15-milionowe odszkodowanie

0
1

Wspiął się na rusztowanie i rozpoczął pracę. Pół godziny później niezabezpieczona deska uderzyła pracownika w ramię. Ten stracił równowagę i spadł z rusztowania osiem stóp w dół, uderzając plecami o ziemię.

Kierownik nie wezwał karetki. Powiedział poszkodowanemu, że jego bóle szybko przejdą, i zalecił mu kontynuowanie pracy. Poszkodowany nie był w stanie dłużej stać na nogach i wcześniej wrócił do domu. Następnego dnia nie pojawił się na terenie budowy ze względu na nasilający się ból kręgosłupa i drętwienie kończyn. Dwa dni później udał się na izbę przyjęć do szpitala położonego blisko jego miejsca zamieszkania.

Poszkodowany rozpoczął intensywne leczenie. Po kilku miesiącach terapii i zastrzyków musiał poddać się operacji kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Nie mógł już powrócić do wykonywania pracy fizycznej. Okoliczności zmusiły go do natychmiastowego wszczęcia dwóch procedur prawnych. Pierwszą z nich było postępowanie przed Workers’ Compensation, drugą natomiast sprawa cywilna o odszkodowanie. Podczas gdy z Workers’ Compensation poszkodowany uzyskał częściowy zwrot utraconych zarobków i niezbędną opiekę medyczną, odszkodowania za ból i cierpienie oraz wszelkie straty ekonomiczne dochodził w sprawie cywilnej wytoczonej przeciwko miastu Nowy Jork oraz generalnemu wykonawcy.

Poszkodowany twierdził, że pozwani nie zapewnili mu bezpiecznych warunków pracy. Wskazał, że rusztowanie nie miało bocznych poręczy. Utrzymywał, że nie otrzymał uprzęży ani innych środków bezpieczeństwa. Jeszcze przed procesem poszkodowany złożył wniosek o orzeczenie odpowiedzialności pozwanych, wskazując, że do wypadku nie doszłoby, gdyby pozwani przestrzegali przepisów bezpieczeństwa. Poszkodowany zwrócił także uwagę, że prawnicy pozwanych nie wykazali istnienia żadnych istotnych spornych okoliczności, które wymagałby rozstrzygnięcia ławników. Sędzia przychylił się do argumentacji poszkodowanego i wniosek przyznał.
Pozwani nie byli skłonni do wypłaty odszkodowania.

Sprawa trafiła na wokandę, gdzie o wysokości odszkodowania mieli ławnicy. Poszkodowany zeznał, że konwencjonalne leczenie nie przynosiło większych efektów, w związku z czym musiał przejść skomplikowaną operację kręgosłupa, podczas której wszczepiono mu urządzenie stymulujące rdzeń kręgowy. Przyznał, że po zabiegu czuł się lepiej, ale nie tak dobrze jak przed wypadkiem, Twierdził, że ma znacznie ograniczony zakres ruchu i prawie każdego dnia odczuwał ból. Poszkodowany wskazał, że ma trudności w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych i nigdy nie będzie już w pełni samodzielny.

Podczas przesłuchania zeznał, że nie jest w stanie nosić cięższych zakupów, wykonać drobnych napraw, czy nawet odkurzyć lub wyrzucić śmieci. Oświadczył, że każdego dnia musi przyjmować leki przeciwbólowe i pomimo chęci nie był w stanie powrócić do pracy. Twierdził, że przez całe życie pracował fizycznie i nic innego nie potrafi.

Ława przysięgłych wydała werdykt na korzyść poszkodowanego, przydzielając mu łącznie ponad 15 milionów dolarów odszkodowania, w tym aż  11 500 000 za doznany ból i cierpienie oraz 1 500 000 za utracone zarobki.

*
Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku lub znają kogoś, kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu (212) 514-5100, emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając e-maila lub czatu, który jest dostępny dla Państwa 24 godziny na dobę. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdej sprawie, w której będziemy mogli Państwa reprezentować.
Na naszej stronie internetowej mogą Państwo (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru akt sądowych (index number) swojej sprawy w istniejące tam pole. Ta część strony jest skonfigurowana bezpośrednio z oficjalnym systemem sądowym stanu Nowy Jork, dzięki czemu wiadomości, jakie uzyskają tam Państwo na temat swoich spraw, są oficjalnymi danymi sądowymi. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy w tym systemie, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.
SŁAWOMIR PLATTA
tel. (212) 514-5100

Autor: Sławomir Platta