Nasz obiad w Hanoi

63

Krokodyl podobno smakuje jak ryba, ale ma konsystencję kurczaka. Ropucha smakuje jak kurczak, ale ma konsystencję ryby – powiedział nam kolega po kulinarnych eksperymentach w Chinach i Australii.

Co ja mogę powiedzieć o naszych kulinarnych przygodach? W Meksyku zjadłam dwa żywe robaki. Niestety, nie mogę powiedzieć jak smakowały, bo musiałam zjeść je szybko, żeby mi nie uciekły. Obie z Agą spróbowałyśmy też pieczonych koników polnych, ale to żadne wyzwanie. Małe, chrupiące i słone, smakowały jak orzeszki ziemne. Trochę więcej odwagi trzeba było żeby przegryźć żywą, wielką i tłustą larwę w Amazonce. Jeżozwierz z ryżem to nasz nowy przysmak z Sapy w Wietnamie.

Wietnam słynie z bardzo zróżnicowanej kuchni, podobno mają tu 500 rożnych dań, w tym mięso z psa na kilka rożnych sposobów, zupę z psa i kto wie co jeszcze. Aga i ja zwiedzałyśmy Hanoi od kuchni. Naszą główną atrakcją był pies na sobotni obiad.

Dla mieszkańców Hanoi to normalka – przysmak, który przynosi szczęście. Na ulicznych straganach można zobaczyć gotowane psy z głową, bez głowy, albo same głowy z wyszczerzonymi zębami, albo ogony, no i oczywiście pokrojone kawałki psów. Noga, łapka, ogon… Brzmi to obrzydliwie, wygląda jeszcze gorzej, dlatego Aga, ja i kilkoro naszych znajomych, poszliśmy do restauracji na „próbowanie psa”. Trudno w to uwierzyć, ale w Hanoi są specjalne restauracje, gdzie serwują tylko psie mięso. Zasiedliśmy przy bardzo niskim stole, kelnerka przyniosła nasz obiad. Pierwszy podano nam gulasz z psa, tłuste mięso w czarnym sosie na ciepło – nie polecam. Potem kiełbasa, może bardziej kabanos, czy raczej prawdziwy hot dog – powinnam powiedzieć. Naszym ulubionym daniem było coś, co z wyglądu przypominało salceson, a było gotowanym psem o smaku wieprzowiny. Do tego wszystkiego sos z pasty ze sfermentowanych krewetek – najmniej zjadliwa rzecz na stole oraz talerz pełen rożnych ziół, na zabicie złych smaków. No i oczywiście piwo, aby zapomnieć, że właśnie może zjedliśmy Pikusia.

 

Autor: AGNIESZKA CZERSKA, IZABELA KOBYLARZ