Jak internet pomaga znaleźć pracę

0
4

Jest całkiem możliwe, że znajdziesz pracę nie wychodząc z domu, jeżeli wiesz, gdzie szukać.

GDZIE ZACZĄĆ
Wiele witryn internetowych stara się pomóc bezrobotnym. W sieci dowiesz się, jak podnieść swoje kwalifikacje, jak napisać resume, list przewodni, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak dobrze się sprzedać potencjalnemu pracodawcy. Pomoże w tym również książka „Praca w Ameryce” niżej podpisanej.

Powinieneś zdawać sobie sprawę ze specyfiki szukania pracy w cyberprzestrzeni. Twoje resume powinno zawierać precyzyjne słowa kluczowe, żeby mogło być wyszukane przez rekruterów. Musisz precyzyjnie określić swój zawód i umiejętności, wybrany resort i lokalizację.

Druga sprawa to wybór serwisu. Istnieją rządowe banki danych (patrz poniżej), wyszukiwarki (career search engines, jak Monster.com czy Indeed.com), agencje pracy tymczasowej (temp agencies). Na szczycie piramidy resortu pośrednictwa pracy znajdują się executive search agencies, obsługujące kadrę kierowniczą, oraz firmy doradztwa personalnego.

Jeżeli szukasz pracy w Polsce, wpisz: „Oferty pracy w internecie”, a znajdziesz długie listy polskich serwisów.

Ponad pięćdziesiąt stronic ze źródłowymi materiałami znajdziesz w witrynie: www.rileyguide.com/jobsrch.html.

PODWYŻSZ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI
Komputer podłączony do internetu umożliwia podwyższenie kwalifikacji czy nabycie potrzebnych umiejętności.

Język angielski i komunikacja. Niezliczona liczba internetowych witryn stara się uczyć języka angielskiego. Zacznij poszukiwanie od: www.esolcourses.com. Osobom o zaawansowanej znajomości języka pomoże akademicki kurs Technical Writing albo Business Communication. Patrz „Wykłady akademickie” poniżej.

Pisanie na maszynie jest podstawową umiejętnością we współczesnym świecie, tylko że nie na maszynie się już pisze, lecz na klawiaturze komputera. Bezpłatne kursy znajdziesz na sieci: przykład: www.typingweb.com albo www.mashable.com/2010/10/07/improve-typing-speed.

Posługiwanie się komputerem: Pomoże ci Microsoft, który udostępnia program Digital Literacy, mający na celu zapoznanie każdego z podstawami obsługi osobistych komputerów i korzystania z internetu. W sieci szukaj: „Microsoft digital literacy” albo udaj się do www.microsoft.com/learning/en/us/, albo www.digitalliteracy.gov. Ambitniejsze osoby mogą uzyskać od Microsoft certyfikaty ukończenia komputerowych kursów.

Wykłady akademickie z 62 uniwersytetów dostępne są bezpłatnie w witrynie www.coursera.org. Ponad trzysta kursów z przeróżnych kategorii wygłaszanych jest w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, chińskim i włoskim. Przeciętny kurs trwa kilka, kilkanaście tygodni. Inne witryny: ocw.mit.edu, education-portal.com, extension.berkeley.edu/catalog.

STANOWE URZĘDY PRACY
Stanowe Urzędy Pracy (State Job Service) współpracują z oddziałem U.S. Department of Labor, zwanym Employment and Training Administration, i prowadzą krajowy serwis informacyjny, który donosi o ofertach pracy, opisach zawodów oraz lokalnych biurach wspomagających (career resource centers).

Serwis informacyjny, zwany CareerOneStop, jest dostępny przez internet w witrynie www.CareerOneStop.org lub przez telefon pod numerem 1-877-348-0502.

W biurach zwanych One-Stop Career Centers, rozsianych po całym kraju, możesz posłużyć się komputerem, by przeszukać oferty pracy, wpisać do bazy danych swoje resume, poznać wysokość wynagrodzeń i trendy na rynku pracy oraz znaleźć potencjalnych pracodawców. Serwis ten jest bezpłatny, musisz się tylko zarejestrować, żeby wstawić swoje resume.

One-Stop Career Centers znajdziesz również przy pomocy America’s Service Locator – www.servicelocator.org, 1-877-US-2JOBS.

Niektóre moduły witryny www.CareerOneStop.org są przetłumaczone na kilka języków: hiszpański, włoski, francuski, niemiecki, brazylijski portugalski, uproszczony chiński, japoński oraz koreański. Kliknij na odpowiedni guzik, a przekonasz się, czy został dodany język polski.

AMERICA’S JOB BANK
Amerykański Bank Pracy (America’s Job Bank) pozwala przeszukać oferty pracy w bazie danych zawierającej około 1,8 miliona zgłoszeń z całego kraju, pozwala dodać swoją kandydaturę i ustawić automatyczne przeszukiwanie listy ofert. Rejestr zawiera szeroki zakres pełnoetatowych ofert w prywatnym sektorze na terenie całego kraju.
Posługiwanie się Amerykańskim Bankiem Pracy jest proste. Najpierw wybierasz kategorię zawodu z podanej listy lub posługując się kluczowym słowem. Następnie wybierasz rejon kraju przez wpisanie nazwy miasta lub numeru kodu pocztowego. Komputer wyświetli oferty pracy w promieniu 50 mil. Odwiedź witrynę America’s Job Bank: www.ajb.org.

AMERICA’S CAREER INFONET
America’s Career InfoNet dostarcza informacji o wymogach dla różnych zawodów w każdym stanie Ameryki dotyczących edukacji, niezbędnych licencji czy certyfikacji. Podaje również informacje o średnich poborach, koszcie utrzymania i trendach na rynku pracy. Pomaga szukającym pracy rozpoznać ich umiejętności, przygotować resume i listy motywacyjne. America’s Career InfoNet ma witrynę pod adresem www.acinet.org.

RZĄD FEDERALNY
Informacje na temat prac dla rządu federalnego możesz uzyskać z U.S. Office of Personnel Management (OPM) (tel. 1-202-606-1800 lub 1-800-877-8339). Możesz też uzyskać lokalny numer przez informację telefoniczną. Najporęczniejszy jest dostęp przez internet: www.usajobs.com. Około 20 tys. prac wystawianych tam przez rząd federalny możesz przeszukać w ramach wybranych kategorii i  określonych rejonów kraju.

PRYWATNE SERWISY INTERNETOWE
Wiele prywatnych serwisów internetowych pomaga poszukującym pracy i pracodawcom. Największe z nich to: www.monster.com, www.careerbuilders.com, www.jobweb.com, www.job-hunt.com i wiele innych, których kompletna lista podana jest m.in. w www.rileyguide.com/multiple.html.

Internetowe serwisy wystawiają nie tylko oferty pracy, ale również podają użyteczne porady dla szukających pracy: na temat pisania resume, zachowania się podczas rozmów kwalifikacyjnych itd.

TWÓRZ SIEĆ KONTAKTÓW
Specjaliści do spraw planowania kariery uważają, że większość ofert pracy nigdy nie przedostaje się do publicznej wiadomości za pośrednictwem ogłoszeń, ale są przekazywane z ust do ust lub za pomocą networkingu.

Twórz więc własną sieć kontaktów, zarówno w realnym świecie, jak i w cybernetycznej przestrzeni. Pomoże w tym LinkedIn – portal społecznościowy łączące osoby skupione na rozwoju swojej kariery zawodowej. Możesz tam założyć swój profil i wstawić informacje, które chcesz, by były widziane przez innych użytkowników. Profil możesz założyć w języku polskim, angielskim lub innym. Możesz nawiązywać kontakty z ludźmi, którzy ukończyli tę samą uczelnię, pracowali w tym samym zakładzie, przynależą do tej samej organizacji czy mają wspólnych znajomych.

Możesz przeszukiwać całą sieć LinkedIn, bez względu na język, w jakim zdecydujesz się korzystać z LinkedIn. W podobny sposób, każdy użytkownik LinkedIn na całym świecie może znaleźć twój profil. Możesz zasięgać pomysłów i inspiracji do własnych projektów i zadań w Grupach LinkedIn.

Niektórzy rekruterzy odwiedzają serwis LinkedIn, szukając pracowników o konkretnych specjalnościach. Ponadto znalezieni tam przyjaciele mogą poinformować cię o możliwości pracy w ich zakładach.

Podsumowanie
Internet może pomóc ci podwyższyć umiejętności, napisać resume, znaleźć zatrudnienie, rozszerzyć krąg znajomych. Da ci za darmo dostęp do olbrzymich rządowych baz danych z ofertami pracy. Szukaj pracy aktywnie i świadomie. Powodzenia!

Autor: