Wyjaśnianie prawnych dylematów

Spotkanie z przedstawicielem kancelarii Napoli Sholnik PLLC

131
Przedstawiciele firmy Napoli Shkolnik PLLC: Xingang Zhang, Sylwia Leśniak, Craig Phemister i Chun Ho Chung/ELŻBIETA POPŁAWSKA

W Polskim Domu Narodowym w Glen Cove na Long Island odbyło się w sobotę, 4 maja, spotkanie Craigiem Phemisterem – znanym adwokatem firmy Napoli Sholnik PLLC, specjalistą od prawa cywilnego.

Sympozjum przygotowała Sylwia A. Leśniak, reprezentująca kancelarię jako osoba odpowiedzialna za relacje z grupami etnicznymi – głównie z Polonią. Polka z pochodzenia, doskonale posługująca się językiem polskim, bardzo wspomaga polskich klientów w zawiłych prawnych tłumaczeniach i kontaktach z prawnikami.

Napoli Shkolnik PLLC to firma sądownicza, która reprezentuje ludzi (również sprawy zbiorowe) w złożonych sprawach gospodarczych, a także ofiary katastrof środowiskowych, wypadków lotniczych, wadliwych leków na receptę i wyrobów medycznych, chorób związanych z azbestem i innych poważnych obrażeń ciała. Posiada swoje główne biura w Nowym Jorku i dodatkowe biura w Kalifornii, Delaware, na Florydzie, w Illinois, New Jersey, Pensylwanii i Teksasie. Od 14 grudnia 2018 r. firma znajduje się na liście „Najlepsze kancelarie prawne”

Mec. Craig Phemister praktykuje prawo w Nowym Jorku od 1998 r. Początkowo koncentrował się na sprawach dotyczących obrażeń ciała, ale z biegiem lat zaczął pracować nad przypadkami, w których ludzie twierdzili, że zostali zaatakowani przez policję lub zostali bezprawnie aresztowani.

Mecenas Craig napotykał wiele takich przypadków, a w jednej ze spraw, którą wygrał, udowodnił, że człowiek, który spędził prawie 18 lat swojego życia za kratkami, był rzeczywiście niewinny. Jak przyznał prawnik, miało to ogromny wpływ na jego karierę. Jak też stwierdził, w każdej dziedzinie są ludzie uczciwi i nieuczciwi – to samo dotyczy policji i organów ścigania. „Nasza praca polega na znalezieniu ofiar i upewnieniu się, że mają głos, aby udowodnić swoją niewinność” – podkreślił adwokat.

Na sobotnim spotkaniu w Glen Cove Craig Phemister opisał możliwości wynikające z prawa cywilnego, szczególnie w trudnych sytuacjach, głównie dotyczące szkód osobistych, w tym wypadków na budowie i po wypadkach samochodowych. Wyjaśnił też, co stanowi błąd w sztuce lekarskiej. Zagadnienia zilustrował przykładami ze swojej praktyki. Opowiedział, jakie kroki w konkretnych sytuacjach należy podjąć.

Po tym wykładzie spotkanie zmieniło swoją formę i przekształciło się w rozmowę – uczestnicy spotkania natychmiast się zorientowali, że mają do czynienia z doskonałym specjalistą i przedstawiali swoje problemy, prosząc o poradę. Pytań było wiele, a dotyczyły m.in. kolizji samochodowych czy odszkodowania za wypadek w pracy nielegalnego imigranta.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnej społeczności, nie tylko Polonii. Przybyli przedstawiciele polonijnych szkół: Dorota Kaczmarzyk, dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św Jadwigi we Floral Park, Joanna Keczmer – dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im.I. Paderewskiego, Elżbieta Majewski – prezes Polskiego Domu Narodowego (PDN) w Glen Cove oraz członkowie i przedstawiciele zarządu z PDN, biznesmeni i przedstawiciele lokalnej policji.

Kancelaria Napoli Shkolnik PLLC, która sponsorowała spotkanie, przygotowała drobne firmowe upominki, a także słodki poczęstunek – pyszne wypieki z polskiej piekarni. Był więc też czas na kontynuowanie rozmów przy kawie.