Dlaczego warto mieszkać na Staten Island?

0
15

Jak pani odpowie na pytanie, które jest jednocześnie tytułem naszej rozmowy. Dlaczego warto mieszkać na Staten Island?

Warto tu mieszkać, bo to spokojna dzielnica w której przeważają domy jednorodzinne. A w dodatku ich ceny są o wiele niższe niż w innych dzielnicach Nowego Jorku. Przykładowo za dom wolnostojący na Staten Island zapłacimy już od 350 tys. dolarów. Drugą ważną kwestią co do zalet mieszkania na Staten Island jest to, że ma ona dobre połączenia z Manhattanem, Brooklynem i New Jersey. Z Brooklynem łączy ją Verrazano Bridge, który wprawdzie jest płatny, ale dla rezydentów wyspy są zniżki. Do New Jersey można dostać się przez Outerbridge Crossing, Bayonne Bridge i Goethals Bridge. Natomiast na Manhattan kursuje darmowy prom. Niestety po atakach na World Trade Center nie zabiera już on samochodów, ale za to tuż przy przystani promu jest duży parking, na którym ludzie pracujący na Manhattanie zostawiają samochody i dalej płyną już promem. Przez całą wyspę kursuje także pociąg oraz autobusy.
Dodatkowym plusem jest także to, że na zakupy nie trzeba wcale jeździć na Manhattan czy do New Jersey, bo jest tu duże centrum handlowe Staten Island Mall ze sklepami z ubraniami jak Macy's, sklepami z elektroniką, wieloma knajpkami i kawiarniami. Bardzo ważną kwestią, która przyciąga wielu ludzi do mieszkania na Staten Island jest także to, że panuje tu spokój. Jest dużo zieleni, plaże, tereny rekreacyjne do biegania, jazdy na rowerze. Naprawdę dobrze się tu mieszka.

Czy właśnie tego spokoju ludzie najczęściej szukają przeprowadzając się tu?

Tak. Wiele osób ma dosyć życia w centrum miasta, zgiełku, ruchu samochodowego, stania w korkach. Wielu tez sprzedaje swoje duże domy na Brooklynie czy Queensie i kupuje mniejsze właśnie tutaj. Wielu młodych ludzi także kupuje tu domy, bo dzięki niższym cenom mogą sobie na to pozwolić. Także przeprowadza się tu coraz więcej Polaków. Oni szczególnie szukają domów i mieszkań niedaleko Verrazano Bridge, bo wielu z nich dojeżdża do pracy na Brooklyn czy Queens.

Czy wielu Polaków wybiera Staten Island jako miejsce do życia?

Tak, jest ich coraz więcej. Ja tu mieszkam od 1992 roku i wtedy prawie nie słyszało się języka polskiego na ulicy. Teraz są tu polskie sklepy, polski kościół i całkiem spora polska społeczność.

Co się zmieniło na Staten Island odkąd pani tu zamieszkała?

Bardzo wiele. Wyspa cały czas się rozbudowuje. Powstają nowe budynki, zasypano wysypisko śmieci, na którym powstaje wielki park. Dużym plusem jest też to, że nie ma problemu z parkowaniem, co jest sporym minusem mieszkania np. na Manhattanie.

Powiedziała pani, że klienci przede wszystkim chcą kupić domy. A co z mieszkaniami?

Wiele osób szuka na Staten Island mieszkania do wynajęcia. Przyciąga ich tu spokojne sąsiedztwo i niższe ceny. Na przykład dwusypialniowe, wyremontowane mieszkanie z drewnianymi podłogami, nową kuchnią i łazienką można wynająć już za 1200 dolarów miesięcznie. A jeśli chodzi o kupno mieszkań to zdarza się, że kupują, choć jednak częściej klienci pytają o domy.
Cisza i spokój to raczej plusy dla rodzin z dziećmi. Czy młodzi ludzie, którzy lubią pójść do klubu wieczorem mają tutaj czego szukać?
Raczej, żeby pobawić się w weekend jeżdżą na Manhattan. Choć mamy tu wiele restauracji, są też kina. Ale Staten Island słynie raczej z tego, że jest spokojnym miejscem, z domami jednorodzinnymi, a nie centrum klubów i rozrywek.

A co jeśli chodzi o bezpieczeństwo?

Na pewno przy kupnie domu wiele osób zwraca na to uwagę, bo chce żeby ich dzieci wychowywały się w bezpiecznym sąsiedztwie. Tak, to bardzo ważne. „Gorsze” dzielnice są oczywiście także i tutaj, jednak przestępczość nie jest wysoka. Z tego co się orientuję, to jest to najbezpieczniejsza dzielnica ze wszystkich pięciu w Nowym Jorku. Jest także wiele dobrych szkół oraz kilka college'ów – jak np. Staten Island College będący częścią CUNY.

Czy Polacy szukający mieszkania lub domu mają jakieś specjalne preferencje?

Jak już mówiłam wielu z nich chce mieszkać przy Verrazano Bridge. Wolą też kupić mieszkanie typu condo, w którym nie trzeba martwić się o odśnieżanie czy naprawy, bo to pokrywa się ze wspólnych opłat. Jednak wszyscy, zarówno Polacy i Amerykanie szukają ładnego domu, w spokojnej okolicy i Staten Island jest właśnie takim miejscem.

 


Ceny na Staten Island

kupno:
• dom wolnostojący – od 350 tysięcy dolarów
• dom szeregowy – od 300 tysięcy dolarów
• dwusypialniowe mieszkanie typu condo – od 150 tysięcy dolarów
wynajem:
• dom wolnostojący – od 2 tysięcy dolarów miesięcznie
• dwusypialniowe mieszkanie – 1200 dolarów miesięcznie
• studio – 800-900 dolarów miesięcznie

Fakty ze Staten Island
• liczba mieszkańców – 468,730 (stan na kwiecień 2010)
• powierzchnia – 102 mil kwadratowych (265 km kw.) w tym 58 mil kwadratowych (151 km kw.) lądu i 44 mil kw. (114 km kw.) wody
• w skład Staten Island oprócz głównej wyspy wchodzi pięć mniejszych niezamieszkanych: The Isle of Meadows, Prall's Island, Shooters Island, Swinburne Island i Hoffman Island
• populacja wyspy: 64 procent białych, 19,8 proc. Latynosów i 9,5 proc. Afroamerykanów
• wśród osób pochodzących z Europy najwięcej (35, 7 proc.) jest pochodzenia włoskiego, irlandzkiego (13,2 proc) i niemieckiego (5,7 proc.). Z Polski pochodzi 3,4 proc. mieszkańców Staten Island

Ciekawostki:
• na Staten Island kręcono m.in : „Ojca Chrzestnego”, „Chłopców z ferajny”, „Zapach kobiety”
• ze Staten Island pochodzą: piosenkarka Christina Aguilera, raperzy z grupy Wu Tang Clan, piosenkarka Joan Baez

Autor: KATARZYNA SZCZEŚNIAK