Jak skutecznie szukać pracy

0
2

Poszukiwanie pracy, zwłaszcza w dobie kryzysu, bywa trudne i pracochłonne. Jak zatem możemy zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, żeby nasz wysiłek nie poszedł na marne?

W poszukiwaniu pracy bardzo ważne jest CV – szczególnie jeśli ubiegamy się o pracę polegającą na opiece nad czyimś domem. Jak wszyscy wiemy, ciężko jest obecnie znaleźć dobrą i dobrze płatną pracę, więc kandydat powinien zaprezentować się z jak najlepszej strony podczas spotkania z przyszłym pracodawcą.

Jedną z głównych rzeczy, które zauważyłam prowadząc agencję, jest to, że wiele osób nie ma przygotowanego CV, lub jeśli je ma, to nie jest to takie resume, którego oczekuje pracodawca.

Jak zatem przygotować odpowiednie i skuteczne CV?

Zaczynając od początku: CV powinno być przygotowane sumiennie, być przejrzyste, łatwe do odczytania i odpowiednio zorganizowane. Przede wszystkim górna część strony CV powinna zawierać podstawowe informacje personalne kandydata, takie jak: imię, nazwisko, adres, email i telefon kontaktowy.

Następną ważną informacja umieszczaną pod danymi osobowymi jest informacja, o jakie stanowisko się ubiegamy i jakie są nasze kwalifikacje. W następnej kolejności kandydat powinien zamieścić swoje doświadczenie oraz wymienić umiejętności, które uważa za niezbędne w pracy, o jaką się ubiega. Poniżej umieszczamy nasze doświadczenie zawodowe. które koniecznie powinno być uszeregowane chronologicznie, czyli od ostatniego do pierwszego miejsca pracy. Każda informacja o poprzednich miejscach pracy powinna zawierać: 1) imię i nazwisko poprzedniego pracodawcy, 2) miasto lub miasta, w których pracowaliśmy dla pracodawcy (jak wszyscy wiemy, zamożni pracodawcy mają po kilka rezydencji w USA i nie tylko), 3) datę zatrudnienia przez poprzedniego pracodawcę (ważne, żeby umieścić miesiąc i rok rozpoczęcia pracy oraz miesiąc i rok jej zakończenia), 4) najważniejsze obowiązki, które wykonywaliśmy w poprzedniej pracy.

Pod informacjami dotyczącymi naszego doświadczenia zawodowego umieszczamy dane na temat edukacji i języków, jakimi się posługujemy. Powinniśmy tu zaznaczyć, którymi językami posługujemy się płynnie, a którymi słabiej.

Czy kandydat powinien załączyć swoje zdjęcie? Jeśli tak, to jakie zdjęcie powinno być wykorzystane?

Tak, to bardzo ważne, żeby każdy kandydat zamieścił w CV swoje zdjęcie. Fotografia powinna być zrobiona od ramion w górę, dzięki czemu widać wyraźnie twarz i ramiona kandydata. Chciałabym podkreślić i zasugerować, żeby starać się robić zdjęcie na gładkim i jednolitym tle. Powinniśmy też wyeliminować zdjęcia z wakacji lub osobiste, ponieważ często nie ukazują one wyraźnie osoby na zdjęciu i nie są tym samym brane pod uwagę przez pracodawcę.

W co powinniśmy się ubrać na spotkanie w agencji lub bezpośrednio – z potencjalnym pracodawcą?

Gdy idziemy na spotkanie, czy to z moją agencją Hamptons Employemnt Agency, czy to z pracodawcą, zawsze starajmy się założyć czyste, schludne i adekwatne do danego zawodu ubranie.

Na przykład, gdy wysyłam nianię lub pomoc domową na spotkanie z pracodawcą, zawsze proszę kandydatkę, aby nałożyła beżowe lub brązowe spodnie i białą koszulkę polo. To styl ubioru lubiany przez większość pracodawców. Kandydatka ubiegająca się o stanowisko niani lub pomocy domowej powinna założyć płaskie, pełne buty zakrywające palce. Jeśli kandydatka założyłaby buty na obcasie, prawdopodobnie nie zostałaby zaakceptowana przez pracodawcę i jej kandydatura zostanie odrzucona automatycznie.

A jak wygląda kwestia ubioru w przypadku mężczyzn?

Gdy kandydat ubiega się o stanowisko prywatnego kierowcy, powinien założyć garnitur i krawat (obowiązuje to zarówno mężczyzn, jak i kobiety-kierowców). Na tym stanowisku wiemy, że kandydat będzie pracował w garniturze codziennie i w tym ubraniu będzie woził swojego pracodawcę po Manhattanie, lotniskach oraz innych miejscach publicznych. Jeśli kandydat jest niepewny, co do tego, jak powinien się ubrać na rozmowę, moja agencja zawsze z chęcią doradzi.

Jak powinniśmy się prezentować na spotkaniu z pracodawcą?

Kandydat powinien słuchać uważnie pytań pracodawcy i powinien odpowiadać na nie wyraźnie i powoli, żeby pracodawca mógł dokładnie zrozumieć, co chcemy mu przekazać. Powinniśmy także starać się w trakcie rozmowy ciepło i delikatnie uśmiechać, aby wzbudzić zaufanie i zbudować pozytywną atmosferę.

Autor: ROZMAWIAŁA: ZUZANNA DUCKA-LUBAS