Kolorado w kalejdoskopie

37

Urokliwe miejsca zawsze przyciągają tłumy turystów. Kolorado z pewnością do takich należy. Kusi ono nie tylko bajecznym pięknem natury, ale także mnóstwem imprez.Góry Skaliste w Kolorado

Fot. wikimedia.org

Urokliwe miejsca zawsze przyciągają tłumy turystów. Kolorado z pewnością do takich należy. Kusi ono nie tylko bajecznym pięknem natury, ale także mnóstwem atrakcyjnie zorganizowanych imprez.

 
 Fot. wikimedia.org

Kolorado cieszy się opinią jednego z najpiękniejszych stanów Ameryki. Zawdzięcza to przepięknemu ukształtowaniu terenu – 2/3 jego terytorium zajmują Rocky Mountains, subtelnie ozdobione odcieniami czerwieni (po hiszpańsku Kolorado znaczy "zabarwiony na czerwono"), gęsto zalesione, poprzecinane dolinami rzek. Jest rajem dla tych, którzy uprawiają sporty wyczynowe, ale i dla tych, którzy lubią spędzać czas kontemplując naturę. Odwiedzając Centennial State (Kolorado zyskało miano stanu w 100. rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości) turyści mogą liczyć nie tylko na piękno natury samej w sobie, lecz także na wiele świetnie zorganizowanych festiwali kulturalnych i atrakcji sportowych, które ich pobyt uczynią jeszcze ciekawszym.

Udany połów w regionie South Park

Fot. coloradofishing.net

Sportowe szaleństwo
Dla turystów odwiedzających Kolorado zwykle celem numer 1 jest uprawianie sportów. Ukształtowanie terenu daje szansę na poprawę kondycji i zaspokojenie swoich fantazji miłośnikom wspinaczki, jazdy na rowerach górskich, biegów przełajowych czy jazdy konnej w warunkach ekstremalnych. Każdego roku na terenie całego stanu organizowane są zawody, pozwalające sprawdzić umiejętności tym, którzy mają w sobie ducha rywalizacji. Rowerzyści mogą na przykład wziąć udział w Bicycle Tour of Colorado czy State Games of America – Mountain Bike w Colorado Springs.

 
 Wartki nurt rzeki Arkansas
www.wikimedia.org

Miłośnikom żywiołu wodnego Kolorado, którego terytorium jest gęsto poprzecinane rzekami, stwarza niepowtarzalne warunki do uprawiania takich sportów jak raft czy spływy kajakowe. Z myślą o nich w South Fork organizowany jest Rio Grande Raft Races, a w Pueblo – Rolling River Race and Dance. Wiele spływów odbywa się na przepięknej, ale i bardzo niebezpiecznej Arkansas River. Zależnie od umiejętności i odporności chętnych mogą one trwać od kilku godzin do kilku dni. Możliwe są też imprezy łączące różnego rodzaju sporty, na przykład rafting, kajakarstwo, jazdę na rowerze.
Turyści, którzy wolą spokojniejsze sporty, mogą w Kolorado znaleźć wspaniałe pola golfowe, a także zaprezentować swoje umiejętności podczas licznych turniejów, których pełną listę zamieszcza na swojej stronie internetowej Colorado Golf Association.
Ci z kolei, których marzeniem jest opanowanie przestrzeni powietrznej, mają szansę nauczyć się latać balonem i podziwiać Annual Balloon Classic organizowany w Colorado Springs, podczas którego w powietrze wznoszą się co roku setki kolorowych balonów.
W zimie Kolorado chętnie odwiedzają także narciarze i miłośnicy snowboardingu. Do najbardziej obleganych kurortów należą Aspen, Vail, Steamboat Springs i Telluride.
Znajdzie się także coś dla wędkarzy i myśliwych. Kolorado ze swoim niezwykłym bogactwem fauny to dla nich raj. Liczba licencji wydana myśliwym w tym stanie jest wyższa niż gdziekolwiek indziej, choć oczywiście polowania odbywają się pod ścisłą kontrolą władz stanowych.

Mesa Verde National Park

Fot. Massimo Catarinella/wikimedia.org

Natura kontemplacyjna
Na terenie Kolorado znajdują się 3 parki narodowe i 40 stanowych. Dzięki temu przyroda podlega tu ścisłej ochronie i można ją podziwiać w stanie niemal nienaruszonym przez człowieka. Największym parkiem jest Rocky Mountain, który często określa się mianem "amerykańskiej Szwajcarii". Dzięki swemu polodowcowemu pochodzeniu masyw górski jest gęsto pokryty małymi urokliwymi oczkami wodnymi i poprzecinany rwącymi strumieniami. Z kolei Mesa Verde National Park warto odwiedzić ze względu na znajdujące się tam pozostałości osad pierwszych mieszkańców tego terenu, nazwanych przez badaczy plemieniem Anasazi. Niektóre budowle pochodzą nawet z 550 roku. Atrakcją turystyczną jest także znajdujący się na terenie Gunnison National Park Black Canyon, wąskie urwisko, wyrzeźbione w twardej skale nad Gunnison River.
Koniecznie należy odwiedzić również rozciągające się na przestrzeni kilku kilometrów wydmy. Znajdują się one niedaleko Mosca, w Great Sand Dunes National Monument. Stwarzają one nieprawdopodobne wrażenie dzięki swym niesamowitym zastygłym kształtom i wysokości sięgającej niejednokrotnie kilkunastu metrów.Wydmy w Parku Narodowym Great Sand

Fot. wikimedia.org

Kolorado jest także niezwykle bogate w przepiękne lasy. Szczególnie atrakcyjne są one jesienią ze względu na obłędną gamę zabarwienia liści. Największe z nich to Rio Grande National Forest i Roosevelt National Forest.

 
 Monolit w Garden of the Gods
Fot. wikimedia.org

Nie sposób też pominąć słynnych czerwonych monolitów, które najlepiej zostały wyeksponowane przez naturę w Garden of the Gods niedaleko Colorado Springs, jak również w Red Rocks Park, nieopodal Denver i w Colorado National Monument, niedaleko Grand Junction.
Z innych zjawisk naturalnych, które zostały udostępnione turystom, warto skorzystać z dobroczynnego działania gorących źródeł. W całym Kolorado jest ich niemal 50. Do najbardziej znanych należą baseny i jaskinie w Glenwood Springs, Pagosa Springs, jak również w Hot Sulphur Springs. Temperatura wody sięga w nich 154 F i oczywiście ma działanie zdrowotne.
Godny obejrzenia jest także Dinosaur National Monument, znajdujący się blisko granicy pomiędzy Kolorado a Utah. Można tam obejrzeć odkryte w trakcie prowadzenia wykopalisk szczątki dinozaurów. W tym samym rejonie znajduje się Hovenweep National Monument, na którego terenie można podziwiać pozostałości sześciu osad indiańskich.


Parada podczas National Western Stock Show w Denver

Fot. National Western Stock Show

Tylko w Centennial State

 
Opuszczone zabudowania w Animas Forks
Fot. atvtrails.org

W latach 1858-59 na terenie Centennial State wybuchła gorączka złota. Do dziś w całym zachodnim Kolorado można na swojej drodze napotkać tzw. ghost towns, czyli miasta widma. Wybudowane w tamtym okresie na potrzebę chwili, opustoszały, gdy ustały poszukiwania cennego surowca. Niektóre z nich uległy częściowej degradacji, inne pozostały w dobrym stanie, a nawet zostały przerobione na kurorty oddające ducha tamtych czasów, jak Aspen, Breckenridge, Crested Butte czy Telluride. Część z nich zamieniono w kasyna w stylu Dzikiego Zachodu. Największe z nich znajdują się w Black Hawk i Central City, zaledwie 30 minut drogi od Denver.
Co roku na terenie całego stanu odbywają się Gold Rush Days, upamiętniające tamten okres, między innymi w Buena Vista i Victor. Uczestnicy konkursów demonstrują tradycyjne sposoby wydobywania złota. Ich popisom towarzyszą targi, degustacje, popisy wokalno-taneczne.
Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wśród turystów pokazy rodeo, które można podziwiać m.in. w Colorado Springs podczas Pikes Peak or Bust Rodeo Days. Obok rodeo symbolem Dzikiego Zachodu jest także jedna z ulubionych postaci mieszkańców Kolorado – słynny showman Buffalo Bill Cody, który w czasach nieznających telewizji był w stanie osiągnąć światową sławę i stać się żywą legendą dzięki swoim występom "Buffalo Bill’s Wild West Show". Pochowany w Lookout Mountain ma swoje muzeum w pobliżu Golden. Można tam odnaleźć wiele ciekawych pamiątek historycznych i fotografii. W lipcu miasto organizuje Buffalo Bill Days, w trakcie których odtwarzane są elementy pokazów bohatera. Dziki Zachód można też oglądać w Telluride w trakcie Wild West Fest.
Specyfikę regionu prezentują również wszelkiego rodzaju targi, na których sprzedaje się wyroby sztuki ludowej i rzemieślniczej, na przykład Buena Vista Quilt Show, Capitol Hill People’s Fair w Denver, Colorado State Fair w Pueblo czy ASLD Summer Art Market w Denver, w trakcie których następuje prezentacja plonów (tzw. harvest), można też smacznie zjeść, przejechać się powozem, obejrzeć wystawy miejscowych twórców. Czasami w programie są również pokazy bydła, jak podczas słynnego Telluride Bluegrass Festival, a wszystkim tym atrakcjom zazwyczaj towarzyszy muzyka folkowa lub country.

Lekcja historii w muzeach

 
 Stała wystawa poświęcona kulturze Indian północnoamerykańskich w Denver Museum of Nature and Science
Fot. dmns.org  

Historię i atmosferę Kolorado można poznać także dzięki wizytom we wspaniale wyposażonych muzeach. Najważniejsze z nich znajdują się oczywiście w Denver: Colorado History Museum, Denver Museum of Nature and Science, Denver Art Museum. W Colorado Springs znajduje się natomiast Fine Arts Center, eksponujące sztukę Indian i Hiszpanów, którzy jako pierwsi Europejczycy przybyli do Kolorado w początkach XVIII wieku, zagarniając jego terytorium.
W Boulder z kolei znajduje się Museum of History, w którym można zapoznać się z początkami Centennial State i rozwojem przemysłu na jego terenie.Amfiteatr w Red Rocks Park

Fot. David Amirault/wikimedia

Shakespeare w Kolorado
Melomani, miłośnicy teatru i kina mogą liczyć na wiele atrakcji, które zaspokoją ich wyrafinowane gusta.
Co roku w sierpniu odbywa się Telluride Film Festival, który prezentuje najnowsze osiągnięcia kina niezależnego. W programie są także pokazy filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Te rodzaje filmów promuje też Aspen Filmfest. Przegląd kina światowego proponuje natomiast Denver International Film Festival.
Z kolei miłośnicy muzyki mogą udać się do Red Rocks Park, gdzie niemal przez całe lato muzyka rozbrzmiewa w otwartej przestrzeni. Podobna idea przyświeca organizowanym w Estes Park i w Durango festiwalom Music in the Mountains. Zwykle prezentują one muzykę poważną, choć czasami również jazzową. Zdarzają się też występy operowe. Warto wziąć udział także w Music Fest w Pueblo i w Chamber Music Festival w Telluride, proponujących repertuar tego samego rodzaju.

 
 Festiwal szekspirowski na kampusie Uniwersytetu Colorado
Casey A. Cass / photography.colorado.edu

Czterdziestoletnią tradycją może poszczycić się organizowany ku czci Johanna Wolfganga Goethego Aspen Music Festival, podczas którego światowej sławy muzycy wykonują utwory z repertuaru klasycznego. Pamięci austriackiego kompozytora Gustava Mahlera jest natomiast poświęcony odbywający się w Boulder MahlerFest.
Ci, którzy szczególnym upodobaniem obdarzyli poezję śpiewaną, mogą wziąć udział w Colorado Shakespeare Festival, odbywającym się w Boulder. Wydarzenie to ściąga na teren campusu University of Colorado wszelkiego rodzaju bardów i pieśniarzy, którzy wykonują swoje utwory pod gołym niebem.


Denver nocą

Fot. wikimedia.org

Stolica stanu

 
 Downtown w Denver
www.wikimedia.org

Zdecydowanym centrum kulturalno-finansowym jest leżące u podnóża Rocky Mountains Denver. Jest to jedno z większych miast w zachodniej części Stanów Zjednoczonych i w ciągu ostatnich dziesięcioleci zdecydowanie zmieniło swój charakter, przeobrażając się z miasta kowbojskiego w prawdziwą metropolię. Warto umieścić je w planie wycieczki, nie tylko dla licznie odbywających się tam imprez, ale także ze względu na jego wartość historyczną (w czasie II wojny światowej Denver stało się siedzibą wielu organów rządowych, dzięki czemu zyskało przydomek "drugiego Waszyngtonu"). Jest także dobrym miejscem dla turystów, którzy lubią z podróży przywieźć sobie dużo zakupów, ma ono bowiem sieć świetnie wyposażonych sklepów. Do szczególnie znanych dzielnic handlowych należą 16th Street Mall, Cherry Creek Shopping Center i North Cherry Creek będące połączeniem ekskluzywnych sklepów, restauracji i galerii sztuki. W szaleństwie zakupów nie można zapomnieć o odwiedzeniu dzielnic historycznych – Historic Larimer Square i Lower Downtown (LoDo).

Bezpłatny katalog, zawierający dokładny opis wielu miejscowości turystycznych w Kolorado, jak również listę hoteli, restauracji i imprez, można zamówić dzwoniąc pod numer 1-800-COLORADO bądź na stronie internetowej www.colorado.com.

Autor: Alicja Jędruch