2,5 mln za wypadek na szczudłach

70

Pracownik uległ wypadkowi na pierwszym piętrze remontowanego budynku na Brooklynie, gdy szpachlował oraz oklejał ściany i sufit w kuchni. Aby sięgnąć do najwyższych partii, musiał stanąć na szczudłach budowlanych, które rozsunął na maksymalną długość czterdziestu cali.

W pewnym momencie szczudła niespodziewanie zaplątały się w przewód elektryczny, który ktoś wcześniej rozłożył na podłodze. Pracownik stracił równowagę, spadł na ziemię i doznał obrażeń ciała, w szczególności głowy, szyi i dolnego kręgosłupa.

Poszkodowany założył sprawę Workers’ Compensation, a także pozwał właściciela budynku o odszkodowanie za poniesione obrażenia, zarzucając mu naruszenia trzech przepisów Prawa Pracy oraz niedochowanie należytej staranności. W odpowiedzi prawnicy pozwanego wnieśli wniosek o oddalenie pozwu.

Generalnie poszkodowany ma trzy podstawy do ubiegania się o odszkodowanie cywilne, z których każda ma pewien stopień ochrony. Aby mogli to Państwo lepiej zrozumieć, w skali od zera do dziesięciu, artykuł 240(1) otrzymałby osiem, artykuł 241(6) – sześć, a artykuł 200 – tylko 2.

W tym przypadku artykuł 200 nie miał zastosowania, ponieważ właściciel nie nadzorował ani nie kontrolował prac poszkodowanego. Niestety, ostatnie decyzje wydane w podobnych sprawach zadecydowały o niepowodzeniu skargi na podstawie artykułu 240(1), który co do zasady chroni wypadki związane z pracą na wysokości lub uderzeniem przez spadający obiekt.

Sędzia powołał się na precedensowy wyrok Sądu Najwyższego Stanu Nowy Jork wydany w sprawie poszkodowanego, który uległ wypadkowi w bardzo podobnych okolicznościach. W tamtej sprawie stolarz wbijał metalowe gwoździe w ścianę kartonowo-gipsową stojąc na szczudłach wysuniętych na wysokość 42 cali, gdy w pewnym momencie potknął się o przewód elektryczny. Sędziowie Sądu Najwyższego wyjaśnili, że stolarz uległ wypadkowi w wyniku potknięcia się o przewód, a nie ze względu na wadliwe szczudła budowlane, w związku z czym obrażenia nie były związane z ryzykiem pracy na wysokości.

Poszkodowany był jednak przygotowany na taką decyzję sędziego, wiedząc, że będzie musiał udowodnić trzecią podstawę do roszczenia odszkodowania. Powód bezbłędnie wykazał zastosowanie artykułu 241(6), zgodnie z którym prace na terenie budowy powinny być zabezpieczone, przygotowane i przeprowadzane w sposób, który zapewni pracownikom odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo.

W sprawach na podstawie tego artykułu pośrednio zastosowanie znajduje także Kodeks Przemysłowy podzielony na przepisy ogólne i szczegółowe. Ten podział jest bardzo ważny, ponieważ jedynie naruszenie przepisów szczegółowych zapewnia odpowiednią ochronę prawną i daje podstawę do wniesienia pozwu. Ich zakres nieustannie się zmienia, ale dobry prawnik na bieżąco sprawdza nowe decyzje sądowe i jest w stanie wychwycić w jakim kierunku zmierza prawo. Wypadki regulowane przez ten artykuł Prawa Pracy są objęte mniejszą ochroną prawną, ponieważ wykonawcy i właściciele nie ponoszą za nie odpowiedzialności absolutnej.

Sędzia przychylił się do argumentacji poszkodowanego i uznał, że przepis 12 NYCRR 23-5.22, dotyczący używania szczudeł budowlanych, stanowi wystarczającą podstawę do odpowiedzialności na podstawie artykułu 241(6). Sędzia orzekł również, że powyższy przepis został naruszony, ponieważ poszkodowany musiał pracować na szczudłach wysuniętych ponad dwadzieścia cztery cale od podłoża, na którym znajdował się przewód.

Wniosek pozwanego o oddalenie pozwu został odrzucony i sprawa została skierowana do rozpoznania w procesie. Poszkodowany zgodził się przyjąć ofertę ubezpieczalni i sprawa zakończyła się ugodą w wysokości 2 450 000 dolarów.


Jeżeli Państwo sami stali się ofiarą wypadku lub znają kogoś, kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu (212) 514-5100, emailowo pod adresem [email protected], lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając e-maila lub czatu, który jest dostępny dla Państwa 24 godziny na dobę. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdej sprawie, w której będziemy mogli Państwa reprezentować.
Na naszej stronie internetowej mogą Państwo (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru akt sądowych (index number) swojej sprawy w istniejące tam pole. Ta część strony jest skonfigurowana bezpośrednio z oficjalnym systemem sądowym stanu Nowy Jork, dzięki czemu wiadomości, jakie uzyskają tam Państwo na temat swoich spraw, są oficjalnymi danymi sądowymi. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy w tym systemie, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.
SŁAWOMIR PLATTA
tel. (212) 514-5100

Autor: SŁAWOMIR PLATTA