Wypadek przed emeryturą

9

Nieodpowiednie zabezpieczenie terenu budowy stwarza liczne zagrożenia dla pracowników. Do takich należy zaliczyć obiekty spadające z wysokości, które są najczęstszą przyczyną uszkodzeń głowy. Za przykład może służyć sprawa robotnika, który tuż przed przejściem na emeryturę doznał obrażeń w momencie, gdy znajdował się w koszu podnośnika.

Nieoczekiwanie jedno z niedawno wstawionych okien obluzowało się, wypadło z framugi i runęło w dół, uderzając pracownika w głowę i ramię. Poszkodowany stracił przytomność. Został niezwłocznie przewieziony do szpitala, gdzie po zszyciu rany głowy i wykonaniu podstawowych badań diagnostycznych został zwolniony do domu.

Poszkodowany nie mógł wrócić do pracy. Zdecydował się na wszczęcie dwóch procedur prawnych. Pierwszą z nich było postępowanie przed Workers’ Compensation, a drugą sprawa cywilna o odszkodowanie. W rozstrzygnięciu sprawy przed Workers’ Compensation zasądzono mu częściowy zwrot utraconych zarobków i niezbędną opiekę medyczną. W pozwie cywilnym przeciwko generalnemu wykonawcy oraz właścicielowi budynku poszkodowany dochodził odszkodowania za ból i cierpienie oraz wszelkie straty ekonomiczne poniesione w związku z wypadkiem.

Pamiętajmy, że najbardziej chronione są upadki z wysokości i uderzenia przez obiekt, który spadł z wysokości [regulowane przez artykuł 240(1) Prawa Pracy]. W tego typu przypadkach prawo najbardziej chroni poszkodowanego. Generalny wykonawca i właściciel budynku ponoszą wówczas absolutną odpowiedzialność. Przyczyniła się do tego także i nasza kancelaria, wygrywając sprawę przed Sądem Apelacyjnym dla stanu Nowy Jork i doprowadzając do zmiany prawa na korzystniejsze. Stało się tak po zaciekłej sądowej batalii prawnej prowadzonej na rzecz naszego klienta (sprawa Wiliński przeciwko 334 East 92 Housing development Fund Corp.).

W tej sprawie poszkodowany złożył także wniosek o wydanie bezpośredniego wyroku w kwestii odpowiedzialności pozwanych. Sędzia przychylił się do wniosku, orzekając, że pozwani naruszyli przepis Prawa Pracy 240(1) i byli odpowiedzialni za wypadek oraz powstałe u poszkodowanego obrażenia. Ubezpieczalnia pozwanych zaproponowała negocjacje dotyczące wysokości odszkodowania.

Prawnicy pozwanych próbowali udowodnić, że obrażenia barku nie były związane z wypadkiem. Ponadto, ich zdaniem, poszkodowany doznał jedynie wstrząśnienia mózgu. Neurolog pozwanych uznał, że poszkodowany nie doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu i mógł wrócić do pracy na budowie.

W odpowiedzi poszkodowany zeznał, że nigdy wcześniej nie miał żadnych problemów z barkiem, który został poddany artroskopii. Utrzymywał, że od czasu wypadku jego stan się stale pogarszał. Wskazał, że ma problemy z koncentracją, pamięcią, wysławianiem się i rozpoznawaniem zjawisk zewnętrznych. Utrzymywał, że pośrednią przyczyną obrażeń głowy były także problemy psychomotoryczne i manualne. Skarżył się także na częste zawroty i bóle głowy, zachwiania nastrojów. Przyznał, że szybko odczuwa zmęczenie i cierpi na depresję. Oświadczył, że codziennie musi przyjmować leki przeciwbólowe i pomimo chęci nie jest w stanie powrócić do pracy. Twierdził, że przez całe życie pracował fizycznie i nic innego nie potrafi. Poszkodowany odrzucił ofertę ubezpieczalni, w związku z czym sprawa została skierowana na wokandę.
Ławnicy wydali werdykt na korzyść poszkodowanego, przyznając mu odszkodowanie w wysokości ponad miliona dolarów, w tym blisko 650 tysięcy za ból i cierpienie.

*
Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku lub znają kogoś, kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu (212) 514-5100, emailowo pod adresem [email protected], lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając e-maila lub czatu, który jest dostępny dla Państwa 24 godziny na dobę. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdej sprawie, w której będziemy mogli Państwa reprezentować.
Na naszej stronie internetowej mogą Państwo (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru akt sądowych (index number) swojej sprawy w istniejące tam pole. Ta część strony jest skonfigurowana bezpośrednio z oficjalnym systemem sądowym stanu Nowy Jork, dzięki czemu wiadomości, jakie uzyskają tam Państwo na temat swoich spraw, są oficjalnymi danymi sądowymi. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy w tym systemie, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.
SŁAWOMIR PLATTA
tel. (212) 514-5100

Autor: Sławomir Platta