Jak wady produkcyjne mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy motocyklem

89
Foto: Pexels.com/Stich Dias

Młody kierowca potrzebował prawnika po wypadku motocyklowym na Bronksie. Jego motocykl został odholowany do warsztatu. Mechanicy powiedzieli mu, że jedna z części została wycofana ze sprzedaży ze względu na swoją wadliwość.

Wydaje się, że przez lata liczba takich wycofań z rynku w przypadku motocykli była znacznie wyższa niż w przypadku samochodów. Przy udowadnianiu, że to wada była przyczyną wypadku, musimy skupić się na rodzaju wady, jaką posiadał motocykl, i tym, czy defekt ten miał zasadnicze znaczenie dla spowodowania wypadku i wynikających z niego obrażeń.

Motocyklista zatrudnił prawnika z kancelarii Platta Law Firm, który z powodzeniem doprowadził jego sprawę do końca. Wadliwa część motocykla podpada pod przypadek odpowiedzialności za produkt. Sprawy dotyczące odpowiedzialności za produkt opierają się na różnych teoriach prawa. Ta, na której skupia się w takich przypadkach, zakłada, że wystąpiło zaniedbanie po stronie producenta – albo w trakcie procesu produkcyjnego, podczas projektowania części, albo poprzez nieostrzeżenie właściciela o wadzie (np. przez zawiadomienie o wycofaniu części ze sprzedaży).

JAK WADY MOTOCYKLA WPŁYWAJĄ NA PROCES SĄDOWY
Wada powstała w procesie produkcyjnym oznacza, że część, o której mówimy, jest odpowiednia do zastosowania zgodnie z przeznaczeniem, ale na etapie produkcji lub montażu wystąpił jakiś błąd.
Drugi rodzaj wady oznacza, że część była wadliwa i niebezpieczna w użyciu, przyczyniając się do powstania problemów z bezpieczeństwem.

To brzmi jak podstawa dla roszczenia z tytułu braku właściwego ostrzeżenia: producent wiedział więcej, niż podał do wiadomości publicznej, lub nie podał wystarczających informacji albo instrukcji niezbędnych do użytkowania produktu. Czy kiedykolwiek widziałeś małe ostrzeżenia na wszelkich rodzajach produktów? Zwłaszcza na zabawkach zawierających małe części, które oznacza się jako „nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3. roku życia”? Ostrzeżenia te niewątpliwie zrodziły się w wyniku procesu sądowego takiego rodzaju.

Motocykle nie zapewniają kierowcy lub pasażerowi takiej samej ochrony jak samochód czy ciężarówka. Jest to oczywiste dla wszystkich. Oczywiste jest również to, że w trakcie wypadku motocyklista może doznać większych obrażeń niż osoby chronione przez samochód. Będziesz potrzebować zaangażowanego prawnika zajmującego się wypadkami motocyklowymi. Ludzie dość często zakładają, że jeśli właściciel motocykla bierze udział w wypadku, to przyczyną jest jego nierozważna jazda. Dlatego też przy wypadku z udziałem motocykla bardzo ważne jest zabezpieczenie pojazdu – co może oznaczać nienaprawianie go od razu – aby nasi eksperci, którzy mogą ustalić, czy przyczyną wypadku była wadliwa część, mogli go dokładnie sprawdzić.

Pozwany w sprawie postara się wykazać, że to nieostrożność prowadzącego motocykl spowodowała lub przynajmniej przyczyniła się do spowodowania wypadku i wynikających z niego obrażeń. Ponownie, wszyscy myślą, że to kierowca motocykla jeździ bardziej ryzykownie niż prowadzący samochód czy ciężarówkę. Prawnicy z kancelarii Platta Law Firm nigdy nie przyjmują z góry takiego założenia. W toku prowadzenia twojej sprawy badamy każdy aspekt wypadku i nie pozostawiamy żadnej kwestii niewyjaśnionej. Posiadamy doświadczony zespół prawników, którzy z powodzeniem prowadzą sprawy z zakresu wypadków motocyklowych.