, za nim wieże World Trade Center, a tuż przy nich – anioły, których szaty i skrzydła są częściowo pokryte dymem i kurzem unoszącym się z padającej wieży.

O Leokadii Makarskiej-Cermak “Nowy Dziennik” pisał już kilkakrotnie. Urodziła się i wychowała w Polanicy-Zdroju na południowym zachodzie Polski. Potem przez 20 lat mieszkała na terenach dzisiejszej Republiki Czeskiej. W 1997 r. prezentowała po raz pierwszy ponad trzydzieści obrazów w Stanach Zjednoczonych.
Znana jest szczególnie z serii portretów słynnych ludzi. Zajmuje się tym już od wielu lat. W jej dorobku znajdują się portrety takich osobistości, jak czeski prezydent Vaclav Havel, papież Jan Paweł II, Matka Teresa, a także nowojorski senator Chuck Schumer, burmistrz Rudy Giuliani i burmistrz Michael Bloomberg, którym malarka osobiście wręczyła portrety.

W niedzielę, 11 września, Leokadia Makarska-Cermak, na zaproszenie prezydenta Brooklynu Marty’ego Markowitza, weźmie udział w uroczystości rocznicowej w kościele St. Ann and the Holy Trinity na Brooklyn Heights, gdzie zaprezentuje swój obraz poświęcony 9/11 i powstałe na jego podstawie wideo. Uroczystość zaczyna się o godz. 3 ppoł.

Malarka sprzedaje również plakaty i kopie obrazu ze złotymi aniołami przy płonących wieżach, a część dochodu ze sprzedaży przeznaczy na pomoc rodzinom ofiar z 9/11 oraz prace konserwatorskie w kościele St. Ann i Holy Trinity. Więcej na stronie malarki: www.makarska-cermak.com.

Autor: ALEKSANDRA SŁABISZ