Wyższy zostaje prezydentem

216
Andrzej Duda ma tytuł dr. nauk prawnych ZDJĘCIA: EPA

Gdy spojrzymy na historię wyborów prezydenckich w USA, zobaczymy, że prawie zawsze wygrywają wyżsi. Gdzie indziej czytałam, że absolutnie żadnych szans, jak dotąd, nie mieli w tym kraju łysi, spoceni, a szczególnie pocący się podczas debaty.

Oczywiście słuszny wzrost, bujna czupryna, niepocenie się i tak bardzo ceniona przez Amerykanów pewność siebie nie stanowią o zwycięstwie, bo na ostateczny wynik składa się ogromnie dużo czynników, ale gdyby tylko te atrybuty brać pod uwagę, to w nadchodzącej drugiej turze wyborów w Polsce wygrałby… nie wiadomo kto, gdyż wiemy ile wzrostu ma Andrzej Duda (182), ale nigdzie nie można znaleźć wzrostu Rafała Trzaskowskiego. Dlaczego?

W wielu aspektach są to bardzo podobni kandydaci. Obaj panowie pochodzą z tak zwanych domów inteligenckich w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu, ale zupełnie od siebie odmiennych. Dom Dudów był związany z życiem naukowym, a Trzaskowskich ze światem artystycznym. Obaj urodzili się w tym samym roku – 1972, w dużym mieście o królewskiej historii; jeden 16 maja w Krakowie, drugi 17 stycznia w Warszawie. Obaj wykazują w swoich deklaracjach posiadanie 79-metrowego mieszkania, lokalu mieszkalnego o powierzchni 132 m kw. (Duda) i 126 m kw. (Trzaskowski). Wprawdzie w ostatnim roku wyższe dochody wykazał prezydent Warszawy (ZAiKS – prawa autorskie – 17 700,28 zł, Collegium Civitas – wykłady – 46 152 zł, Związek Artystów Wykonawców STOART – 2460 zł, Polskie Radio SA – 45 zł, umowa najmu mieszkania – 50 647 zł, Urząd Miasta st. Warszawy – 151 837,59 zł, a uposażenie prezydenta RP to 243 041,43 zł, ale za to głowa państwa ma większe oszczędności (120 tys. zł, 30 tys. euro kontra 48 tys. zł, 4100 euro).

Rafał Trzaskowski ma tytuł dr. nauk humanistycznych z zakresu nauk o polityce

Obaj biegle mówią po angielsku i mają tytuł doktora. Andrzej Duda skończył w 1996 r. prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i tu w 2005 otrzymał tytuł doktora nauk prawnych, a Rafał Trzaskowski jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego – w 2004 r. nadano mu tytuł doktora nauk humanistycznych z zakresu nauk o polityce. Obaj mają żony, Dudowie – córkę, a Trzaskowscy – córkę i syna. Jeden i drugi sprawują swój urząd prezydenta w Warszawie. Zapewne jest wiele jeszcze podobieństw między kandydatami, tak samo jak różnic, ale ja wspomnę na zakończenie o jednej: Trzaskowski ma samochód (volvo XC70 z 2011 r.), a Duda nie. Ich programy wyborcze są w zasadzie bardzo podobne, więc o wyborze zadecydują zupełnie inne, na pewno szeroko wszędzie dyskutowane czynniki, a języczkiem u wagi mogą być właśnie wspominanie niuanse. Jakie dokładnie? Zobaczymy… Już niedługo poznamy nowego prezydenta, może też poznamy wzrost Rafała Trzaskowskiego i zobaczymy, czy wygra wyższy…