Solidarność ekologiczna

82
Wspólne zdjęcie projektantów z dziewięciu krajów UE zrzeszonych w inicjatywie ECO Solidarity ZDJĘCIA: INSTYTUT KULTURY POLSKIEJ W NYC I ELŻBIETA POPŁAWSKA

"Rolą dyplomacji kulturalnej w dzisiejszych czasach, kiedy systemy podtrzymujące życie na Ziemi, od których jesteśmy fundamentalnie zależni, są zagrożone, z powodu naszych ludzkich błędów, jest podnoszenie świadomości i wrażliwości na kluczowe kwestie środowiskowe, zapewnienie przestrzeni do myślenia i dialogu, inspirowanie i edukowanie" – mówi Izabela Gola, kuratorka sztuk wizualnych i projektowania w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

To właśnie nowojorski instytut Kultury Polskiej zapoczątkował w roku 2020 we współpracy z Odile Hainaut, założycielką WantedDesingn Manhattan, ruch ECO Solidarity, który w tym roku jest kontynuowany wraz z dziewięcioma organizacjami Narodowych Instytutów Kultury z Unii Europejskiej (EUNIC). Spotkanie prasowe z projektantami dziewięciu krajów UE odbyło się w czwartek, 12 maja, w godz. przedpołudniowych w Instytucie Goethego w Nowym Jorku. Goście opowiedzieli o swoich wizjonerskich projektach – innowacyjnych, ekologicznych, zrównoważonych rozwiązaniach w dziedzinie designu – które są częścią wystawy ECO Solidarity w centrum konferencyjnym Javits Center na Manhattanie (15-17 maja).

Projekt ECO Solidarity to multidyscyplinarna inicjatywa skupiająca różnorodną grupę europejskich projektantów. Jak wyjaśnia Izabela Gola, “w duchu powstałego w 1980 roku polskiego ruchu Solidarność, zrzeszając kraje Unii Europejskiej oraz różne dyscypliny, chcemy przeciwstawić się dewastacji ekologicznej. Naszym celem jest przedefiniowanie i zhumanizowanie idei zrównoważonego projektowania poprzez inspirowanie zmian w przemyśle, udowadniając, że zrównoważony rozwój to nie tylko trend w branży, ale podstawa nowego stanu świadomości z gotowymi do wdrożenia, praktycznymi rozwiązaniami. W obliczu wielu kryzysów szczególnie ważne jest, aby być alarmującym, ponieważ cokolwiek zrobimy, aby stawić opór klęsce klimatycznej w nadchodzących latach, wpłynie to na następne pokolenia”.

Projektanci zrzeszeni w inicjatywie ECO Solidarity wychodzą poza rejon designu, łączą projektowanie i inne dyscypliny w celu stworzenia ekologicznych, skoncentrowanych na człowieku, praktycznych rozwiązań. ECO Solidarity jest zbiorowym aktem oporu wobec kryzysu klimatycznego poprzez wzornictwo przemysłowe. Zaprezentowane projekty, które można realizować w skali mikro i makro, eksponują ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, odnoszą się do kluczowych zasad Europejskiego Zielonego Ładu i przyczyniają się do realizacji Agendy ONZ 2030 i jej celów zrównoważonego rozwoju (SDG). Łącząc badania, rzemiosło i technologię – lub kombinację wszystkich trzech – projekty te oferują szereg podejść: od badania codziennego życia naszych domów i miast po badanie złożonych systemów, procesów i praktyk dużych przedsiębiorstw, które wspierają bardziej sprzyjającą środowisku i zrównoważoną przyszłość.

PROJEKTANCI

Uczestniczący w wystawie projektanci i ich studia projektowe to: Paulina Grabowska i studio NAS-DRA Conscious Design (Polska), Lotte Kristoferitsch i studio EOOS NEXT (Austria), Eduard Herrmann i studio Herrmann&Coufal (Czechy), Sep Verboom i Livable Platform (Flandria,Belgia), Anastasiya Koshcheeva i MOYA Birch Bark (Niemcy), Anna Horvath i AHA Objects (Malta), Anna Mestre i SUSDESIGN (Portugalia), George Marinescu oraz Maria Daria Oancea i ich studio Atelier Ad Hoc (Rumunia), oraz Vlasta Kubuszova i Miroslav Kral z Crafting plastics! Studio (Słowacja).

Jedno ze stoisk ECO Solidarity na wystawie w Javits Center na Manhattanie

Nasza rodaczka Paulina Grabowska jest projektantką innowacji w zakresie zrównoważonego i regeneratywnego rozwoju. W swoim studio NAS-DRA Conscious Design bada oraz projektuje schematy gospodarki o obiegu zamkniętym, procesy łagodzenia zmian klimatu, miejskie farmy, a także wykorzystanie różnego typu zanieczyszczeń jako zasobów. Jest wykładowczynią biodesignu w School of Form na Uniwersytecie SWPS oraz należy do Brain Trust Boma Global. Pracuje jako ekspertka w międzynarodowym projekcie Food Trails (inicjatywa Unii Europejskiej FOOD2030), wspierając tworzenie i rozwój zrównoważonych systemów żywnościowych w miastach. W jej studiu projektowania NAS-DRA Conscious Design bada możliwości cyrkularnych metod rolnictwa miejskiego, którymi uprawiana jest żywność funkcjonalna. Jej głównym celem jest wykorzystanie jak najmniejszej ilości zasobów: ponowne wykorzystanie wszystkich produktów ubocznych procesu; uprawy bez glebowe i słonowodne, oraz uprawa żywności ekologicznej – takiej jak adaptogeny i superfoods, które mają wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Misją firmy NAS-DRA jest promowanie i ułatwianie wdrażania zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w strategiach biznesowych i projektowych. Paulina koncentruje swoją pracę na zmianie sposobu myślenia, a jednocześnie dostarcza strategicznych narzędzi pomagających wdrażać nowe modele projektowania.

Od 2021 reprezentuje Instytut Polski w Nowym Jorku w ramach inicjatywy ECO Solidarity.

WYSTAWA PREZENTOWANA W RAMACH ECO SOLIDARITY

“Jadalność to dla nas kolejny etap po kompostowalności, która jest jak dotąd najczystszym i najbardziej energooszczędnym sposobem na ograniczenie bioodpadów – podkreśla Paulina Grabowska. – .NAS-DRA połączyła siły z dr Elisabeth Lorenzi i studentami School of Form (Uniwersytet SWPS w Warszawie), aby opracować wysoce odżywcze materiały, które można wykorzystać jako jadalne baterie, ogniwa fotowoltaiczne (PV) oraz opakowania. Baterie, podobnie jak opakowania, mają krótki okres eksploatacji, stwarzając ogromny problem z odpadami. Ogniwa fotowoltaiczne są trudne do recyklingu. Dlatego skupiamy się na tworzeniu zdrowych i jadalnych biomateriałów, które mogą je zastąpić.

Większość wykorzystywanych przez nas materiałów jest hodowanych w specjalnie pod to zaprojektowanych farmach hydroponicznych. Podczas wystawy prezentujemy jedną z takich farm, w której uprawiana jest mikroalga Spirulina, którą można następnie samemu pobrać i zjeść. Spirulina to superfood, który ma 10 kluczowych składników odżywczych i witamin dla naszego prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego – wyjaśnia Polka. – Farma posiada także oświetlenie terapeutyczne, dzięki czemu przebywając w jej pobliżu naświetlamy się światłem zbliżonym do słonecznego. Dzięki temu poprawiamy swoje samopoczucie i jakość snu.

W NAS-DRA uważamy, że proces uprawy własnej żywności, a także biomateriałów ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia zmiany klimatu i wyczerpywania się zasobów”.

Od lewej: Rober Szaniawski – dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w NYC, Paulina Grabowska ze studia NAS-DRA Conscious Design oraz Izabela Gola, kuratorka sztuk wizualnych
i projektowania w IKP

Podczas inauguracji w Instytucie Goethego 12 maja przemówienia wygłosili: Jörg Schumacher – dyrektor generalny Instytutu Goethego w Nowym Jorku, ambasador Silvio Gonzato – zastępca szefa delegacji Unii Europejskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych, Miroslav Konvalina – przewodniczący EUNIC Nowy Jork, Robert Szaniawski – dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Odile Hainaut – dyrektorka i założycielka WantedDesign. Wszyscy mówcy podkreślili idę wspólnego twórczego współdziałania skoncentrowanego na ekologii, kryzysie klimatycznym, zdrowiu publicznym w przestrzeni publicznej oraz wpływowi zmian w gospodarce na stan i jakość życia ludzi.

W poniedziałek, 16 maja, o godz. 11:30 odbyła się dyskusja panelowa ECO Solidarity “Do It!”. Moderowana przez Jonsarę Ruth, dyrektorkę ds. projektowania i współzałożycielkę Healthy Materials Lab w Parsons School of Design, w której wzięli udział: Paulina Grabowska z NAS-DRA Conscious Design (Polska) oraz przedstawiciele Crafting Plastics! Studio (Słowacja), Moya Birch Bark (Niemcy), SusDesign, Healthy and Sustainable Design Solutions (Portugalia).

Wystawa została zaprojektowana przez Deborah Wang, architektkę i dyrektorkę artystyczną targów designu w Toronto, DesignTO. W skład komitetu doradczego ECO Solidarity 2022,wchodzą: Jon Ruth, współzałożycielka i dyrektor ds. projektów, Parsons Healthy Material Lab, Simone Rothman, współzałożycielka FutureAir, oraz Laurence Carr, założycielka i dyrektor generalna Laurence Carr Inc.

Zainteresowani więcej informacji mogą znaleźć na stronie internetowej Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.