Jak nowe prawo dotyczące wind chroni przed wypadkami?

169
Archiwum

Nie ulega wątpliwości, że miliony ludzi w Nowym Jorku, czy to w pracy, czy w domu, każdego dnia kilkakrotnie korzysta z wind.

Dla nowojorczyków windy są częścią codziennego życia. Generalnie w przekonaniu każdego z nas windy są bezpieczne i nie budzą obaw o bezpieczeństwo. A jednak, w ubiegłym roku miał miejsce makabryczny wypadek, w którym mężczyzna został zmiażdżony przez nieprawidłowo działającą w wieżowcu windę. Mężczyzna zginął, bo winda, z której próbował wysiąść, nagle spadła.

Trzeba było aż takiej tragedii, by zarówno użytkownicy wind, jak i ustawodawcy stanu Nowy Jork stwierdzili, że konieczne są niezbędne zmiany w prawie, aby w przyszłości zapobiec takim śmiertelnym wypadkom.

2 stycznia 2020 r. gubernator Andrew Cuomo podpisał ustawę znaną jako Elevator Safety Act, czyli ustawę o bezpieczeństwie wind. Według stanowej senator Diane Savino, akt ten „zapewni bezpieczeństwo wind w stanie Nowy Jork poprzez ustanowienie minimalnych standardów edukacji i szkolenia w zakresie mechaniki wind”. Członek stanowej izby ustawodawczej Marcos Crespo dodaje, że „ustalenie jednolitych zasad licencjonowania pracowników według takich samych standardów i zwiększenie odpowiedzialności za instalację i naprawę wind w całym naszym stanie, nie tylko poprawi warunki pracy tej grupy fachowców, ale także zapewni bezpieczeństwo i lepszą obsługę wszystkich nowojorczyków, którzy codziennie używają wind”.

Zgodnie z nowym prawem wszystkie osoby pracujące przy instalacji, obsłudze, naprawie i inspekcji wind muszą uzyskać licencję wydaną i potwierdzona przez stan Nowy Jork. Wcześniej pracowników nie obowiązywało posiadanie takiej licencji, co zwiększało ryzyko, że nie wszystkie osoby obsługujące windy posiadały niezbędne umiejętności do instalacji, kontroli, konserwacji lub naprawy wind. Nowe prawo wprowadza niezbędne zmiany w szkoleniu, przez które będą musieli przejść technicy i mechanicy, zanim będą mogli podjąć prace związane z windami.

Jeśli mieszkasz w budynku, w którym znajduje się jedna z dziesiątków tysięcy wind w Nowym Jorku, nie powinieneś się martwić o to, czy osoba odpowiedzialna za jej sprawdzenie ma odpowiednie przeszkolenie, a co za tym idzie, czy winda działa poprawnie lub czy jest odpowiednio konserwowana. Nowa ustawa o bezpieczeństwie wind pomoże wyeliminować te wątpliwości jeszcze przed ich urzeczywistnieniem się. Według nowych zasad każda osoba, która naprawia windy, będzie musiała posiadać odpowiednie przeszkolenie i umiejętności, które pozwolą jej znaleźć ewentualne usterki i naprawić je, zanim wydarzy się tragedia.

Zanim nowe prawo wejdzie w życie w 2022 roku, firmy obsługujące windy mogą wciąż zatrudniać pracowników nieposiadających niezbędnych umiejętności i doświadczenia w znajdowaniu usterek, skutecznym ich usuwaniu i zabezpieczaniu wind przed tragedią.
Jeśli doznałeś obrażeń w wyniku awarii windy, ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z prawnikiem. Jest to absolutnie niezbędne, ponieważ my możemy uzyskać wszelkie nagrania z monitoringu windy, jak również wszystkie raporty z inspekcji oraz wszelkie dokumenty serwisowe lub naprawcze. Przesłuchamy również świadków, którzy wcześniej zauważyli kłopoty z windą. Ich wiedza na ten temat przyczyni się do pozytywnego zakończenia Państwa procesu i uzyskania właściwego odszkodowania.
SŁAWOMIR W. PLATTA, Esq.
The Platta Law Firm, PLLC