Free File, czyli podatki za darmo

0
0

Począwszy od minionego piątku duża grupa amerykańskich podatników ma możliwość przygotowania i przesłania zeznania podatkowego za darmo. Program oferowany za pośrednictwem różnych komercyjnych spółek firmuje sam Urząd Podatkowy – Internal Revenue Service.

Ilustracja: KRT

W tym roku z programu mogą skorzystać podatnicy, którzy w 2010 roku osiągnęli dochód nie większy niż 58 tysięcy dolarów. Program Free File utworzono w wyniku partnerstwa między IRS a prywatnymi producentami oprogramowania, aby zachęcić jak największą liczbę podatników do rozliczania się drogą elektroniczną. Z niezłym skutkiem. W ubiegłym roku aż 70 procent zeznań od indywidualnych osób wypełniono za pośrednictwem komputera i internetu. Pięć lat wcześniej było ich zaledwie 51 procent. We Free File uczestniczy 17 różnych spółek.

Dostęp do Free File w internecie można znaleźć za pośrednictwem głównej strony poświęconej tej możliwości rozliczenia się z fiskusem: freefile.irs.gov.

Osoby, które zarobiły w ubiegłym roku mniej niż 49 tysięcy dolarów mają także prawo do bezpłatnej porady podatkowej dzięki Volunteer Income Tax Assistance Program. Można z niej skorzystać, dzwoniąc (po angielsku) pod numer (800) 906-9887. W każdym stanie organizowane są także za darmo Low-Income Tax Clinics. Kwalifikują się do nich osoby o dochodach nie przekraczających 250 procent federalnego progu ubóstwa. Część z tych klink dostępna jest po hiszpańsku, ale niestety, IRS nie organizuje ich w języku polskim.

Pomoc dla mało i średnio zarabiających seniorów powyżej 50. roku życia oferuje także organizacja AARP. To zresztą największy program wypełniania zeznań podatkowych w USA.

Osoby, które zarobiły w ubiegłym roku więcej niż 58 tys. dolarów będą mogły skorzystać z opcji Free File Fillable. Program nie jest obarczony restrykcjami, dotyczącymi wysokości dochodu, ale oferuje dostęp do formularzy podatkowych w wersji elektronicznej. Oprogramowanie wykona obliczenia arytmetyczne za podatnika, ale nie będzie służył mu poradami, takimi jakie można znaleźć w komercyjnych programach do rozliczania się z fiskusem. Nie obejmuje także opcji rozliczenia podatków stanowych.

Proces darmowego rozliczenia się z podatków drogą elektroniczną składa się z trzech etapów.
Pierwszy z nich to przygotowanie danych. Oprócz normalnych obowiązków podatnika, jakim jest zgromadzenie zaświadczeń o dochodach (Formularzy W-2 i 1099) należy otrzymać od IRS numer identyfikacyjny (e-file PIN). Wreszcie należy wstępnie oszacować wysokość dochodów podlegających opodatkowaniu czyli tzw. adjusted gross income (AGI). Najprościej to zrobić zaglądając do zeznania podatkowego z poprzedniego roku.

Drugi etap to sporządzenie samego zeznania podatkowego. W tym celu należy wybrać jeden z programów oferujący opcję Free File (http://apps.irs.gov/app/freeFile/jsp/index.jsp) i wprowadzić odpowiednie dane. Każda z firm uczestnicząca we Free File jest zobowiązana do zapewnienia podatnikowi pomocy. Jeśli nie będzie tego w stanie zrobić, rozliczający się może skorzystać z oprogramowania innego partnera.

Trzeci, ostatni etap, to przesłanie zeznania podatkowego do Internal Revenue Service (e-file). Można skorzystać przy tym z opcji automatycznego przelewu na konto (direct deposit). Dzięki temu już po 72 godzinach od przesłania podania podatnik dysponujący dostępem do internetu może sprawdzić co się dzieje z jego zwrotem podatkowym (https://sa1.www4.irs.gov/irfof/lang/en/irfofgetstatus.jsp). W przypadku, gdy musimy dopłacić do podatków program stwarza możliwość przesłania fiskusowi pieniędzy drogą elektroniczną.

Skorzystanie z Free File nie wymaga instalacji dodatkowego programu na komputerze. Wszystkie firmy oferujące tą opcję stosują skomplikowane systemy zabezpieczeń (encryption), aby uniknąć przejęcia danych przez osoby niepowołane.

Warto też pamiętać, że część programów oferujących opcję Free File nie została jeszcze zmodyfikowana tak, aby uwzględnić zmiany podatkowe wprowadzone w ostatniej chwili przez Kongres. Przy bardziej skomplikowanym rozliczeniu warto więc poczekać jeszcze kilka tygodni – do połowy lutego.

Departament Skarbu wprowadził także w życie nowy program, który umożliwi osobom o niskim dochodach otrzymanie zwrotu podatkowego w formie przelewu na przedpłaconą kartę. MyAccountCard Visa będzie zarządzana przez firmę Green Dot. 600 tysięcy podatników wytypowanych przez program pilotażowy zaczęło już otrzymywać listy z Departamentu Skarbu, wyjaśniające jak się do niego zapisać.

Inicjatywę poparły organizacje broniące praw konsumentów. Ich zdaniem inicjatywa pomoże odciągnąć podatników od kosztownych pożyczek pod zastaw zwrotu podatkowego, czyli tzw. refund-anticipation loans. Dla firm udzielających takich pożyczek to złoty interes – średni zwrot podatkowy za ubiegły rok wyniósł ponad 3 tysiące dolarów, przy zerowym ryzyku, bo państwo jest wciąż wypłacalne.  Podatnicy, którzy wypełnią swoje zeznania drogą elektoniczną i wybiorą opcję bezpośredniego przelewu na konto (direct deposit) mogą liczyć na przelew w ciągu zaledwie 10 dni. To kilka tygodni krócej, niż przy wypełnianiu formularzy na papierze i oczekiwaniu na czek – przypomina David Williams, odpowiedzialny w IRS za wprowadzenie w życie nowego programu.

Jak zwykle przy takich okazjach IRS przypomina o niebezpieczeństwie związanym z oszustwami podatkowymi dokonywanymi drogą elektroniczną. "Największe przekręty wiążą się z e-mailami, które wyglądają jak wysłane przez Internal Revenue Service – mówi rzecznik IRS Dan Boone – często zawierają wiadomości w rodzaju ‚Masz do odebrania zwrot podatkowy’, albo ‚Będziesz miał audyt’. IRS nigdy nie wysyła e-maili w sprawie podatków, więc zawsze należy przyjmować, że jest to oszustwo".

W tym roku Urząd Podatkowy wprowadził wiele innych zmian. Po raz pierwszy IRS nie wysyła automatycznie podatnikom papierowych formularzy podatkowych. Drukowane formy można będzie nadal znaleźć w lokalnych biurach IRS, bibliotekach publicznych i w urzędach pocztowych. Wszystkie formularze można też ściągnąć z internetu i wydrukować. Z podatków będziemy mogli rozliczyć się nie do 15 a do 18 kwietnia, a osoby występujące o odroczenie wypełnienia zeznania (filing extension) – do 17 października.

OPR. DET

Autor: