Ranking HSBC Expat. W Polsce warto żyć i pracować

149

Jeśli wierzyć rankingom opracowywanym przez ekspertów Polska jest lepszym miejscem do pracy i życia niż USA, Francja i Szwecja. W najnowszym raporcie firmy HSB Polska znalazła się na 13. miejscu wśród krajów z całego świata. Stany Zjednoczone są dziesięć pozycji niżej, chociaż wciąż mogą zaoferować spełnienie amerykańskiego snu.

Polska awansowała o 10 miejsc na 13. pozycję w rankingu HSBC Expat. W pierwszej trójce krajów, gdzie najlepiej się żyje, zakłada rodziny i pracuje, znalazły się: Szwajcaria, Singapur, Kanada. Na kolejnych miejscach w pierwszej dziesiątce uplasowały się: Hiszpania, Nowa Zelandia, Australia, Turcja, Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wietnam. W tym samym rankingu Stany Zjednoczone zajęły dopiero 23. pozycję. Doroczny ranking HSBC Expat Annual League Table dotyczył różnych aspektów życia i pracy poza krajem pochodzenia (np. warunków wychowywania dzieci, wynagrodzenia czy łatwości aklimatyzacji). W tegorocznym badaniu uczestniczyło 18 059 ekspertów z całego świata.

POLSKA W GÓRĘ, USA BEZ ZMIAN

Według ekspertów HSBC popularność Polski jako miejsca docelowego w biznesie rośnie, ponieważ coraz więcej osób dostrzega potencjał mieszkańców kraju i jego gospodarki. “Strategiczne położenie handlowe, stosunkowo niski koszt utrzymania, zapierające dech w piersiach krajobrazy i bogata historia sprawiają, że ten środkowoeuropejski naród jest atrakcyjną perspektywą dla ekspatów” – napisali eksperci. Wspomniani ekspaci to specjaliści, którzy opuścili ojczyznę, aby podjąć pracę za granicą. Osoby decydujące się na przyjazd do kraju nad Wisłą mogą czuć się tu dobrze, bo – według ekspertów – “w Polsce doświadczają typowo europejskiego stylu życia za ułamek ceny. Większy rozporządzalny dochód oznacza, że można w pełni wykorzystać wszystkie wspaniałe rzeczy, które Polska ma do zaoferowania”. “Polska infrastruktura rozwija się w imponującym tempie – dodają autorzy badania. – Sieci transportowe są rozległe, a prywatna opieka zdrowotna jest przystępna. Wysokie są również standardy mieszkaniowe, jednak bariera językowa i złożona biurokracja to wyzwania, z którymi obcokrajowcy będą musieli się zmierzyć” – zaznaczają. Nie bez znaczenia jest zakotwiczenie Polski w strukturach Unii Europejskiej. “Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka rozkwitła. Polacy są pracowici, a wykształcona siła robocza kraju pomogła przyciągnąć wielonarodowe firmy do swoich wybrzeży. Polska oferuje dobre możliwości inwestowania i rozwoju kariery” – podkreślają twórcy rankingu. Według nich Polska charakteryzuje się jednymi z najniższych kosztów życia w Europie, choć te zależą od wielkości miasta, w którym się mieszka. “Codzienne wydatki są znacznie wyższe dla osób w większych miastach, takich jak Warszawa i Kraków. Podczas gdy pensje są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi europejskimi miejscami docelowymi, to jeśli przeprowadzasz się do Polski z rodziną, zauważysz, że opłaty szkolne i opieka nad dziećmi są bardzo rozsądne” – piszą eksperci.
Ponadto Polska wskazana została jako dobre miejsce do życia ze względu na „możliwość realizacji aspiracji w zakresie rozwoju kariery, doskonalenia umiejętności prywatnych i zawodowych”, a także „osiągnięcia równowagi między życiem zawodowym i prywatnym”.
Z kolei sytuacja USA w rankingu nie uległa zmianie, ale państwo to jest nadal miejscem, do którego z całego świata przybywają osoby szukające okazji do zrobienia wielkiej kariery. Według ekspertów HSBC “american dream” jest tu wciąż możliwy, wymaga on jednak dużego poświęcenia, wysiłku i czasu. “Ekspaci przenoszący się do Stanów Zjednoczonych myślą o zrobieniu wielkiej kariery. Niezależnie od tego, czy przenoszą się do nowojorskiego centrum finansowego, sceny technologicznej w San Francisco czy akademii w Bostonie, nie jest niespodzianką, że są tam po to, by się rozwijać – twierdzą eksperci z HSBC i dodają: – Ciężka praca z pewnością się opłaca, ponieważ emigranci wydają swój nowo uzyskany dochód na nieruchomości i przywileje związane ze stylem życia w USA. Obcokrajowcy w całym kraju są w stanie zwiększyć swój standard życia, zmieniając domy czy samochody na lepsze”. Jest jednak jedno „ale” – emigranci dochodzą to tego sporym kosztem, muszą dłużej pracować i mają mniej czasu wolnego.

POLSKA KONTRA USA

Ranking HSBC został podzielony na trzy kategorie: życie, kariera oraz warunki dla ekspatów. Tylko w niektórych pozycjach Stany Zjednoczone przebijają Polskę, w większości to ona wychodzi zwycięsko z tej potyczki. W pierwszej kategorii – życie – Polska zajmuje 22. miejsce, USA – 25. Składają się na nią jakość życia (Polska – 19, USA – 25), fizyczne i psychiczne samopoczucie (Polska – 10, USA – 27), spełnienie (Polska – 2, USA – 9), kultura, otwartość i przyjazność – w tej podkategorii to USA wychodzą na prowadzenie (Polska – 29, USA – 16), stabilność polityczna (Polska – 21, USA – 28) oraz łatwość osiedlenia się, w której to podkategorii USA nieznacznie wyprzedzają Polskę (Polska – 27, USA – 26). Drugą kategorią jest kariera i tutaj pozycja Polski zaskakuje – ze wszystkich krajów ocenianych w rankingu plasuje się ona na drugiej pozycji. USA są dopiero na 14. miejscu. Na tę kategorię składają się m.in. zarobki i to jedyna podkategoria, w której Polska jest wciąż za USA (Polska – 22, USA – 6). Mimo jednak tej różnicy Polska oceniana jest wyżej w podkategorii stabilności ekonomicznej, gdzie zajmuje 4. miejsce, a USA dopiero 17. W podkategorii dotyczącej rozwoju kariery USA tylko nieznacznie wyprzedzają Polskę (Polska – 5, USA – 2). Jednak kluczowa dla wysokiej pozycji Polski w tej kategorii jest ocena balansu życia. Polska znalazła się tam na miejscu 7., a USA na 31.
Nieznacznie, ale jednak, Polska wyprzedza USA w ocenie warunków dla ekspatów (Polska – 17, USA – 19). Na kategorię tę składa się łatwość nawiązywania relacji (Polska – 26, USA – 28), nauka (Polska – 12, USA – 6) oraz szkolenia (Polska – 12, USA – 25).