Aplikacje, które mobilizują do wiosennego ruchu

265
Zrzut ekranu

Wiosną niejeden z nas postanawia zrzucić kilka kilogramów, aby powitać lato z dobrą figurą i w dobrej formie. Pomóc nam w tym mogą aplikacje, które na różne sposoby zachęcają do wytrwania w podjętej decyzji. Przedstawiamy kilka z nich.

KIJEM BĄDŹ MARCHEWKĄ
Największa firma technologiczna świata Google we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia i Amerykańskim Towarzystwem Kardiologicznym stworzyła aplikację Google Fit. Koncentruje się ona na dwóch prostych celach związanych z aktywnością opartych na zaleceniach zdrowotnych AHA i WHO: „Minuty ruchu” i “Punkty kardio”. Za wszystkie formy aktywności użytkownik otrzymuje tzw. minuty ruchu, które mają motywować do wprowadzania w ciągu dnia małych, zdrowych zmian, takich jak wejście po schodach zamiast użycia windy albo spacer ze znajomym zamiast spotkania przy kawie. Czynności, które sprawiają, że serce bije mocniej, przynoszą jeszcze większe korzyści zdrowotne. Punkty kardio to punkty za takie właśnie działania. Za każdą minutę umiarkowanej aktywności, takiej jak szybszy chód podczas spaceru z psem, użytkownik otrzyma jeden punkt, natomiast podwójne punkty za bardziej intensywną aktywność, jak bieganie czy kickboxing.
Aby osiągnąć zalecany przez AHA i WHO poziom aktywności fizycznej, który zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca, poprawia sen i ogólne samopoczucie, wystarczy zaledwie 30 minut energicznego spaceru pięć razy w tygodniu. Google Fit automatycznie – za pomocą przyspieszeniomierza i GPS zainstalowanego w telefonie lub zegarku – wykrywa czynności, tj. chodzenie, bieganie czy jazda na rowerze, dzięki czemu oszacuje liczbę zdobytych punktów kardio. Aplikacja obliczy również punkty z takich aktywności, jak np. ogrodnictwo, pilates, wioślarstwo lub spinning. Google Fit jest również zintegrowany z innymi aplikacjami fitness, takimi jak Strava, Runkeeper, Endomondo i MyFitnessPal, dzięki czemu użytkownik otrzymuje punkty za wszystkie zarobione minuty ruchu i punkty kardio. Na podstawie dotychczasowej aktywności Google Fit z czasem zaczyna przesyłać wskazówki i pomagać w określaniu nowych celów. Dzięki funkcji dziennika można sprawdzić swoją aktywność, osiągnięcia i postępy we wszystkich wykorzystywanych aplikacjach. Aplikacja jest darmowa i dostępna na telefony i inne urządzenia z systemami Android. Posiadacze systemu IOS, by korzystać z możliwości oferowanych przez Google Fit, muszą na swoje telefony pobrać aplikację Wear OS i połączyć ją z zegarkiem bądź inteligentną bransoletką.
Z kolei nie nagrodą, a strachem chcą zmobilizować nas twórcy aplikacji Zombies, Run. To połączenie treningowej aplikacji do biegania z grą, w której jesteśmy uczestnikiem. Podczas biegania, zakładając słuchawki na uszy i włączając aplikację, stajemy się częścią operacji, w której lektor informuje nas o czyhających za naszymi plecami zagrożeniach. Są nimi atakujący zombi, którzy mają zmobilizować nas do szybszego i dłuższego biegu. Przy okazji zbieramy amunicję, pożywienie, apteczki czy materiały budowlane, które przydadzą się nam do zbudowania wirtualnej osady, mającej uchronić od atakujących zombi nie tylko nas. Nasz każdy kolejny bieg staje się kolejnym odcinkiem opowieści, która wydaje się nigdy nie kończyć. Aplikacja ma za zadanie wciągnięcie nas w opowieść, a to z kolei ma być dodatkiem, który wynagrodzi nasz fizyczny wysiłek.

KALORIE POD KONTROLĄ
Kolejną możliwością, by zrzucić zbędne kilogramy, jest kontrola tego, co jemy, by nasz organizm przyswoił mniej kalorii. Mogą nam w tym pomóc aplikacje, które policzą za nas zjadane kalorie. Jedną z nich jest polska aplikacja FatSecret. To darmowa aplikacja dietetyczna służąca do szybkiego wyszukiwania informacji na temat wartości odżywczych spożywanego przez nas jedzenia. FatSecret umożliwia prowadzenia Dziennika Żywności oraz Dziennika Ćwiczeń. Dziennik Żywności pomaga planować posiłki, a Dziennik Ćwiczeń kontroluje spalane kalorie. Aplikacja jest bardzo pomocna, jeśli dbamy zarówno o trening, jak i zrównoważoną dietę. Ta aplikacja nie tylko ułoży plan żywieniowy do odchudzania, ale również sprawi, że nasza dieta będzie dużo zdrowsza. Aplikacja dietetyczna ma wbudowaną opcję układania diety również dla wegetarian. Aplikacja dostępna jest dla użytkowników zarówno na urządzenia z systemem IOS, jak i Android.
Podobne funkcje ma aplikacja MyFitnessPal. Jej twórcy chwalą się, że jest ona najszybszym i najłatwiejszym w obsłudze liczniku kalorii, a to dzięki największej bazie danych produktów spośród wszystkich liczników kalorii (ponad 6 000 000 produktów). Dzięki aplikacji odchudzać możemy się ze znajomymi – wystarczy ich dodać, a później wspólnie się wspierać i śledźcie swoje postępy. Aplikacja tworzy także raporty postępów i spersonalizowane cele, bazujące na profilu diety, korzystaj z kalkulatora przepisów z pełną obsługą jednostek metrycznych i imperialnych. Do tego zawiera również zestaw 350 ćwiczeń, które mają wspomóc proces tracenia na wadze. MyFitnessPal jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem IOS, jak i Android.
Schudnąć w 30 dni obiecują nam twórcy aplikacji Lose Weight in 30 Days, której celem jest szybka i bezpieczna redukcja masy ciała. Zawiera nie tylko systematyczne treningi, ale zapewnia również plany diety do dyspozycji użytkowników. Wedle twórców, “jej wpływ na poprawę stanu zdrowia i sprawności fizycznej został naukowo sprawdzony”. Dane dotyczące ćwiczeń i kalorii można zsynchronizować w Google Fit. Wskazówki zawarte w animacjach i na filmach zapewniają zastosowanie właściwej formy wszystkich ćwiczeń. Nie trzeba specjalnego sprzętu – można ćwiczyć w domu lub w innym dowolnym miejscu i czasie. Swoje postępy w chudnięciu użytkownik może śledzić na wykresach i dokładnie policzyć swoje spalone kalorie. Może także postawić sobie dopingujące cele. Twórcy aplikacji nie zapominają także o zalecenia umiaru. “Ponieważ intensywność ćwiczeń będzie narastała, nie zapomnij zrobić sobie co trzy dni przerwę – dzięki temu twój organizm będzie miał czas się przystosować” – piszą autorzy aplikacji Lose Weight in 30 Days