Nielegalni a wygrana na loterii wizowej

194

Czy nielegalny imigrant, który został wylosowany w loterii wizowej, może otrzymać zieloną kartę? Oto odpowiedź na pytanie.

Jak większość czytelników zapewne wie, po raz pierwszy od kilku lat w loterii wizowej mogli startować Polacy. Okres składania wniosków już się zakończył i obecnie można sprawdzić, czy uśmiechnął się do nas szczęśliwy los. Chciałbym podkreślić, że Departament Stanu ani Urząd Imigracyjny nie wysyła żadnych powiadomień dla zwycięzców. Mimo że na wniosku na loterię trzeba było podać zarówno adres zamieszkania, jak i adres email, żadne zawiadomienie nie zostanie wysłane.

Adwokat imigracyjny Marcin Muszyński, Esq. zajmuje się obroną przed deportacją, zielonymi kartami oraz wizami. Tel: (718) 389-7580.

Uwaga na oszustów

Największym problemem loterii wizowej są oszuści, którzy żerują na desperacji oraz niewiedzy imigrantów. Ostatnio nasilają się przykłady otrzymywania korespondencji gratulującej nam wygrania zielonej karty. Oczywiście, zaraz potem, jesteśmy proszeni o przesłanie pieniędzy, których nigdy więcej nie zobaczymy. W przeszłości dochodziło do jeszcze większych nadużyć, kiedy to listonosze żądali łapówek w zamian za dostarczenie korespondencji z Departamentu Stanu. Koperty były charakterystycznie oznakowane oraz powszechnie wiadomo było, że tylko zwycięzcy są zawiadamiani. Nie potrzeba było wiele, aby wyłudzać pieniądze od zdesperowanych imigrantów.

Zawiadomienie o wylosowaniu zielonej kartyjest zawsze oszustwem

Aby zminimalizować skalę oszustw, w tym roku Departament Stanu nie  wysyła żadnych zawiadomień o wylosowanej zielonej karcie. Jedynym sposobem sprawdzenia, czy ktoś wylosował zieloną kartę jest zalogowanie się na stronie Departamentu Stanu i podanie specjalnego kodu, który otrzymujemy podczas rejestracji.

Sprawdzamy tylko w internecie

Aby sprawdzić, czy wygraliśmy w tegorocznej loterii wizowej, konieczne jest wejście na stronę Departamentu Stanu pod adresem internetowym: https://www.dvlottery.state.gov/esc/. Po kliknięciu linku Continue musimy podać informacje, które otrzymaliśmy podczas składania wniosku na loterię. Tak więc potrzebny jest specjalny numer zaczynający się od liczby 2013, nazwisko oraz rok urodzenia.

Uwaga: jeśli zgubiliśmy numer potwierdzający nasze zgłoszenie w loterii, nie ma żadnej możliwości jego odzyskania. Innymi słowy, nawet jeśli wygraliśmy, nasza zielona karta przepada. Tylko osoby, które zostały wylosowane przez komputer, będą przekierowane do strony z dalszymi instrukcjami. Osoby, które nie zostały wybrane, mogą ponownie sprawdzić status swojego wniosku 1 października 2012 roku. Istnieje bowiem szansa, że osoby wylosowane z różnych powodów nie będą mogły kontynuować swoich wniosków.

Tylko 2 proc. Polaków wygrało

W tym roku w loterii wzięło udział prawie 86 tys. Polaków. Wliczając członków rodzin, zamiar emigracji do USA wyraziło prawie 160 000 obywateli polskich. Los okazał się jednak nieprzychylny, ponieważ tylko 2038 Polaków zostało wylosowanych. Jest to prawie 1,5 tys. mniej zielonych kart niż przewiduje łączny limit dla danego kraju. Dla przykładu obywatele Ukrainy oraz Uzbekistanu przyjadą najprawdopodobniej w komplecie, czyli po 3,5 tys. nowych imigrantów z każdego kraju.

Jestem nielegalnie i uśmiechnął się do mnie los

Aby uciąć niepotrzebne nadzieje zaznaczam, że jeśli ktoś jest w USA nielegalnie i został wylosowany w tegorocznej loterii wizowej, zielonej karty nie otrzyma. Oczywiście są pewne wyjątki, ale są to naprawdę wyjątki i takich przypadków jest relatywnie mało. Podkreślam tutaj, że nie ma znaczenia, czy płaciliśmy podatki oraz jak długo przebywamy w USA. Fakt, że mamy dzieci urodzone w USA również jest bez znaczenia.

Pamiętajmy, że wylosowana zielona karta nie “daruje” nam naszych wykroczeń imigracyjnych. Wygrana na loterii nie ma tej samej “mocy” co ślub z obywatelem USA. Wygrana na loterii to jedynie podstawa do ubiegania się o zieloną kartę, pod warunkiem, że jesteśmy w USA legalnie. Ponadto, wygrana w loterii wizowej nie daruje nam naszych poprzednich “przesiedzeń” w USA. Tak więc osoby, które były w USA nielegalnie dłużej niż rok i wyjechały, są objęte zakazem powrotu przez 10 lat, nawet jeśli wygrały na loterii wizowej, składając wniosek z Polski. To samo dotyczy osób objętych 3-letnim zakazem powrotu.

Paragraf 245(i)

Osoby, które są w USA nielegalnie, ale podlegają pod paragraf 245(i), mogą otrzymać zieloną kartę na podstawie loterii wizowej po opłaceniu dodatkowej kary w wysokości 1000 dol. Dla przypomnienia, paragraf 245(i) obejmuje te osoby, które miały rozpoczęte jakiekolwiek sponsorowanie 30 kwietnia 2001 lub wcześniej. Paragraf obejmuje zarówno osoby sponsorowane, jak i ich małżonków oraz dzieci. Pamiętajmy jednak, że paragraf 245(i) jest w niektórych przypadkach dość skomplikowany, dlatego przed złożeniem wniosku lub zanim zrezygnujemy ze złożenia wniosku o zieloną kartę, należy skonsultować się z kompetentnym adwokatem imigracyjnym.

Nielegalny pobyt krócej niż pół roku

Prawo imigracyjne nie nakłada zakazu powrotu do USA dla osób, które przebywały nielegalnie w USA krócej niż pół roku. Mimo że nie możemy ubiegać się o zieloną kartę w USA, ponieważ jesteśmy nielegalnie, prawo nie zabrania nam ubiegać się o zieloną kartę w Polsce. Tak więc, jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, należy jak najszybciej wyjechać z USA i ubiegać się o zieloną kartę w ambasadzie w Polsce.

Osoby na statuach F-1/J-1

Jak pisałem w poprzednich artykułach, osoby przebywające na statusach studenckich F-1 lub J-1 nie są w USA nielegalnie. Takie osoby są “tylko” bez statusu. Mimo że na co dzień jest to mała i techniczna różnica, jest to kolosalna różnica jeśli chodzi o loterię wizową. Osoba na statusie F-1/ J-1 nie ma zakazu powrotu do USA. Tak więc osoba, która przyjechała do USA 10 lat temu na program work & travel na wizie J-1 i wylosuje zieloną kartę w loterii wizowej, może o zieloną kartę ubiegać się w ambasadzie, ponieważ nie obejmuje ją zakaz powrotu do USA. To samo dotyczy innych osób, które zmieniły swój status na F-1 i przestały chodzić do szkoły.

Uwaga: zanim wyjedziesz z USA, skontaktuj się z adwokatem imigracyjnym, który przeanalizuje twoją indywidualną sytuację imigracyjną.

Nie zwlekaj

Osoby, które wylosowały zielone karty, powinny jak najszybciej skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Zielone karty muszą zostać wydane w ściśle odkreślonym terminie, tj. od 1 października 2012r. do 30 września 2013r. Kolejność składania wniosków zależy od numeru, jaki zostanie nam przyznany przez Departament Stanu.

Ze względu na fakt, że zielone karty wylosowane w loterii wizowej muszą zostać wydane w ściśle określonym czasie, w praktyce osoby, które przebywają w USA, mają dużo trudniejsze zadanie, niż osoby przebywające poza USA. Nawet jeśli wylosujemy zieloną kartę, to opóźnienia administracyjne urzędu imigracyjnego mogą spowodować, że wylosowana zielona karta nie zostanie nam przyznana w wymaganym terminie. Pamiętajmy, że nie liczy się moment złożenia wniosku o zieloną kartę, tylko dzień wydania zielonej karty.

Sytuacja jest z reguły łatwiejsza, kiedy ubiegamy się o zieloną kartę w ambasadzie poza USA. Tam urzędnicy są bardziej sprawni i rozmowy kwalifikacyjne są ustalane relatywnie szybko. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zielonych kart zatwierdzonych przez ambasady, stałym rezydentem stajemy się w momencie przekroczenia granicy USA, a nie w momencie otrzymania wizy imigracyjnej. W związku z powyższym osoby, które przybywają w USA legalnie, tzn. mogą wyjechać, powinny rozważyć ubieganie się o zieloną kartę w Polsce.

Powyższy tekst ma charakter ogólnej informacji i nie może być traktowany jako porada prawna.

Autor: Marcin Muszyński, Esq