Polsko-Amerykańska Izba Handlowa w północno-wschodnich stanach USA

0
24

„Dotychczas w takich stanach, jak m.in. Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania, Delaware, Massachusetts, Connecticut, Maine, Rhode Island, nie ma jeszcze tego rodzaju instytucji. Do jej otwarcia skłoniło nas to, że widzimy potrzebę integracji, współpracy i zjednoczenia firm działających na przestrzeni polsko-amerykańskiego biznesu” – powiedziała Sabina Klimek, wiceprezes Polish American Chamber of Commerce North East (PACCNE) i dyrektor oddziału Izby w Polsce. Oceniła, że w otwarcie i powołanie Izby zaangażowało się już 50 firm. Ambicją organizatorów jest zwiększenie ich liczby w ciągu najbliższego roku do 300. Pierwsze spotkanie z udziałem osób zainteresowanych przystąpieniem do działalności miało miejsce gościnnie w siedzibie firmy Brooklyn Import. PACCNE będzie miała siedzibę na Manhattanie i w New Jersey oraz oddział w Warszawie.

Na rynek amerykański, podkreśliła Klimek, chce wejść coraz więcej polskich firm. Szukają instytucji, która może wesprzeć ich działania, skontaktuje z odpowiednimi organizacjami czy osobami i podpowie, jak to zrobić. „Polsko-amerykańska wymiana handlowa sięga 13 mld dolarów i ciągle się zwiększa. Już obecnie notujemy też obecność ponad 130 polskich inwestycji w USA. Chcemy to rozszerzyć” – dodała. Klimek zakończyła właśnie swą misję jako konsul i radca handlowy, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Pragnie się teraz podzielić swym doświadczeniem z nowo otwartą PACCNE.

„Cztery lata mojej pracy w polsko-amerykańskim biznesie przekonało mnie o konieczności zbudowania tej organizacji. Będzie mostem łączącym polsko-amerykański biznes, który jest obecnie w najlepszym okresie swego rozwoju. Uważam, że jeśli jakieś firmie uda się zaistnieć w Stanach Zjednoczonych, to odniesie sukces wszędzie. Jest to rynek, na który polskie firmy są już gotowe, i wierzę, że mogą działać tutaj z dużym powodzeniem” – zapewniała Klimek. Wyjaśniła, że zadaniem PACCNE będzie pomoc polskim firmom w zaistnieniu na amerykańskim rynku. Chce jako instytucja newtorkingowa wspomagać wszystkich, którzy do niej dołączą. Pragnie też ułatwić amerykańskim firmom znalezienie polskich partnerów. Celem Izby jest też współpraca z inwestorami z USA zamierzającymi wejść na polski rynek.

Stanowisko prezesa Polish American Chamber of Commerce North East objęła Karolina Dehnhard. Jest ona nowojorskim prawnikiem i jednocześnie działaczką polonijną. „Jako adwokat i kobieta z korzeniami polskimi, która współpracuje z wieloma biznesami w Stanach Zjednoczonych, sądzę, że mamy obowiązek kontynuować pracę pani konsul Sabiny Klimek, która wprowadziła różne polskie firmy na rynek w Ameryce. Chcemy też zapraszać, zachęcać i pomagać nowym firmom, które chcą się znaleźć na tym rynku” – powiedziała Dehnhard. Jak dodała, w amerykańskich biznesach jest zatrudnionych wielu Polaków, którzy też powinni się zapoznać z nowymi firmami wchodzącymi na rynek w USA. Poza tym firmy będące już na tym rynku powinny ze sobą rozmawiać oraz udzielać wzajemnie wsparcia, aby się wspólnie wzmocnić i rozbudowywać.

Jedną z uczestniczek czwartkowego spotkania była Klaudia Pyz, menedżer wyższego szczebla w American Express. Nie jest jeszcze pewna, jaką dokładnie rolę będzie odgrywać w nowo utworzonej Izbie i w czym mogłaby pomóc. Chciałaby się jednak w zaangażować tę działalność. „Interesowałaby mnie współpraca z Polakami i Amerykanami w celu rozwijania biznesów. Jestem Polką, pracuję w amerykańskiej firmie i, moim zdaniem, więcej Polaków powinno być zatrudnionych w takich korporacjach” – stwierdziła młoda biznesmenka.

Autor: Andrzej Dobrowolski